جراحی زیبایی, دانستنی

شاخص توده بدنی

شاخص توده بدنی

شاخص توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی (BMI) با کمک قد و وزن میزان اضافه وزن شما را مشخص می‌کند. استخوان، عضلات و چربی عمده‌ی توده‌ بدن را می‌سازند. توده‌ یا وزن بدن به نسبت قد سنجیده می‌شود. شاخص توده بدن ارتباط مستقیم با وضعیت تغذیه، میزان تحرک و وراثت دارد. تغذیه و تَحرک در ارتباط تنگاتنگ با سلامتی است. سوء تغذیه با تحلیل عضلانی باعث لاغری و کاهش شاخص می‌شود. کاهش تحرک یا تغذیه‌ی پرکالری باعث چاقی و افزایش شاخص می‌شود.

شاخص توده بدنی را چطور محاسبه کنم؟

برای محاسبه این شاخص، وزن به کیلوگرم بر مجذور قد به متر تقسیم می‌شود. توجه کنید قد باید به متر باشد. یعنی اگر قد شما ۱۷۳ سانتیمتر است، عددی که وزن به آن تقسیم می‌شود، ۱.۷۳خواهد بود. ابتدا وزن به کیلوگرم را بر عدد قد به متر تقسیم می‌کنیم. سپس، عدد حاصل را مجدد به قد به متر تقسیم می‌کنیم.

محاسبه شاخص توده بدن

ابتدا وزن به کیلوگرم را بر عدد قد به متر تقسیم می‌کنیم. مجدد حاصل را بر عدد قد به متر تقسیم می‌کنیم.

به عنوان مثال فردی را با قد ۱۷۳ سانتی‌متر و وزن ۷۳ کیلوگرم درنظر بگیرید. قد را به متر تبدیل کنید. قد این فرد ۱.۷۳متر است. حال ۷۳ را بر ۱.۷۳ تقسیم کنید. عدد حاصل، ۴۲.۱۹ می‌شود. مجدد این عدد را بر ۱.۷۳ تقسیم کنید. عدد حاصل، ۲۴.۴۱ می‌شود که شاخص توده‌‌ی بدنی این فرد می‌شود.

عدد شاخص توده بدنی را چطور تفسیر کنم؟

وقتی عدد زیر ۱۸.۵ است، یعنی دچار کمبود وزن هستید. سوء تغذیه یا وراثت می‌تواند عامل باشد. ولی زمانیکه عدد بیشتر از ۳۰ باشد یعنی چاق هستید. این اعداد برای افراد بالای ۲۰ سال کاربرد دارد ولی برای سالمندان و کودکان قابل استفاده نیست. براساس عدد حاصله میزان شدت چاقی و لاغری را هم می‌توان مشخص کرد. جدول ارایه شده برای تفسیر عدد شاخص توده‌ بدنی در افراد ایرانی بالای ۲۰ سال قابل استفاده است.

شاخص توده بدنی

این تفسیر فقط برای افراد غیرسالمند بیش از ۲۰ سال قابل استفاده است. برای افراد زیر ۲۰ سال باید از جدول‌های خاصی استفاده کنید (جداول سازمان بهداشت جهانی ویا مرکز کنترل بیماری‌ها راببینید).

این تفسیر فقط برای افراد غیرسالمند بیش از ۲۰ سال قابل استفاده است. برای افراد زیر ۲۰ سال باید از جدول‌های خاصی استفاده کنید (جداول سازمان بهداشت جهانی ویا مرکز کنترل بیماری‌ها راببینید).

شاخص توده بدنی بالا چه خطراتی را برای سلامت ایجاد میکند؟

افرادی که شاخص توده بدن ۲۵ یا بیشتر دارند با خطرات چاقی برای سلامت، روبرو هستند. هر چه میزان شاخص بیشتر باشد این خطرات بیشتر می‌شود. به عنوان مثال چاقی مفرط بطور متوسط تا ۱۰ سال از عمر متوسط یک نفر کم می‌کند.
خطرات ناشی از شاخص توده بدنی بالا شامل بیماری‌های قلبی، پُرفشاری خون، دیابت، سکته مغزی، بیماری کیسه صفرا، آرتروز، آپنه خواب، بیماری‌های تنفسی، سرطان‌های رحم، سینه، پروستات و سرطان روده بزرگ می‌باشد.

عوارض چاقی

خطرات همراه با شاخص توده بدنی بیشتر از ۲۵

 • بیماری عروق قلب
 • سکته‌ی قلبی یا مغزی
 • فشار خون
 • دیابت
 • چربی خون
 • سنگ کیسه صفرا
 • آرتروز

سرطان

آیا جراحی زیبایی در بهبود شاخص توده بدنی نقشی دارد؟

خیر. در افرادی که شاخص توده‌ بدن زیر ۳۴ است، جراحی زیبایی شکم، سینه و یا لیپوساکشن می‌تواند علاوه بهبود ظاهر به کنترل چاقی کمک کند. عده‌ای این انواع جراحی را، به جراحی لاغری می‌شناسند. بهترین کاندید، فردی است که شاخص توده‌ بدنی کمتر از ۳۲ دارد. نقش جراحی زیبایی در کنترل چاقی غیرمستقیم است. به این معنی که حفظ ظاهر زیباتر شده، انگیزه‌ای بیشتری برای حفظ رژیم غذایی می‌شود. یا کم‌شدن افتادگی شکم و یا سینه، شرایط بهتری برای ورزش فراهم می‌کند.

جراحی پلاستیک و زیبایی نقشِ مستقیمی در اصلاح شاخص توده بدنی ندارد. جملاتی مثل بهترین روش کاهش وزن با لیپوماتیک، لاغری مدرن با لیپوماتیک و وزن مناسب با لیپوماتیک همگی جنبه‌ی تبلیغاتی دارند. لیپوماتیک، لیپوساکش، جراحی زیبایی شکم، کرایولیپولیز، اسکالپشور و سایر روش‌های مشابه، همگی برای بهبود ظاهر و کاهش سایر هستند. متعجب خواهید شد که شما درجریان پیکرتراشی یا جراحی زیبایی شکم تنها ۲ تا ۶ کیلوگرم وزن کم می‌کنید.

روش‌های لاغر شدن براساس شاخص توده بدن

چاقی یک بیماری متابولیک است. زمینه‌ی ارث تنها ۳۵٪ در ان نقش دارد و عامل اصلی شیوه‌ی زندگی است. ورزش نکردن و پرخوری نقش کلیدی دارند. اصلاح شیوه‌ی زندگی یعنی ورزش و رژیم غذایی و جراحی چاقی یا باریاتریک راه حل‌های موجود هستند. در مواردی از درمان دارویی هم استفاده می‌شود.

جراحی چاقی

جراحی چاقی یا جراحی باریاتریک به گروهی ازجراحی گفته می‌شود که روی معده و روده انجام می‌شود و از طریق کاستن از حجم معده یا کم کردن میزان جذب مواد غذایی باعث کاهش وزن می‌شوند.

برای تمام افراد با شاخص بیشتر از ۲۵ اصلاح شیوه‌ی زندگی باید انجام شود. یعنی ورزش کنید و پرخوری نکنید. برای شاخص بالای ۴۰ جراحی، جراحی چاقی یا باریاتریک توصیه ‌می‌شود. جراحی باریاتریک برای شاخص بالای ۳۵ درصورتیکه همراه با عارضه‌ی چاقی مثل دیابت باشد، می‌شود. در افراد با شاخص توده بدن زیر ۳۴ جراحی زیبایی، مثل لیپوماتیک قابل انجام است ولی باعث کاهش وزن نمی‌شود. بصورت کلی روش‌های جراحی پلاستیک و زیبایی راه حل کاهش وزن نیست.

راهنمای کنترل وزن

اصلاح شیوه‌ی زندگی: رژیم غذایی و برنامه ورزشی منظم، خواب کافی و کنترل استرس

شرایط خاص: وجود بیماری مرتبط با چاقی مثل دیابت

چرا جراحی زیبایی با عنوان جراحی لاغری در افراد چاق اینقدر شایع شده است؟

افراد اغلب تمایلی به ورزش و رژیم غذایی ندارد و روش‌های راحت‌تر و سریع‌تر را ترجیح می‌دهند. بعلاوه کاهش وزن همیشه باعث ایجاد ظاهر مطلوب نمی‌شود.

بصورت کلی، چاق یا لاغری بودن، در اندازه شکم، باسن و ران دیده می‌شود. به عبارت ساده اگر سایز شکم و باسن مناسب باشد، حتی فردی با شاخص توده بدنی بالا، چاق دیده نمی‌شود. بنابراین کاهش سایز شکم و باریک کردن کمر با لیپو یا جراحی زیبایی باعث می‌شود فرد لاغرتر دیده شود.

چاقی سیب شکل و گلابی شکل

جراحی زیبایی با تبدیل چاقی سیب شکل به گلابی شکل ظاهر لاغرتری برای شما می‌سازد.

هر دو نفر شاخص توده بدنی بالا و یکسانی دارند ولی چاقی فرد سمت چپ بوضوح دیده می‌شود.

مساله زمانی مشکل‌تر می‌شود که بدانیم هر کاهش وزنی باعث کاهش سایز نمی‌شود. چربی‌های بدن همگی پاسخ یکنواختی به کاهش وزن نمی‌دهند. اغلب، چربی ناحیه‌ی شکم و پهلو، به رژیم غذایی مقاومت بیشتری دارند. درنتیجه فرد با وجود کاهش وزن قابل توجه حتی تا ۱۵ کیلو، ممکن است تغییر سایز محسوسی در قسمت شکم، کمر و باسن نداشته باشد. درحالیکه به دلیل ازدست دادن چربی صورت ظاهری پیرتر پیدا کرده است. درعوض، با وجود کاهش وزن جزیی، تخلیه چربی‌های موضعی شکم و پهلو با جراحی زیبایی، تغییر سایز محسوسی ایجاد می‌کند.

شاخص توده بدن برای عمل جراحی زیبایی چه اهمیتی دارد؟

شاخص توده بدن در جراحی پلاستیک با عوارض احتمالی و نتیجه‌ی نهایی عمل زیبایی ارتباط مستقیم دارد.

چاقی باعث افزایش حوادث آمبولیک در طی بیهوشی عمومی است. بیحرکتی بعد از عمل جراحی هم با خطر افزایش یافته‌ی حوادث آمبولی همراه است. هرچه میزان شاخص بالاتر باشد خطر حوادث آمبولیک بیشتر خواهد بود. علاوه براین چاقی باعث افزایش عوارض زخم می‌شود.شاخص توده‌ بدن بالای ۴۰ برای هرنوع جراحی زیبایی با بی‌هوشی منع دارد. شاخص توده‌ی بدنی بالای ۳۵، برای جراحی زیبایی با بی‌هوشی عمومی مناسب نیست. بهتر است جراحی زیبایی تا کاهش شاخص توده‌ی بدنی به تاخیر انداخته شود.

نتیجه‌ی عمل جراحی زیبایی سینه، شکم و یا پیکرتراشی با شاخص توده‌ی بدنی ارتباط مستقیم دارد. هرچقدر شاخص هنگام اقدام به جراحی پایین‌تر باشد انتظار نتیجه‌ی بهتری می‌رود. بعلاوه درصورت کاهش وزن بعد از عمل جراحی زیبایی، نتیجه‌‌ی عمل ضعیف تر‌خواهد شد. مثلا کاهش وزن ۱۰ کیلوگرمی بعد از عمل باعث افتادگی در سینه یا شکم خواهد شد.

 • شاخص توده بدنی در نتیجه‌ی عمل، عوارض بعد عمل و هم سیر بی‌هوشی کاملا موثر است. انرا جدی بگیرید.
 • ایده آل است با شاخص توده بدنی کمتر از ۳۰ اقدام به جراحی کنید.
 • هرچه شاخص کمتر باشد نتیجه‌ی عمل شما بهتر است.
 • توصیه می‌کنم زمانی اقدام به جراحی کنید که شاخص شما زیر ۳۴ باشد.
 • جراحی زیبایی یا لیپوماتیک برای شاخص توده‌ بدن بالای ۴۰ ممنوع است. خودتان را به کشتن ندهید.
 • اگر شاخص توده بدنی شما بیش از ۳۵ است از لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی جدا پرهیز کنید.

سوالات شما

اگر شاخص توده‌ بدن یک جامعه را درنظر بگیرید معمولا ۱۰٪ جامعه شاخص غیرطبیعی دارند. مقدار عددی که ۵٪ افراد جامعه، شاخصی کمتر از آن دارند را صدک پنجم می‌گویند. مقدار عددی که ۵٪ افراد جامعه، شاخصی بیشتر از آن دارند را صدک نود و پنجم می‌گویند. جدول‌هایی برای هر جامعه تهیه شده که مقدار عددی شاخص توده بدن برای صدک‌های مختلف مشخص شده است و در تارنمای سازمان بهداشت جهانی یا مرکز کنترل بیماری‌ها قابل دسترسی است

تفسیر شاخص توده بدن زیر ۲۰ سال

تفسیر شاخص توده بدن در افراد زیر ۲۰ سال

به عنوان مثال پسر بچه‌ی ۱۱ ساله‌ای را  با شاخص توده بدن ۲۵ درنظر بگیرد. از جدول شاخص توده بدن کودکان پسر، مقدار عدد صدک ۹۵ را برای ۱۱ سال پیدا می‌کنیم. این مقدار ۲۳ است. معنی این عدد اینست که پسربچه مبتلا به چاقی است.

شاخص توده بدنی و تفسیر ان برای سن 2 سال مناسب است و برای کودکان زیر ۲ سال کاربرد ندارد. در افراد ورزشکار، بخصوص ورزشکار حرفه‌ای، حجم عضلات بیشتر است و میزان چربی بدن بسیار کم است. شاخص توده بدنی در این افراد اغلب بالاتر از حد سلامت است و تفسیر آن دقت کافی نخواهد داشت.
در مورد استفاده از این شاخص برای سالمندان نیز محدودیت هایی وجود دارد زیرا اضافه وزن این افراد را ممکن است کمتر از حد واقعی نشان دهد. محاسبه شاخص توده بدنی برای زنان باردار کاربردی نیست.

در چاقی سیب شکل چربی داخل شکم که به چربی احشایی هم شناخته می‌شود افزایش بیشتری پیدا کرده است و نسبت دورکمر به دور باسن بیشتر از یک می‌شود. این چربی داخل شکم و اطراف روده‌ها است. درچاقی گلابی شکل تجمع چربی بیشتر در باسن و ران رخ می‌دهد. وقتی شاخص توده‌ بدن چاقی را نشان داد با کمک اندازه‌ی دور کمر یا نسبت دور کمر به دور باسن می‌توانیم چاقی شکمی یا سیب شکل را تشخیص بدهیم.  نسبت دورکمر به دور باسن، برای مردان باید زیر ۹/۰ و برای خانم‌ها زیر ۸۵/۰ باشد. نسبت بالای ۱ قطعا غیرطبیعی است. اندازه‌ی دور کمر در مردها از ۱۰۲ سانتی‌متر به بالا و در زن‌‌ها از ۸۸ به بالا غیر طبیعی محسوب می‌شود.

چاقی شکمی (چاقی سیب شکل) خطرات قلبی عروقی بیشتری نسبت به چاقی باسن و ران (چاقی گلابی شکل) دارد.

شاخص  توده بدنی شاخص پذیرفته شده‌ی بین المللی برای چاقی است. علاوه بر این شاخص، از اندازه دور کمر، نسبت دورکمر به دور باسن و اندازه دور مچ به عنوان شاخص استفاده می‌شود. دورکمر و نسبت دور کمر به دور باسن (WHR) یک شاخص چاقی شکمی است. ایندو در افراد با شاخص توده بدن بیش از ۳۵  ویا قد کمتر از ۱۵۲ کاربردی ندارند. شاخص دورمچ بیشتر در کودکان استفاده می‌شود.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *