نشانی مطب

تهران , میرداماد , تقاطع میرداماد با شریعتی، خیابان رودبار شرقی، پلاک ۴۷ ساختمان پزشکان رودبار

ساعت کاری

همه روزه از ۹ الی ۱۹

شماره های تماس

۷۵ ۷۷ ۹۶۰ ۰۹۳۵

لوگو دکتر سید هوتن علوی
دکتر سید هوتن علوی

تفاوت لیفت ابرو و لیفت پیشانی

یکی از نشانه‌های پیر شدن صورت، نمایان شدن چین‌وچروک در اطراف ابرو و پیشانی باگذشت زمان و همین‌طور خسته‌تر نشان دادن صورت هست، علاوه بر چین‌و‌چروک، افزایش سن موجب افتادگی ابروها نیز خواهد شد که بدین منظور افراد برای کاهش علائم پیری در صورت خود از روش‌های مختلف جوان‌سازی استفاده می‌کنند. لیفت ابرو و لیفت پیشانی دو روش از این روش‌های جوان‌سازی بوده و باید به این نکته اشاره کرد که برخلاف باور عموم این دو روش با یکدیگر تفاوت داشته و مهم‌ترین تفاوت لیفت ابرو و لیفت پیشانی درنتیجه نهایی آن‌ها هست.

تفاوت-لیفت-ابرو-و-لیفت-پیشانی-در-چیست

در این مقاله به‌طور کامل به تفاوت لیفت ابرو و لیفت پیشانی خواهیم پرداخت، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تعاریف لیفت ابرو و لیفت پیشانی

در ابتدا به تعریف لیفت ابرو و لیفت پیشانی پرداخته تا درک تفاوت لیفت ابرو و لیفت پیشانی برای شما راحت‌تر باشد.

کاندید لیفت ابرو و پیشانی

حال در این بخش از مقاله به تفاوت کاندیدای لیفت ابرو و لیفت پیشانی خواهیم پرداخت. زمانی که یکی از نازیبایی‌های زیر وجود داشته باشد مراجعه‌کننده کاندید لیفت ابرو یا لیفت پیشانی می‌شود. اصلاح افتادگی ابرو به‌تنهایی با لیفت شقیقه یا لیفت اندوسکوپیک پیشانی انجام می‌شود. در مقابل، مراجعه‌کننده با چین‌وچروک‌های عمیق، نیازمند به اصلاح طول پیشانی یا تغییر فرم پیشانی کاندید لیفت باز پیشانی می‌شود.

افراد مناسب این روش‌ها عبارت‌اند از:

  • افتادگی ابرو شامل دم ابرو یا تمام طول ابرو
  • چین‌وچروک پیشانی
  • نازیبایی فرم پیشانی
  • بلند یا کوتاه بودن غیرطبیعی طول پیشانی
کاندیدای-لیفت-ابرو-و-لیفت-پیشانی

افتادگی ابرو

در اکثر موارد افتادگی در سمت دم ابرو بارزتر و در سنین پایین‌تر رخ می‌دهد. در موارد خفیف افتادگی دم ابرو، بوتاکس آن را رفع می‌کند، ولی در موارد متوسط و شدید باید افراد لیفت شقیقه را انجام دهند. درصورتی‌که علاوه بر دم ابرو، افتادگی در تاج ابرو هم وجود داشته باشد افراد به لیفت آندوسکوپیک ابرو نیاز خواهد داشت.

اگر همراه با افتادگی ابرو، چین‌وچروک‌های عمیق پیشانی و یا طول زیاد پیشانی هم وجود داشته باشد، مراجعه‌کننده به لیفت باز پیشانی احتیاج دارد.

برای لیفت باز پیشانی کاندید مناسب فردی است غیر سیگاری که مبتلابه دیابت هم نباشد. درصورتی‌که مصرف سیگار داشته باشد قطع سیگار ۲ هفته قبل تا ۴ هفته بعد عمل ضروری است. در صورت ابتلا به دیابت، کنترل دقیق قند ضروری است.

چین‌وچروک پیشانی

چین‌وچروک‌های پیشانی به چند فرم هستند. چین‌هایی که فقط در هنگام بالا انداختن ابرو یا خم کردن ابرو ظاهر می‌شوند را چین‌های دینامیک می‌نامند؛ و بهترین روش برای اصلاح آن‌ها بوتاکس است.

چین‌هایی که در حالت استراحت هم در صورت دیده می‌شوند را چین‌های استاتیک می‌نامیم. اگر افتادگی ابرو با چین‌های دینامیک یا استاتیک ظریف همراه باشد، لیفت ابرو به‌ تنهایی کافی است و اصلاح این چین‌وچروک‌ها را با بوتاکس انجام می‌دهیم.

درصورتی‌که چین‌وچروک‌ها عمیق و استاتیک باشند، مراجعه‌کننده کاندید لیفت باز پیشانی است. توجه داشته باشید چین‌وچروک‌های خیلی عمیق استاتیک، با لیفت باز پیشانی به‌صورت نسبی بهبود پیداکرده و به‌طورمعمول بعد عمل به لیزر و ساب‌سیژن به‌عنوان روش‌های تکمیلی نیازمند هستند.

تفاوت لیفت ابرو و لیفت پیشانی ازلحاظ تکنیک

به لحاظ تکنیکی لیفت ابرو و پیشانی بسیار شبیه هم هستند؛ اما هدف از جراحی لیفت ابرو، بالابردن ابرو و جوان‌سازی ابرو و پلک است. ولی در لیفت پیشانی بالابردن ابرو یکی از هدف‌هاست. در کنار بالابردن ابرو، اصلاح فرم پیشانی، کم کردن چین‌وچروک‌های پیشانی، اصلاح طول عمودی پیشانی و تغییر محل خط رویش مو اهداف دیگری هستند که مدنظر قرار می‌گیرد. در ادامه نحوه انجام هرکدام از این روش‌ها را بررسی خواهیم کرد.

تکنیک لیفت ابرو

در لیفت ابرو اگر هدف بالابردن دم ابرو باشد، برش فقط در ناحیه‌ی شقیقه داده می‌شود. به این روش لیفت شقیقه هم گفته می‌شود. در این جراحی، برش در ناحیه‌ی شقیقه و دقیقاً در محل رویش مو یا چند سانتی‌متر عقب‌تر داده می‌شود. اما درصورتی‌که لیفت تمام ابرو مدنظر باشد، علاوه بر این برش، دو یا سه برش کوچک داخل مو نیز ایجاد خواهد شد. لیفت کامل ابرو معمولاً با مجموع ۴ تا ۵ برش و با کمک آندوسکوپ انجام می‌شود.

تکنیک-لیفت-ابرو

تکنیک لیفت پیشانی

زمانی که چین‌وچروک عمیقی در پیشانی وجود داشته باشد، یا فرد خواستار افزایش یا کاهش طول پیشانی باشد یا بخواهند فرم پیشانی خود را اصلاح کند، از لیفت پیشانی استفاده می‌شود. تقریباً در اکثر این موارد بالابردن ابرو هم مدنظر قرار می‌گیرد.

برای انجام این روش برشی شبیه تاج‌ ایجاد می‌شود. اگر هدف کم کردن طول پیشانی باشد، این برش‌ها در محل روش موها ایجاد می‌شود.

اگر هدف افزایش طول پیشانی باشد، برش چند سانتی‌متر عقب‌تر از محل رویش موها ایجاد خواهد شد.

تکنیک-لیفت-پیشانی

در لیفت پیشانی اگر هدف بالابردن ابروها نیز باشد، باید اتصالات ابرو از زیر قطع شود و درصورتی‌که محل ابروها مناسب باشد، به اتصالات ابرو دست نخواهیم زد.

تفاوت لیفت ابرو و لیفت پیشانی درروش انجام

برای لیفت ابرو و لیفت پیشانی حداقل چهار روش جراحی وجود دارد. این روش‌ها بر اساس نیاز و شرایط مراجعه‌کننده تعیین می‌شود. در این بخش از مقاله به تفاوت لیفت ابرو و لیفت پیشانی در روش‌های انجام آن‌ها خواهیم پرداخت.

روش‌های لیفت ابرو و لیفت پیشانی عبارت‌اند از:

  • لیفت مستقیم ابرو
  • لیفت اندوسکوپیک ابرو
  • لیفت شقیقه
  • لیفت باز پیشانی

روش انجام لیفت دایرکت یا مستقیم ابرو

لیفت دایرکت ابرو برای افرادی که تنها خواستار برطرف کردن افتادگی ابروی خود می‌باشند، انجام می‌شود. در این روش از لیفتِ ابرو، برش‌ها چسبیده به موهای بالای ابرو ایجاد می‌شود. جای بخیه‌ها تا حدودی باقی خواهد ماند، به همین دلیل کاندید‌های مناسب این روش افراد بالای ۴۰ سال با ابروی پرپشت هستند. افرادی که خواستار انجام کاشت ابرو در آینده هستند نیز برای انجام این روش مناسب می‌باشند.

روش-انجام-لیفت-مستقیم-ابرو

روش انجام لیفت شقیقه

لیفت شقیقه جهت بالابردن دم ابروها و همین‌طور افزایش زیبایی چشم با بالاکشیدن گوشه‌ی چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در روش لیفت شقیقه، برش‌ها فقط در ناحیه‌ی شقیقه ایجادشده و هدف آن بالابردن دم ابرو هست. این برش‌ها یا داخل موهای شقیقه و یا درست در محل رویش مو ایجاد خواهد شد.

روش-انجام-لیفت-شقیقه

روش انجام لیفت آندوسکوپیک ابرو

این روش به‌منظور رفع افتادگی ابروها و برطرف کردن خط اخم انجام می‌شود. لیفت آندوسکوپی ابرو با ایجاد حداقل برش انجام خواهد شد و روشی کم تهاجمی است. برای انجام آن سه الی پنج برش در قسمت شقیقه‌ها و میانی پوست سر ایجادشده و با استفاده از آندوسکوپ، عضله‌های اخم شناسایی و تضعیف‌شده، سپس پوست پیشانی و ابرو از بافت زیر، طور کامل جداشده و لیفت انجام خواهد شد.

روش-انجام-لیفت-آندوسکوپیک-ابرو

روش انجام لیفت باز پیشانی

این روش برای از بین بردن چین‌وچروک‌های پیشانی و همین‌طور اصلاح طول و فرم پیشانی مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای انجام لیفت باز پیشانی، برش وسیع‌تری در تاج سر و مقداری عقب‌تر از محل رویش مو ایجاد خواهد شد؛ اما برای کوتاه کردن طول پیشانی برش تنها، در محل رویش مو ایجاد خواهد شد.

روش-انجام-لیفت-باز-پیشانی

 پس از ایجاد برش‌ها اتصالات استخوانی ابرو آزادشده و چین و چروک‌های پیشانی تا حد امکان بازشده و پیشانی در جهت مناسب لیفت خواهد شد. در صورت‌ نیاز فرم دهی و تراش استخوان از طریق این جراحی قابل انجام هست.

سخن پایانی

همان‌طور که در این مقاله ذکر کردیم، لیفت پیشانی و لیفت ابرو با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند اما در اکثر مواقع به‌جای یکدیگر به‌کاربرده می‌شوند. درواقع ابرو در بخش پایین پیشانی قرارگرفته و پیشانی بالاتر از ابرو هست و نشانه‌های پیری ممکن است دریکی از این ناحیه‌ها دیده‌شده و در دیگری مشاهده نشود و تنها نیاز به انجام لیفت بخش‌ها به‌صورت مجزا یا هم‌زمان با یکدیگر باشد. در این مقاله به‌طور کامل تفاوت لیفت ابرو و لیفت پیشانی از تمام جنبه‌ها ازجمله تکنیک، روش و تعاریف آن بررسی کردیم. امیدواریم که مفید واقع‌شده باشد.

سؤالات متداول

دکتر سید هوتن علوی

تیم محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا