جراحی زیبایی, دانستنی, عوارض

سیگار و جراحی زیبایی

قلیان سیگار و جراحی پلاستیک سیگار و جراحی زیبایی سیگار و جراحی بینی سیاه شدن پوست با لیپو سوختن پوست با لیپو سیگار و زیبایی پوست

نیکوتین باعث تنگ‌شدن عروق خونی شده و رساندن اکسیژن و مواد غذایی را کاهش می‌دهد. این بزرگ‌ترین خطر سیگار است. در پوست این اثر با تاخیر و اختلال در ترمیم زخم همراه می‌شود. زخم‌ها دیرتر جوش می‌خورد و احتمال عفونت بیشتر می‌شود. زخم ترمیم‌شده زیبا در افراد سیگاری کمتر می‌شود. عروق ریه، مغز و قلب همگی به دلیل سیگار آسیب می‌بیند. آسیب این عروق می‌تواند روند بی‌هوشی را دچار اشکال کند.

سیگار برای جراحی پلاستیک چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

سیگار در طول زمان باعث تنگ‌شدن عروق می‌شود. تنگ‌شدن عروق قلب و مغز در بی‌هوشی عمومی می‌تواند مشکل ایجاد کند. تنگ‌شدن عروق پوست عوارض پوستی و اشکال در ترمیم زخم را ایجاد می‌کند.

سیگار جراحی زیبایی پلاستیک

اسیب به خونرسانی پوست به دلیل مصرف سیگار مشکل اصلی در جراحی زیبایی است.

گردش خون

نگرانی جراح پلاستیک از سیگار، بخصوص در لیفت و لیپوساکشن برای چیست؟

به دلیل کاهش خونرسانی پوست. مصرف سیگار یا قلیان باعث آسیب به جدار عروق می‌شود. هرچه مدت و مقدار مصرف بیشتر باشد این آسیب بیشتر است. هم جدار عروق بزرگ و هم عروق بسیار ظریف آسیب می‌بیند.

جریان خون پوست

زیر سطح پوست یک فرش بزرگ عروقی وجود دارد. این عروق ظریف خونرسانی پوست را بعهده دارند.این شبکه‌ توسط پل‌های عروقی از عمق خونرسانی‌می‌شود.

با لیفت یا لیپوساکشن، ورودی خون از عمق به این شبکه، به دلیل قطع شدن پل‌ها کاهش پیدا می‌‌کند. سلامت شبکه باعث می‌شود خون در تمام این شبکه به اندازه‌ی کافی جریان داشته باشد. به اتکای این شبکه است که لیفت یا کشیدن پوست یا لیپوساکشن در جراحی زیبایی انجام می‌شود.

زمانیکه این شبکه بزرگ عروق ریز به دلیل سیگار آسیب می‌بیند، خونرسانی بشدت به تعداد پل‌های ارتباطی وابسته می‌شود. با آسیب پل‌های ارتباطی حین ساکشن و یا لیفت، خون کافی برای همه‌ی پوست نمی‌رسد. قسمتی از پوست که خون کافی به ان نرسیده دچار مرگ و سیاه‌شدگی می‌شود. این حالت به نکروز پوستی شناخته می‌شود.

بعد سیاه شدن یا تیره پوست چه اتفاقی می‌افتد؟

به شدت کاهش خونرسانی بستگی دارد. کاهش مختصر خونرسانی فقط باعث تغییر رنگ پوست می‌شود. کاهش شدید خونرسانی باعث از بین رفتن کامل پوست و حتی چربی زیرین می‌شود. در اینحالت بعد از عمل لیفت یا لیپو، ظاهر پوست تیره و شبیه سوختگی‌ می‌شود. به تدریج لایه‌‌ی سیاه شده میفتد و زخم ایجاد می‌شود. اگر سطح زخم کوچک باشد معمولا خودبخود از اطراف ترمیم می‌شود. البته اثار ترمیم باقی می‌ماند. ولی اگر سطح زخم زیاد باشد نیاز به اقدامات اضافه تری است.

جراحی بینی در سیگاری‌ها:

در افرادی که برای بار اول جراحی بینی انجام می‌دهند، اشکال و تاخیر در ترمیم زخم می‌تواند نتیجه‌ی نهایی را متاثر کند. در ترمیم بینی، یعنی افرادی که قبلا جراحی بینی انجام داده‌اند، علاوه بر نتیجه‌ی نهایی، خونرسانی پوست هم می‌تواند مشکل ساز شود.

مشکلات ریوی سیگاری‌ها در جراحی پلاستیک:

کاهش حجم ریه: سیگار درطی سالها باعث ازدست رفتن بخش‌های ریه برای اکسیژن رسانی می‌شود. معمولا وقتی حجم قابل توجهی از دست رفته باشد فرد از اسپری استفاده می‌کنند. این مشکل برای بی‌هوشی عمومی حین عمل خطرساز می‌تواند باشد.

مشکل خروج خلط: سیگار باعث اشکال در تخلیه خلط می‌شود. درصورتیکه خلط موثر خارج نشود زمینه را برای عفونت ریوی مساعد می‌کند. جراحی اطراف قفسه سینه مثل ماموپلاستی، ژنیکوماستی، ساکشن بغل و پشت قفسه‌ی سینه باعث درد حین تنفس، بخصوص حین سرفه کردن می‌شود در نتیجه فرد سیگاری در خطر عفونت ریه قرار می‌گیرد. قطع مصرف سیگار در یک یا دو روز قبل عمل وضعیت را با غلیظ کردن ترشحات بدتر می‌کند. سیگار باید حداقل ۲ هفته قبل قطع شده باشد.

آیا نیکوتین را می‌توان جایگزین سیگار کرد؟

خیر. به شما گفته شده برای جراحی سیگار را قطع کنید. ممکن است فکر کنید بجای ان از پچ‌های یا ادامس‌های نیکوتینی یا حتی از سیگار‌های الکترونیک استفاده کنید. این جایگزین‌ها، با شمایل جدید سعی می‌کنند ذهن شما را از مضرات سیگار دورکنند. اشتباه نکنید. همه‌ی این جایگزین‌ها نیکوتین دارند. نیکوتین همه‌ی این مشکلات را ایجاد می‌کند.

سیگار در ظاهر پوست چه تاثیر دارد؟

سیگار باعث پیری زودرس پوست می‌شود. عمده‌ی اثر در تخریب کلاژن پوست و کاهش خونرسانی پوست است. این اثرات حتی تا سالها بعد ترک سیگار باقی می‌ماند. جایگزین کردن سیگار با ادامس یا پچ نیکوتین، پیری پوست را با تاخیر می‌اندازد ولی کاهش خونرسانی اتفاق می‌افتد.

چین و چروک‌های پوست سریع‌تر و عمیق‌تر ظاهر می‌شود. چین‌های عمیق اطراف دهان، خطوط پنجه‌کلاغی عمیق و خطوط عمودی گوش در افراد سیگاری زیاد دیده ‌می‌شود. پوست شفافیت خود را ازدست می‌دهد و ته رنگ خاکستری یا زرد پیدا می‌کند. عروق عنکبوتی در سطح پوست زیاد می‌شود. پف چشم و افتادگی در خط فک از دیگر اثار پوستی مصرف سیگار است.

سیگار و زیبایی پوست

سیگار باعث تخریب کلاژن می‌شود. کلاژن عنصر کلیدی در زیبایی و کیفیت پوست است. کلاژن بازسازی شده بعد تخریب، هرگز ساختار اولیه را پیدا نمی‌کند.

 

سیگار با تسریع افتادگی پوست و چین و چروک باعث پیری زودرس می‌شود. پوست فرد سیگاری کدر با ته رنگ خاکستری است. غیر از پوست، مو هم از مضرات سیگار در امان نمی‌ماند

سیگاری‌ها در جراحی پلاستیک
توصیه‌های دکترسیدهوتن علوی فوق تخصص جراحی پلاستیک

  • اگر نمی‌توانید ۱ هفته سیگار نکشید قید جراحی لیفت یا لیپوساکشن را بزنید.
  • سیگار را ۲ هفته قبل عمل تا ۴ هفته بعد عمل قطع کنید.
  • هرنوع نیکوتینی معادل سیگار است. خودتان را گول نزنید. ادامس یا پچ نیکوتینی و قلیون همان اثر را دارد، انرا قطع کنید. حتی اگر هم اتاقی شما سیگاری است از او دور شوید.
  • با سیگار احتمال عفونت بیشتر می‌شود.
  • نتایج زخم شما، ضعیف‌تر یک فرد عادی است آن را بپذیرید.
  • شاید جراحی کیسه‌ی صفرا انجام داده‌اید و هم قبل عمل و شب بعد عمل سیگارتان را دود کرده باشید و مشکلی هم پیش نیامده باشد. جراحی زیبایی، لیفت یا لیپوساکش داستان متفاوتی است. جدی بگیرید.
  • اگر در مدت قبل عمل سیگار کشیده‌اید با پزشکتان صادق باشید. تاخیر در زمان عمل خیلی بهتر از عارضه‌ی غیرقابل جبران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *