جراحی زیبایی, جراحی زیبایی سینه, دانستنی

اندازه سینه

***

اهمیت سایز سینه در جراحی زیبایی سینه:

اگر قصد جراحی زیبایی سینه دارید باید بدانید چه سایزی مد نظرشماست. یعنی اگر قصد کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی را دارید باید بدانید سایز سینه شما چیست و به چه سایزی حدودا تبدیل خواهد شد. یا اگر قصد گذاشتن پروتز سینه دارید، باید بدانید سینه‌ی شما به تا سایزی قابل بزرگ‌کردن است.

***

مشخصات سایزسینه:

سایز سینه یا سینه‌بند (سوتین) با یک عدد به همراه حرف انگلیسی نشان داده می‌شود. عدد اول اندازه‌ی دور قفسه‌ی سینه (band size) در محدوده‌ی چین سینه است که می‌تواند برحسب اینچ یا سانتی‌متر باشد. حرف انگلیسی، کاپ سایز (cup size) است و میزان برجستگی سینه را نشان می‌دهد. مثلا 85B یعنی زیرسینه ۸۵ سانتی‌متر است و کاپ سایز B است.

اندازه‌گیری سایز سوتین

برای اندازه گیری سایز سینه دو مشخصه استفاده می‌شود. یکی اندازه‌ی دور قفسه‌ی سینه در محدوده‌ی چین زیر پستان است. زیرسینه گفته می‌شود با نقطه چین نشان داده شده است.

معیار دیگر برجستگی سینه را نشان‌میدهد و کاپ سایز نامیده‌ می‌شود.

***

تعیین زیرسینه یا باند سایز:

اول زیرسینه را اندازه‌گیری می‌کنیم. این مقدار را در حالت ایستاده وقتی نوارمتر از زیر سینه، ناحیه‌ی بند سوتین، عبور کرده بدست می‌اوریم. اگر به اینچ اندازه گیری می‌کنید آن‌را به نزدیک‌ترین عدد زوج گرد کنید. مثلا اگر ۳۱.۳ اینچ بود میتوانید به ۳۲ گرد کنید.

سایز زیرسینه باندسایز

روش تعیین زیرسینه یا باندسایز: ابتدا دور قفسه‌ی سینه درحالت ایستاده در ناحیه‌ی چین زیر پستان را اندازه‌گیری کنید. سپس در جدول مقدار باند سایز را بدست بیاورید.

جدول تعیین باند سایز یا زیرسینه

جدول تعیین زیرسینه براساس واحداندازه گیری استفاده می‌شود. برای مثال اگر دور سینه اندازه گرفته شده ۳۱ اینچ بود می‌توانید عدد ۳۲ یا ۳۰ را درنظر بگیرید و اگر اندازه ۷۷.۵ سانتی‌متر بود میتوانید ۸۰ را درنظر بگیرید

***

تعیین کاپ سایز:

از حروف لاتین برای سایز کاپ استفاده می‌شود. برای تعیین کاپ سایز باید دور قفسه‌ی سینه را در محل برجسته‌ترین ناحیه پستان درحالت ایستاده محاسبه‌کنید. اگر سینه‌ها افتادگی دارد برجسته‌ترین محل را درحالت ایستاده اندازه بگیرید. سپس روبه جلو خم شده مجدد برجسته‌ترین محل را اندازه بگیرید. معدل این دو عدد را به عنوان سایز دورسینه درنظر بگیرید. تفاضل بین اندازه‌ی دورسینه با زیر سینه مبنای تعیین اندازه‌ی کاپ است.

بررسی کاپ سایز یا اندازه برجستگی دور سینه

روش تعیین زیرسینه یا باندسایز: ابتدا دور قفسه‌ی سینه را درحالت ایستاده، در برجسته‌ترین ناحیه‌ی پستان اندازه‌گیری کنید. تفاضل آن را با زیرسینه بدست آورید سپس در جدول مقدار کاپ سایز را بدست بیاورید.

جدول تعیین کاپ سایز

جدول تعیین سایز کاپ: برای مثال اگر سایز دورسینه ۳۵ اینچ و سایز زیر سینه ۳۲ اینچ باشد (اختلاف ۳ اینچ) در سیستم بریتانیایی سایز سینه 32C و در سیستم اروپایی 70C خواهد بود.

***

سایز سینه ۸۵ به چه معنایی است؟

سایز سینه ۸۵ یا ۸۰

سایز دور سینه مربوط به استخوان بندی و میزان چربی زیر‌پوست است. مثلا ۶۰ سانتیمتر مربوط به دور سینه فرد لاغر و بیش از ۹۰ سانتیمتر مربوط به فرد درشت و چاق است. اکثر افراد با جثه و وزن معمول دور سینه‌ی ۸۰-۷۵ سانتیمتری دارند. سایز سینه ۸۵ یا ۸۰ معنای خاصی ندارد بجز اینکه اندازه‌ی دور سینه یک فرد یا جثه‌ی معمول را نشان می‌دهد. 85A سایز سینه‌ای است که پستان حجم بسیار کمی دارد در عوض 85E مربوط به سینه‌ای است که حجم زیادی دارد.

***

سایز سینه با حجم پستان چه ارتباطی دارد؟

اندازه‌ی زیر سینه گرچه بی‌تاثیر نیست ولی سایز کاپ تعیین کننده اصلی حجم سینه است. در کاپ سایز AA و A سینه حجم کم داشته و تقریبا تخت است. سایز B، C و D سایز معمول هستند و اگر افتادگی نداشته باشند شکل مناسبی دارند. معمولا افرادی که سایز کاپ D و بیشتر دارند از بزرگی و سنگینی سینه شکایت دارند.

به عنوان مثال 85A حجمی تقریبی ۴۸۰ سی سی و 85B حجم تقربی ۵۹۰ سی سی دارد (وزن تقربی به ترتیب ۸۶۰ و ۱۱۰۰ گرم). بسیاری متعجب خواهند شد که حجم تقریبی سینه در سایز 38B و  36C یکسان است.

***

یک تفاوت اصلی مربوط به واحد اندازه‌گیری است. انگلیس و وابستگان انگلوساکسون با لجاجت از واحد اندازه‌گیری خود که اینج است استفاده می‌کنند. درحالیکه مابقی از سیستم استاندارد و سانتی‌متر استفاده می‌کنند. بصورت کلی کشورهای انگلیس، استرالیا و کانادا از اینچ و اروپا و امریکا از سانتی متر برای اندازه گیری استفاده می‌کنند. نمایش عدد زیرسینه به سانتیمتر و اینچ تفاوت عمده‌‌ای در سایزها ایجاد میکند.

مساله دیگر به تعیین کاپ سایز است که درکشور‌های مختلف براساس کارخانه تفاوت هایی با هم دارند.

دو روش اندازه‌گیری برای سایز دورسینه وجود دارد. در این روش نوارمتر محکم پایین تراز برجسته ترین ناحیه سینه دوربدن قرار داده می‌شود و دراگر عدد حاصله به اینچ زوج بود ۴ واحد و اگر فرد بود ۵ واحد به ان اضافه می‌شود. این روش به (underbust +4) شناخته می‌شود و احتمالا دقت زیادی ندارد. این روش برای سایزهای سازنده‌های امریکا و بریتانیا گاهی استفاده می‌شود. روش ذکرشده در این مقاله (underbust +0) است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *