نشانی مطب

تهران , میرداماد , تقاطع میرداماد با شریعتی، خیابان رودبار شرقی، پلاک ۴۷ ساختمان پزشکان رودبار

ساعت کاری

همه روزه از ۹ الی ۱۹

شماره های تماس

۷۵ ۷۷ ۹۶۰ ۰۹۳۵

لوگو دکتر سید هوتن علوی
دکتر سید هوتن علوی

ابدو مینوپلاستی

خلاصه

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم یکی از راه‌های جراحی پلاستیک برای شکل‌دهی بهتر به تنه است. حذف شدن پوست اضافه‌ی شکم، ایجاد قوس کمری، کاهش ترک‌های حاملگی، صاف‌ شدن شکم، اصلاح افتادگی مونس و کاهش سازی دور کمر از اهداف این جراحی است. تقریباً در همه‌ی موارد لیپوساکشن انجام می‌شود و محل‌ترمیم برش زیر لباس‌زیر یا بیکینی خواهد بود.

اصطلاحات

◊ ابدومینوپلاستی به جراحی زیبایی شکم گفته می‌شود که به روش‌های مختلفی انجام می‌شود.
◊ اَبدو نامی است که مردم برای جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی بین خود رایج کرده‌اند.
◊ ترمیم ماهیچه یعنی بخیه‌ی عضلات مستقیم شکمی برای ایجاد قوس کمری و صاف‌تر شدن شکم.
◊ مونس یا عانه به ناحیه‌ی گفته می‌شود که روی پایین‌ترین قسمت استخوانی لگن از روبرو قرارگرفته است. این ناحیه جزء شکم محسوب می‌شود و بالای دستگاه تناسلی قرارگرفته است.

کاندید مناسب ابدومینوپلاستی چه کسی است؟

مثل هر جراحی زیبایی، سلامت عمومی جسمانی و انتظارات واقعی جزء موارد ضروری است. کاندید جراحی زیبایی شکم فردی با چاقی خفیف است که افتادگی پوستی شکم دارد. شرایط ایده‌آل را فردی دارد که بیماری دیابت ندارد و دخانیات مصرف نمی‌کند. بهتر است قصد زایمان مجدد یا کاهش وزن قابل‌توجه نداشته باشد.

چاقی خفیف

در بهترین شرایط شاخص توده‌ی بدنی کمتر از ۳۲ باشد. هرچه میزان شاخص کمتر باشد نتیجه‌ی عمل بهتر خواهد بود. این عمل حداکثر با شاخص ۳۴ قابل انجام هست. جراحی ابدومینوپلاستی برای افراد با شاخص متوسط و شدید ممنوع است. در این گروه علاوه بر نتایج نامناسب احتمال آمبولی قابل‌توجه خواهد بود.

کاندید ایده آل جراحی زیبایی شکم

ابدومینوپلاستی برای افراد مجرد قابل انجام است؟

داشتن برنامه‌ی بارداری یا مجرد بودن منعی برای جراحی زیبایی شکم نیست. در حقیقت اگر میزان افتادگی شدید باشد، رضایت زیادی به وجود خواهید آمد. در مورد خانم‌های مجرد دو دلیل وجود دارد که بهتر است اقدام به ابدومینوپلاستی نکنند. اول اینکه حاملگی احتمالی آینده، باعث تغییر شکل و افتادگی مجدد پوست می‌شود. دوم اینکه ترمیم ماهیچه به دلیل احتمال بارداری در آینده، بهتر است انجام نشود. درصورتی‌که این ترمیم انجام شود گاهی نیاز است نخ با یک جراحی کوچک باز شود. این موضوع می‌تواند روی نتیجه‌ی نهایی تأثیر منفی بگذارد.

درصورتی‌که افتادگی خیلی شدید نباشد، پیشنهاد می‌کنم آقایان و خانم‌های جوان و مجرد از جراحی ابدومینوپلاستی، پرهیز کنند. علت برش پوستی است که ممکن است برای شریک احتمالی خوشایند نباشد.

بعد از ابدومینوپلاستی امکان بارداری وجود دارد؟

معتقدند ترمیم عضلات مستقیم شکمی در ابدومینوپلاستی می‌تواند درروند حاملگی ایجاد اشکال کند. به همین دلیل توصیه‌شده درصورتی‌که حاملگی نخ‌ترمیم ماهیچه در صورت امکان کشیده شود. بااین‌حال حاملگی بدون مشکل باوجوداین نخ به‌کرات گزارش‌شده است.

ترمیم عضلات مستقیم شکم

برای آمادگی قبل عمل ابدومینوپلاستی چه کاری باید کرد؟

مثل همه‌ی جراحی‌ها آزمایش و مشاوره‌های قبل عمل حتی در صورت سلامت ضروری است. در حقیقت چکاپ قبل عمل یک‌رویه‌ی استاندارد برای همه عمل‌هاست. استحمام و وعده غذایی سبک شب قبل عمل همراه با اصلاح یبوست برای قبل عمل بسیار ضروری هستند

رژیم و وزن متعادل در چند ماه قبل عمل ضروری هستند. اگر برای کاهش وزن برنامه‌ رژیم و ورزش دارید توصیه می‌شود به وزن موردنظر چند ماه قبل عمل رسیده باشید.

دارو و مکمل

دارو و مکمل‌های مستعد کننده‌ی خونریزی باید قبل از عمل قطع شوند. آسپرین، داروهای ضدالتهابی، مکمل‌های مثل جینکو، روغن ماهی، چای سبز و ویتامین E باید قبل از عمل قطع شوند. قرص ضدبارداری و احتمالاً سایر داروهای با هورمون زنانه حداقل یک هفته قبل عمل بایستی قطع شوند.

دخانیات

مصرف سیگار، قلیان و انواع دیگر تنباکو باید برای ۲ هفته قبل عمل و تا ۴ هفته بعد از عمل قطع شود.

هزینه ابدومینوپلاستی چقدر است؟

هزینه‌ی عمل جراحی را محل انجام عمل، مدت جراحی و تکنیک جراحی تعیین می‌کند. جراحی می‌تواند در بیمارستان یا مرکز جراحی محدود انجام شود. هزینه‌ در بیمارستان طبعاً بیشتر خواهد بود. هر چه مدت عمل جراحی بیشتر باشد هزینه بیشتر خواهد شد. اینکه برای زیبایی شکم چه‌کارهایی نیاز هست و چه میزان سختی داشته باشد در هزینه تأثیر خواهد گذاشت.

برای ملاحظه‌ی حداقل‌های هزینه در مرکز جراحی محدود می‌توانید اینجا کلیک کنید.

چند نوع ابدومینوپلاستی داریم؟

انواع مختلفی وجود دارد که در اینجا به ابدومینوپلاستی کامل، مینی‌ابدومینوپلاستی و مدرن ابدو اشاره می‌شود. درصورتی‌که مایل باشد انواع دیگر را می‌توانید در اینجا ببینید.

مینی ابدومینوپلاستی
مینی‌ابدومینوپلاستی

کاندید: زمانی که بیشتر مشکلِ شکم، در زیر ناف است.
تکنیک: اول لیپوساکشن شکم و پهلو انجام می‌شود. بعد پوست اضافی زیر شکم با برش در خط بیکینی حذف‌ می‌شود. در صورت نیاز، لیفت ناحیه‌ی مونس هم انجام می‌شود. در مینی‌ابدومینوپلاستی ناف دست‌نخورده باقی می‌ماند.

ابدو ابدومینوپلاستی زیبایی شکم

ابدومینوپلاستی مدرن

کاندید: بیشتر مشکلِ شکم، در زیر ناف است و مشکل مختصری بالای ناف دارند مناسب است. ناف به‌صورت طبیعی بالا قرارگرفته است.
تکنیک: یک جراحی شکم با پایین آوردن ناف هست. لیپوساکشن شکم و پهلو انجام می‌شود. پوست اضافی زیر ناف با برش در خط بیکینی حذف می‌شود. ترمیم عضلات انجام می‌شود. ناف از روی عضلات جدا می‌شود و تا ۲ سانتی‌متر پایین آورده می‌شود. با پایین کشیدن ناف، مشکل پوست اضافه‌ی بالای ناف اصلاح می‌شود.

ابدو ابدومینوپلاستی زیبایی شکم کامل کلاسیک

ابدومینوپلاستی کلاسیک یا کامل

کاندید: علاوه بر پوست اضافه‌ی زیر ناف، پوست اضافه‌ی زیادی بالای ناف وجود دارد.
تکنیک: اول لیپوساکشن شکم و پهلو انجام می‌شود. پوست، چسبیده به بالای ناف تا خط بیکینی حذف می‌شود. عضلات شکم ترمیم‌ می‌شود. لیفت ناحیه‌ی مونس انجام خواهد شد. پوست باقی‌مانده پایین کشیده می‌شود و ناف از منفذ جدیدی خارج می‌شود.

فرق بین ابدومینوپلاستی مینی و کامل چیست؟

در ابدو هدف این است که پوست اضافه حذف شود. در ابدومینوپلاستی مینی پوست اضافه فقط زیر ناف هست. پس بدون اینکه به ناف دست‌زده شود پوست زیر ناف درخطر بیکینی حذف می‌شود.

در ابدومینوپلاستی کامل، کاندید موردنظر پوست اضافه هم بالای ناف و هم پایین ناف دارد. معمولاً پوست بالای ناف به‌قدری زیاد است که برای پوشش تمام شکم کافی است. در این ابدو، پوست از ناحیه‌ی ناف تا خط بیکینی کامل حذف می‌شود. پوست بالای ناف پایین کشیده و تمام شکم پوشش داده می‌شود. ناف از محل جدید خارج می‌شود.

فرق بین ابدومینوپلاستی مینی و مدرن چیست؟

در مینی ابدو کاندید موردنظر فقط پوست اضافه‌ی زیر ناف دارد. در مدرن ابدو کاندید موردنظر علاوه بر پوست اضافه‌ی زیر ناف، پوست اضافه‌ی مختصری بالای ناف هم دارد. در کنار این موضوع ناف هم به‌صورت طبیعی در موقعیت بالاتری قرارگرفته است.

در مینی ابدو بدون اینکه با ناف کاری داشته باشیم پوست اضافه را در خط بیکینی حذف می‌کنیم. در مدرن ابدومینوپلاستی ناف را از روی عضلات جدا کرده تا حدود ۲ سانتی‌متر پایین می‌کشیم. بعد پوست اضافه‌ را در خط بیکینی حذف می‌کنیم.

جراحی ۳۶۰ درجه چیست؟

شکل‌دهی گرداگرد یا ۳۶۰ درجه‌ای روشی است که تنه تحت لیپوساکشن قرار می‌گیرد؛ یعنی شکم، پشت و پهلو در یک نوبت لیپو می‌شود. همراه این جراحی معمولاً تزریق چربی به باسن و ابدو هم انجام می‌شود. مواردی که در این جراحی انجام می‌شود:

پیکرتراشی

◊ لیپوساکش پشت، خط سوتین، ایجاد قوس کمری و قوس بالای باسن
◊ اصلاح افتادگی باسن و تشدید قوس کمری با تزریق چربی به باسن (‌‌BBL)
◊ جراحی زیبایی شکم یا ابدو به همراه لیپوساکشن شکم و پهلو

آیا با وجود فتق امکان عمل ابدو وجود دارد؟

امکان ترمیم فتق‌های کوچک حین ابدو وجود دارد. درصورتی‌که فتق قبلاً عمل شده و عودِ کرده باشد بهتر است در عمل جداگانه‌ترمیم فتق انجام شود. در حقیقت وجود فتق بیرون زده یا عود کرده برای لیپوساکشن ممنوعیت محسوب می‌شود. اگر در جریان ابدومینوپلاستی برنامه‌ی لیپوساکشن حذف شود حتی فتق‌های بیرون زده را می‌شود حین عمل‌ترمیم کرد.

باید توجه کرد که حذف لیپو در ابدومینوپلاستی می‌تواند نتیجه‌ی عمل را تا حد زیادی متأثر کند.

آیا حین ابدو امکان ترمیم فتق نافی وجود دارد؟

درصورتی‌که فتق کوچک باشد و در حالت عادی با بیرون‌زدگی روده همراه نباشد امکان ترمیم فتق نافی وجود دارد. ترمیم فتق نافی هم‌زمان با ابدومینوپلاستی کامل امکان نکروز نافی را افزایش می‌دهد که باید مدنظر قرار داده شود.

ترمیم عضلات شکم در حین ابدو یعنی چی؟

در طول زمان و به دلیل چاقی یا بارداری دو عضله‌ی مستقیم شکمی به‌تدریج از هم دور می‌شوند. این عضلات بسیار قوی و مسئول تخت نگه‌داشتن شکم و نمای سیکس پک هستند. ضعف این عضلات باعث از هم دور شدن آن‌ها می‌شود. عضلات ضعیف یا دور از هم حتی در فرد لاغر، باعث نمای برجسته شکم در حالت ایستاده می‌شود. به عبارتی عضلات ضعیف یا دور از هم‌، توان نگه‌داشتن محتویات شکم در محل خود را ندارد.

دیاستاز رکتوس
ترمیم ماهیچه

در عمل جراحی زیبایی شکم عضلات مستقیم شکم با بخیه کنار هم آورده می‌شود. این بخیه تا چندین ماه می‌تواند عضلات را کنار هم نگه دارد. اگر با ورزش این عضلات تقویت نشود درنهایت عضلات مجدد از هم فاصله می‌گیرند.

گاهی ضعف عضلات و شلی شکم به‌قدری شدید است که برای تقویت‌ترمیم ضرورت دارد از لایه‌ی مصنوعی (مِش) استفاده شود.

ترمیم دیاستاز چیست؟

ترمیم عضلات شکم
ترمیم عضلات

برای ایجاد شکم صاف و بهتر کردن خط کمری‌ترمیم عضلات انجام می‌شود. این عضلات یک جفت عضله مستقیم هستند که در دو طرف ناف از بالا به پایین کشیده شده‌اند. در طول زمان و به دلیل چاقی یا بارداری دو عضله‌ی مستقیم شکمی به‌تدریج از هم دور می‌شوند. این عضلات بسیار قوی و مسئول تخت نگه‌داشتن شکم و نمای سیکس پک هستند. وقتی این عضلات ضعیف و یا از هم دور باشند حتی در افراد لاغر شکم در حالت ایستاده تخت باقی نمی‌ماند. عضلات ضعیف یا دور از هم‌توان نگه‌داشتن محتویات شکم در محل خود را ندارد.
در عمل جراحی زیبایی شکم این عضلات با بخیه کنار هم آورده می‌شود. این بخیه تا چندین ماه می‌تواند عضلات را کنار هم نگه دارد. اگر با ورزش این عضلات تقویت نشود درنهایت عضلات مجدد از هم فاصله می‌گیرند.

دیاستاز

این‌یک حالت بیمارگونه از دور شدن عضلات مستقیم شکمی است؛ یعنی نه‌تنها شکم برجسته است بلکه برجستگی قابل‌توجهی بین دو عضله بالای ناف حین زور زدن ایجاد می‌شود. این برجستگی غیر از برآمده بودن کلی شکم هست. در این موارد علاوه بر ترمیم عضلانی، تقویت لایه‌های شکم با توری پارچه مانند مصنوعی که مش گفته می‌شود نیاز هست. در کل‌ترمیم دی است از مشکل هست و احتمال عود آن‌هم بالاست.

طول جراحی باز شکم چقدر است؟

برش های ابدومینوپلاستی
طول برش

طول برش کاملاً به میزان افتادگی پوست شکم بستگی دارد. حتی میزان پوست اضافه شکم و کمر هم‌روی تعیین طول این برش تأثیر می‌گذارد. هرچه میزان افتادگی کمتر باشد طول برش کوتاه‌تر خواهد بود. طول برش از برش سزارین بلند‌تر است و معمولاً تا برجستگی‌های استخوانی دو طرف لگن ادامه پیدا می‌کند.

گوش سگ در جراحی زیبایی ابدو زیبایی شکم
گوش سگ

درصورتی‌که طول برش برای جلب رضایت مراجعه‌کننده عمداً کمتر از حد موردنیاز داده شود، بعد از چند ماه دو انتهای برش برجستگی ایجاد می‌شود. به این برجستگی‌ها گوش سگ گفته می‌شود. البته این برجستگی‌ها با عمل مجدد سرپایی قابل‌حذف هستند.

آیا جای برش ابدو از بین می رود؟

هیچ برش جراحی به‌طور کامل محو نخواهد شد. این تصور که بعد عمل با انواع پمادها و یا استفاده از لیزر محل برش را محو خواهم شد اشتباه است. اساس جراحی پلاستیک، حذف پوست اضافه به صورتی است که خط برش نهایی در محلی قرار بگیرد که کمترین دید را داشته باشد. در حقیقت به قیمت ایجاد جوشگاه زخم، سعی می‌شود ظاهر اندام یا تنه زیباتر شود. در مورد ابدو این جوشگاه در محل بیکینی و زیر لباس‌زیر قرار خواهد گرفت.

محل برش به‌تدریج در مدت یک سال به‌تدریج کمتر می‌شود. استفاده از پماد ترمیم‌کننده و لیزر در مدت ۶ ماه بعد عمل به کاهش قابل‌توجه جای برش کمک خواهد کرد.

چربی احشایی چیست و چه اهمیتی دارد؟

 چه اهمیتی دارد؟

⇑⇑

چربی احشایی

چربی شکم به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل برجستگی شکم در دو ناحیه قرارگرفته است:
◊ زیرپوست: این چربی هدف لیپوساکشن است. چربی این ناحیه تا جایی که باعث اشکال در خونرسانی پوست نشود با ساکشن تخلیه می‌شود.
◊ چربی احشایی: اطراف روده‌ها و داخل شکم، مقداری چربی در افراد طبیعی وجود دارد که به چربی احشایی شناخته می‌شود. در افراد چاق مقدار این چربی افزایش پیدا می‌کند و باعث برجستگی شکم می‌شود. این چربی در دسترس لیپوساکشن نیست و تنها با رژیم، ورزش و جراحی چاقی قابل کم شدن است.

اهمیت چربی احشایی

چربی احشایی زیاد باعث برجستگی شکم می‌شود. در حالت خوابیده معمولاً برجستگی شکم حتی در افراد با چاقی برطرف می‌شود. این افراد حتی زمانی که در حالت خوابیده قرار می‌گیرند برجستگی شکمشان از بین نمی‌رود. در طی ابدومینوپلاستی این چربی حذف نمی‌شود و امکان تخت شدن شکم این افراد با جراحی زیبایی شکم وجود نخواهد داشت.

لیفت مونس چیست؟

عانه
عانه با مونس

استخوان لگن از سه بخش ساخته‌شده است. استخوان عانه یا شرمگاهی (pubis)، استخوان تهیگاهی (ilium) و استخوان نشیمن‌گاهی (ischium) سه‌بخشی هستند که استخوان لگن را می‌سازند. لگن از دونیمه ساخته‌شده است.

مونس یا مونس پوبیس (mons pubis) ناحیه‌ی برجسته‌ی از شکم است که روی استخوان شرمگاهی، بالای ناحیه‌ی تناسلی قرارگرفته است. این ناحیه معمولاً پایین خط کمربند قرار دارد. در فارسی به این ناحیه زهار یا عانه می‌گویند. به موهای این ناحیه موهای ناحیه‌ی زهار گفته می‌شود.

افتادگی مونس پوبیس
لیفت مونس یا مونسوپلاستی

مونس با تغییر وزن یا بارداری می‌تواند بزرگ و یا دچار افتادگی شود. گاهی این افتادگی به‌قدری شدید است که روی دستگاه تناسلی قرار می‌گیرد. در بعضی موارد فقط تجمع چربی غیرعادی در این ناحیه رخ می‌دهد. با لیفت این ناحیه یا انجام لیپوساکشن حین جراحی زیبایی شکم می‌شود این مشکل را می‌توان حل کرد. به اصلاح افتادگی این ناحیه لیفت مونس یا مونسوپلاستی می‌گویند.

ملاحظات و عوارضی که ابدو دارد چیست؟

اقدام برای جراحی زیبایی هرگز یک ضرورت نیست بلکه تصمیمی فردی است. تصمیم باید بر اساس آگاهی از میزان برآورده شدن درخواست در مقابل احتمال عوارض و محل برش‌های جراحی گرفته شود. قطعاً هزینه و عوارض ابدو دو عامل اصلی برای تصمیم‌گیری هستند.

عفونت زخم

در ابدو عفونت نا شایع نیست. بخصوص در ابدومینوپلاستی کامل احتمال عفونت و ترشح از ناف وجود دارد. عفونت معمولاً با شستشو و درمان با آنتی‌بیوتیک رفع می‌شود.

نکروز و تغییر رنگ پوست

در جریان ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن که به لیپوابدومینوپلاستی شناخته می‌شود احتمال نکروز پوستی وجود دارد. وقتی ساکشن همراه با ابدو انجام می‌شود میزان خونرسانی پوست در شرایطی که ابدو به‌تنهایی انجام می‌شود بیشتر است. درصورتی‌که سابقه مصرف سیگار، بیماری قند و عمل جراحی قبلی این احتمال را باید جدی در نظر گرفت. عدم قطع سیگار ۲ هفته قبل عمل و ۴ هفته بعد عمل احتمال نکروز پوستی را بیشتر می‌کند. درصورتی‌که لیپوساکشن بیش‌ازحد نیز احتمال نکروز پوستی جدی خواهد بود.

نکروز پوستی
نکروز پوستی چیست؟

نکروز پوستی مثل یک سوختگی یا کبودی شدید در عرض چند روز ظاهر می‌شود و به‌تدریج عمیق‌تر می‌شود. بر اساس اینکه چقدر خونرسانی ناحیه مختل شده باشد این ناحیه دچار زخم می‌شود. درصورتی‌که شدید بودن اختلال خونرسانی ممکن است زخم بسیار عمیق شود. در موارد خفیف فقط ناحیه‌ی سطحی پوست ریزش می‌کند و بعد از مدتی با تغییر رنگ پوستی بهبود می‌یابد.

تغییر رنگ پوست

زمانی که کاهش خونرسانی پوست مختصر باشد تغییر رنگ پوست ایجاد می‌کند. در این موارد در ابتدا به‌صورت کبودی طول کشیده ظاهر می‌شود که می‌تواند همراه تاول باشد. ناحیه‌ بعد از چندین ماه به‌صورت یک لکه‌ی کمرنگ یا پررنگ‌تر پوست ظاهر می‌شود.

اسکار یا جوشگاه

در جراحی پلاستیک شکل‌دهی به اندام به قیمت برش پوستی انجام می‌شود. برش پوستی در ابتدا قرمز هست ولی به‌تدریج کمرنگ می‌شود. محل برش برای همیشه باقی خواهد ماند. در مواردی ممکن پهن شدن محل برش، برجسته شدن زخم و یا عدم تقارن برش دو سمت شکم بروز کند. برجسته شدن زخم را به گوشت اضافه می‌شناسند ولی نام علمی آن اسکار هیپرتروفیک است. عفونت و کشیدن بیش‌ازحد پوست می‌تواند باعث ایجاد آن بشود.

لخته و آمبولی

هر عملی که بیش از ۴ ساعت طول بکشد ریسک آمبولی دارد. خون به دلیل بی‌حرکتی پاها در سیاهرگ‌های ساق پا لخته شده و لخته‌ی ایجاد شده کنده شده و به ریه یا جاهای دیگر می‌رود. این خطر تا چند روز بعد از عمل هم وجود دارد بخصوص که به دلیل درد تحرک بیمار بعد عمل کاسته می‌شود.

درصورتی‌که وجود مشکل قلبی عروقی، شاخص بدنی بیش‌ازحد بالا (مثلاً بالای ۳۴)، سابقه‌ی لخته در ساق پا و عمل بسیار طولانی خطر آمبولی افزایش قابل‌توجهی پیدا می‌کند. استفاده از پمپ ضد لخته ساق پا و جوراب‌های ضد لخته می‌تواند تا حد زیادی نقش پیش‌گیری داشته باشد.

نامنظمی و عدم تقارن

تقریباً در همه عدم تقارن زیادی بین دونیمه‌ی بدن دیده می‌شود. علاوه بر مشکلات تکنیکی، این عدم تقارن بعد از عمل هم باقی می‌ماند. مشکل عمده مربوط به نامنظمی پوستی است که به دلیل ساکشن بعد از عمل ایجاد می‌شود. استفاده مناسب از گن، ماساژ بعد عمل و استفاده از LPG تا حدی می‌تواند از بروز نامنظمی جلوگیری کند.

بی‌حسی پوست شکم

برای ابدو پوست روی دیواره‌ی شکم جدا می‌شود؛ بنابراین باید انتظار داشت اعصاب حسی پوست قطع شود. بی‌حسی زیر ناف شایع است و برای چندین ماه باقی می‌ماند.

تخت نشدن شکم

درصورتی‌که وجود شلی شدید جدار شکم، ضعف شدید عضلانی، دیاستاز رکتوس و یا چربی احشایی شکم بعد عمل شکم تخت نخواهد شد. علاوه بر این باقی ماندن چربی در ناحیه‌ی فوقانی شکم هم ممکن است باعث برجستگی جدار شکم بشود.

نقاهت بعد عمل ابدو چطور است؟

شرایط زمان ترخیص

بعد از عمل با پانسمان همراه با شکم‌بند یا گن به منزل مرخص می‌شوید. معمولاً یک یا دو درن به شما متصل هست. ممکن است جوراب ضد لخته به پا داشته باشید و از شما خواسته شود برای چند روز آن را همچنان بپوشید.

اگر پشت شما ساکشن شده باشد انتظار داشته باشید چند منفذ باز پوستی داشته باشید. از این منافذ باز پوستی ترشح خون‌آبه‌ای زیادی در یک یا دو روز اول بعد عمل خارج خواهد شد. معمولاً پانسمان زیر گن یا شکم‌بند از تعدادی پَد جاذب استفاده‌شده است. هر زمان که این پَد‌ها خیس شد نیاز است تعویض شود.

چند روز بعد از عمل کارهای روزانه‌ی خود را نمی‌توانید انجام بدهید. سرگیجه و سیاهی رفتن چشم ممکن است تا چندین روز وجود داشته باشد. درنتیجه باید برای یک هفته بعد عمل مرخصی در نظر بگیرید. برای جلوگیری از مشکلات زخم هفته‌ی اول بعد عمل راه رفتن به‌صورت خم‌شده روبه‌جلو است.

درد بعد از عمل

درد در ابدو متوسط به بالاست. بعد اتاق عمل درد با آمپول یا پمپ مسکن و در منزل با شیاف قابل‌تحمل است. شدت درد بعد از ۳ روز فروکش می‌کند.

پانسمان، درن، گن و بخیه

معمولاً تا یک هفته نیاز است پانسمان انجام شود. پانسمان ناف طولانی‌تر است. بخیه‌ها ۲ هفته بعد از عمل برداشته می‌شوند. در مواردی بخیه‌ها جذبی است و نیاز به برداشتن ندارد. درن معمولاً ۳ تا ۵ روز بعد عمل خارج می‌شود. گن می‌بایست تا ۸ هفته مرتب استفاده شود.

تورم و کبودی

تورم و کبودی تا چند هفته طبیعی است. تورم در هفته‌ی دوم افزایش می‌یابد و حتی ممکن است وزن هم اضافه شود. انجام ماساژ شکم روزانه برای تخلیه بهتر ترشحات و همواری پوست باید انجام بشود. بعد از چند روز باید گن هر سه روز تنگ شود که به کاهش بهتر ورم کمک بشود.

کبودی در چند روز اول وجود دارد که به‌تدریج برطرف می‌شود. درصورتی‌که کبودی بعد از روز سوم همچنان تیره مانده بود حتماً باید به پزشک اطلاع بدهید.

ترشح و قرمزی ناف

به دلیل شرایط خاص ناف، امکان قرمزی و ترشح از ناف در موارد ابدومینوپلاستی کامل وجود دارد. بهتر است بعد از چند روز داخل ناف با الکل تمیز شود.

نتایج

تورم و خونمردگی معمولاً بعد ۳ تا ۴ هفته به‌صورت کامل از بین می‌رود. تورم تا هفته‌ی دوم به‌تدریج زیاد می‌شود ولی از پایین هفته‌ی دوم تا چند ماه روند کاهشی پیدا می‌کند. ممکن است در یک تا دو ماه اول در لمس، سفتی زیرپوست وجود داشته باشد که به‌تدریج برطرف می‌شود. پس از کاهش تورم نتیجه‌ی نهایی معمولاً بعد از ۶ ماه ظاهر می‌شود.

درصورتی‌که کاهش یا افزایش وزن قابل‌توجه و یا بارداری رخ ندهد نتایج دائمی است. برای حفظ موقعیت عضلات ترمیم‌شده نیاز هست بعد ۸ هفته مرتب ورزش کنید.

شروع فعالیت

تا یک هفته بعد از عمل ایستادن باید به‌صورت خم‌شده روبه‌جلو باشد. برای راه رفتن و فعالیت تا ۸ هفته شکم‌بند یا گن باید بسته‌ باشد. راه رفتن سریع بعد از هفته‌ی اول ممکن است ولی از ورزش و فعالیت سنگین تا ۸ هفته بعد عمل پرهیز شود. اکیداً توصیه می‌شود از استراحت و خوابیدن زیاد بعد از عمل پرهیز کنید. این کار باعث ایجاد استعداد به آمبولی می‌شود.

بازگشت به کار

به‌صورت معمول هفته‌ی اول بعد از عمل نیاز به مرخصی هست. در چند روز اول بخصوص در کارهای روزانه هم نیاز به کمک دارید. ضعف بعد از عمل شایع هست ولی بعد از یک هفته به مقدار زیادی کاهش پیدا می‌کند. بعد از یک هفته اگر عارضه‌ای رخ نداده باشد می‌توانید به سرکار برگردید.

دکتر سید هوتن علوی

دکتر هوتن علوی

دکتر هوتن علوی فوق تخصص جراحی پلاستیک دانش آموخته‌ی فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی از دانشگاه ایران، بیمارستان حضرت فاطمه (س) در سال ۱۳۹۴ دارای بورد فوق تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا