پروتز سینه, جراحی زیبایی, جراحی زیبایی سینه

مشکلات پروتز سینه

پروتز سینه

درصورتیکه که برای گذاشتن پروتز اقدام می‌کنید باید بدانید در بلند مدت موارد زیر ممکن است اتفاق بیافتد. این فهرست به تفصیل در تارنمای سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) ذکر شده است (بیشتر بدانم).

  • اشکال معاینه و تصویر برداری از بافت پستان
  • عفونت
  • پاره شدن پروتز سینه
  • انقباض کپسول یا سفت شدن اطراف پروتز سینه (کپسول کانترکچر)
  • جراحی ثانوی در اینده
  • لنفوم ثانوی به پروتز سینه

Title

اشکال معاینه و تصویر برداری از پستان:

پس از گذاشتن پروتز سینه، معاینه و تصویر برداری پزشکی از پستان مشکل می‌شود. بررسی استاندارد سینه بعد ۴۵ سالگی با معاینه و ماموگرافی انجام می‌شود. درصورت وجود پروتز امکان ماموگرافی اغلب میسر نیست. به عبارتی بررسی پستان با پروتز، با ام ار آی (MRI) به همراه سونوگرافی انجام می‌شود.

تا بحال گزارش نشده است وجود پروتز سینه با تاخیر یا تهدید سلامت بیماری پستان ارتباط داشته است.

عفونت:

عفونت معمولا جزء عوارض کوتاه مدت است و بعد از جراحی اتفاق می‌افتد. وارد کردن هرنوع جسم خارجی به بدن، چه پروتز سینه و چه پیچ و پلاک، با احتمال عفونت همراه است. شما باید آگاه باشید هر زمان جسم خارجی در بدن شما کارگذاشته شد همواره خطر عفونت ان وجود دارد. این خطر با انتی‌بیوتیک‌های قبل عمل و تکنیک استریل کردن فعلی بسیار کاهش پیداکرده است.

اگر چه در موارد ویژه‌ای امکان حفظ پروتز ممکن است ولی در اغلب موارد باید پروتز خارج شود.

پاره شدن پروتز سینه:

تغییر شکل پستان تنها مشکلی است که با پاره شدن جدار پروتز سینه رخ می‌دهد. داخل پروتز از ژل سیلیکونی بسیار بهم چسبیده پرشده است و درصورت پارگی این ژل از هم باز نمی‌شود و داخل بدن و یا اطراف سینه پخش نمی‌شود.

درصورت شک به پارگی پروتز ام ار ای (MRI) انجام می‌شود و درصورت تایید پارگی، پروتز می‌بایست خارج و تعویض شود.

درحال حاضر پروتز‌های نمکی (پروتزهایی که با آب نمک پرشده بودند) استفاده نمی‌شود. درصورتیکه این پروتز قبلا تعبیه شده باشد با پارگی تمام آب نمک جذب شده و برجستگی سینه از بین می‌رود.

انقباض کپسول یا سفت شدن اطراف پروتز سینه:

وقتی بافت خارجی درون بدن قرار می گیرد، بدن یک لایه هم بندی کیسه مانند را به دور آن تشکیل می دهد. یعنی پروتز در بدن درون کیسه‌ای که کپسول نامیده می‌شود حبس می‌کند. در موارد خاص مثل استعداد ژنتیکی یا عفونت‌های مخفی، این لایه ضخیم و رشته‌های داخل این کپسول منقبض می‌شود. شرایط به وجود آمده باعث تغییر شکل پروتز و یا درد می‌شود. به این حالت انقباض کپسول (capsular contracture) گفته می‌شود.

انقباض کپسول سفت شدن پروتز کپسول کانترکچر

انقباض کپسول با درد، بدشکلی یا عدم تقارن سینه‌ها بعد جراحی پروتز سینه مشخص می‌شود.برای اصلاح انقباض کپسولی، به جراحی حذف کپسول و تغییر پروتز  نیاز است.

انقباض کپسول عارضه‌ای دراز مدت است که با درد، تغییر شکل، بدشکلی یا عدم تقارن سینه‌ها مشخص می‌شود. در غرب این عارضه شاید تا  ۳ درصد اتفاق می‌افتد ولی در ایران عارضه‌ای نادر است. درصورت وجود انقباض کپسول، کپسول به همراه پروتز باید برداشته شود. می‌توان همزمان پروتز در محل دیگری مجدد پروتز تعبیه شود.

جراحی ثانوی در اینده:

درصورتیکه جراحی پروتز سینه انجام شده، باید درنظر داشته باشید به چهار دلیل در اینده احتمال نیاز به جراحی وجود خواهد داشت:

۱- نیاز به خارج کردن پروتز به دلیل پارگی

۲- اصلاح تغییر شکل سینه به دلیل انقباض کپسول

۳- اصلاح تغییر شکل سینه به دلیل جاذبه و گذشت زمان

۴- درخواست تغییر سایز

تعویض پروتز: پروتز یک وسیله مادام العمر نیست. تاریخی برای تعویض پروتز مشخص نشده است. پروتزهای جدید بسیار مقاوم و ایمن هستند ولی پاره شدن اتفاق می‌افتد. درصورت پارگی پروتز باید تعویض شود. درنظر داشته باشید در ۱۰ سال اینده نیاز به تعویض پروتز وجود خواهد داشت.

تغییر شکل سینه با انقباض کپسول: برای رفع درد و بدشکی عمل جراحی ثانویه برای حذف کپسول و تغییر پروتز نیاز است.

تغییر شکل سینه با جاذبه و گذشت زمان: جاذبه علاوه برشیردهی و تغییر وزن که روی ظاهر سینه، بصورت افتادگی، تاثیر منفی می‌گذارد. پروتز با افزایش وزن سینه، تاثیر مخرب جاذبه بر سینه را افزایش می‌دهد. طبیعتا هرجه حجم پروتز بیشتر باشد اثر مخرب ان و افتادگی بیشتر می‌شود. گاهی پروتز افتادگی پیدا می‌کند و گاهی بافت سینه و گاهی هردو با هم دچار افتادگی می‌شوند. در این موارد لیفت سینه بهمراه تغییر محل ویا حجم پروتز سینه برای اصلاح نیاز می‌شود.

درخواست تغییر سایز: گاهی درخواست اولیه حجم بالا بوده و پس از مدتی وزن زیاد و درد مهره های گردن، باعث درخواست کاهش سایز می‌شود. به ندرت درخواست کننده برای افزایش حجم درخواست جراحی مجدد می‌کند.

بیماریهای مرتبط با پروتز سینه:

هیچ ارتباطی بین پروتز سینه با بیماریهای روماتولوژیک، مشکلات بارداری و بیماریهای عمومی (سیستمیک) بدست نیامده است.

چند مورد لنفوم در همراهی با مایع اطراف پروتز سینه گزارش شده است که با خروج پروتز از بین رفته است. این بیماری درگیری خارج از اطراف پروتز نداشته است و سرطان پستان نیست. موارد اتفاق افتاده با پروتزهای زبر بیشتر بوده است. برای اطلاعات بیشتر به سایت غذا و دارو آمریکا مراجعه کنید(بیشتر بدانم).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *