نشانی مطب

تهران , میرداماد , تقاطع میرداماد با شریعتی، خیابان رودبار شرقی، پلاک ۴۷ ساختمان پزشکان رودبار

ساعت کاری

همه روزه از ۹ الی ۱۹

شماره های تماس

۷۵ ۷۷ ۹۶۰ ۰۹۳۵

لوگو دکتر سید هوتن علوی
دکتر سید هوتن علوی

جراحی زیبایی پلک + نمونه کار و فیلم

چشم ها یکی از حساس ترین عضو بدن و صورت می باشند که در زیبایی چهره بسیار تاثیرگذار هستند، افتادگی و پف پلک تأثیر منفی قابل‌توجهی در زیبایی چشم دارد. برای رفع آن‌ها و افزایش زیبایی چشم‌ها می‌توان از جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی استفاده کرد.

افراد به دلایل مختلفی نظیر افزایش سن یا ارث ممکن است دچار افتادگی پلک، پف زیر پلک و همینطور چین و چروک‌هایی در اطراف چشم شوند، که در این مقاله به طور کامل به بررسی آن خواهیم پرداخت.

جراحی-زیبایی-پلک-یا-بلفاروپلاستی

باید به این نکته اشاره کرد که این جراحی را هم می توان برای پلک بالا و هم برای پلک پایین استفاده کرد.
برای آگاهی و کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی زیبایی پلک تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

تعریف اصطلاحات

ساختار و ساختمان پلک

در ابتدا قبل از توضیح درباره ی جراحی زیبایی پلک به ساختار پلک خواهیم پرداخت تا بتوانید راحت‌تر عملیاتی که برای جراحی پلک انجام می‌شود را درک کنید.

پلک از چهار لایه پوست، عضله، لایه پوشاننده و کیسه های چربی تشکیل شده است.

در برخی از افراد این کیسه چربی برجسته شده و حالت پف‌آلود ایجاد می‌کند. باگذشت زمان پوست پلک افتاده و دچار چین‌وچروک می‌شود. این موارد زیبایی چشم‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد که بدین منظور می‌توان با انجام جراحی زیبایی پلک پوست اضافه و حجم این کیسه‌های چربی را کم کرد.

ساختار و ساختمان پلک

دلایل انجام جراحی زیبایی پلک

در اکثر افراد به دلایل مختلفی نظیر افزایش سن، نور آفتاب و عوامل وراثتی، به‌مرور مشکلاتی مثل پوست اضافه و شل‌شدن ساختارهای نگه‌دارنده پلک ایجاد می‌شود. این مشکلات باعث افتادگی پوست پلک و بیرون‌زدگی کیسه‌های چربی و یا غده‌ی اشکی می‌شود که شدت آن در افراد متفاوت است. این تغییرات باعث می‌شود پلک‌ها حالت پف‌آلود و افتاده پیدا کنند و چشم‌ها در ظاهر نیمه بسته و سنگین به نظر برسند. حساسیت زیاد به نور آفتاب، مصرف سیگار و خاراندن مداوم پلک‌ها این شرایط را تشدید می‌کند.

برای رفع تمام این مشکلات می‌توان از جراحی زیبایی پلک یا همان بلفاروپلاستی استفاده کرد. در این عمل پوست و چربی‌های اضافه برداشته‌شده و ظاهر پلک را متناسب با استانداردهای زیبایی بهبود خواهند بخشید.

کاربردهای جراحی زیبایی پلک

• حذف پوست اضافی پلک
• از بین بردن چین و چروک های اطراف چشم
• از بین بردن پف زیر چشم
• درمان افتادگی پلک
• از بین بردن چربی های اضافه در پلک بالا و پایین

کاربردهای-جراحی-زیبایی-پلک

انواع جراحی زیبایی پلک

روش‌های مختلفی از جراحی زیبایی پلک بالا و پایین برحسب نوع مشکلی که پلک دارد انجام می‌شود. در ادامه توضیح مختصری در مورد هرکدام از این نوع از جراحی‌ها خواهیم پرداخت.

جراحی پلک بالا

این نوع از جراحی زیبایی پلک درواقع برای افرادی که دارای افتادگی پلک و برجستگی کیسه‌های چربی یا غدد اشکی هستند استفاده می‌شود. افتادگی پوست پلک باعث می‌شود فاصله‌ی بین مژه‌ها و چین پلک کاهش پیدا کند. در موارد شدید این فاصله به‌کلی از بین می‌رود. برجستگی کیسه‌های چربی باعث پف‌آلود شدن پلک می‌شود. همه‌ی این موارد به چشم ظاهری خسته و غمگین می‌دهد. در این موارد جراحی زیبایی پلک باعث ظاهری شاداب‌تر و جوان‌تر می‌شود.

در موارد خیلی شدید، میدان بینایی فرد محدود می‌شود و فعالیت‌های روزانه آن‌ها از قبیل مطالعه کردن، نوشتن و رانندگی مشکل می‌شود؛ بنابراین با انجام جراحی پلک بالا می‌توان این مشکل را درمان کرد.

نحوه انجام جراحی پلک بالا

برای انجام جراحی پلک بالا، ابتدا ماده‌ی بی‌حسی تزریق‌شده و برش‌ها در محل طبیعی چین پلک ایجاد می‌شوند. پوست اضافه، چربی و همین‌طور یک باریکه از عضله حذف خواهد شد. درنهایت پوست با نخ غیرقابل جذب بخیه زده خواهد شد.

جراحی پلک بالا

جراحی پلک پایین

جراحی پلک پایین برای افرادی که دارای علائمی از قبیل پف زیر چشم، چین‌وچروک‌هایی پوست پلک پایین و افتادگی گوشه‌های خارجی چشم هستند مناسب است. معمولا همراه این علائم خط اشکی عمیقی هم وجود دارد. این نشانه‌ها باعث ظاهری پیر و خسته در صورت می‌شود.

این جراحی بر روی پلک پایین و باهدف اصلاح و از بین بردن پف زیر چشم، بهبود و حذف چین‌وچروک‌های دور چشم، کم کردن عمق خط اشکی و اصلاح وضعیت گوشه‌ی خارجی چشم انجام می‌شود که در ادامه نحوه انجام آن را توضیح خواهیم داد.

نحوه انجام جراحی پلک پایین

بهترین روش برای انجام جراحی پلک پایین بی‌حسی موضعی با خواب عمیق است. البته این جراحی با بی‌حسی موضعی به‌تنهایی هم قابل انجام است.

پس از تزریق بی‌حسی موضعی، برش پوستی زیر مژه‌ها ایجادشده و پوست اضافه و چربی‌های بیرون زده حذف می‌شود. برای استحکام گوشه بیرونی چشم و جلوگیری از پایین کشیده شدن پلک معمولا از کانتوپکسی استفاده کرد.

چگونگی-انجام-جراحی-پلک-پایین

اگر مشکل اصلی حالت پف‌آلود پلک پایین باشد، چربی‌ها از طریق برش ملتحمه از داخل پلک بدون ایجاد برش پوستی، خارج می‌شود. در این روش نیازی به برداشتن پوست و یا سفت کردن گوشه‌ی خارجی چشم نیست.

گوشه‌ی خارجی چشم در آقایان معمولاً در سطح گوشه‌ی داخلی است ولی در خانم‌ها کمی بالاتر قرارگرفته است. درصورتی‌که گوشه‌ی خارجی پایین باشد حین جراحی زیبایی پلک پایین امکان اصلاح آن با کانتوپکسی میسر است.

عکس-کانتوپکسی

ویدیوی نحوه انجام جراحی زیبایی پلک

به‌طورکلی در مورد نحوه انجام جراحی زیبایی پلک می‌توان گفت که با بی‌حسی، پوست اضافه‌ی پلک و چربی‌های بیرون زده حذف می‌شود. برش‌های پوستی در محل چین طبیعی پلک‌ها داده می‌شود. اثر این برش‌ها بعد از مدتی محو می‌شود و در حالت چشمان باز قابل‌رؤیت نیستند.

مدت‌زمان این جراحی با توجه به تجربه و تخصص جراح و همین‌طور پیچیدگی عمل برای پلک بالا در حدود یک ساعت و برای پلک پایین بین یک تا سه ساعت هست.

در این کلیپ توضیحات شفاهی دکتر هوتن علوی فوق تخصص جراحی پلاستیک همراه با انیمیشن جراحی زیبایی پلک‌ را مشاهده می‌کنید.

برای مشاهده نمونه کارهای بیشتر به اینستاگرام دکتر هوتن علوی مراجعه کنید.

نکات مراقبتی بعد از جراحی زیبایی پلک

• بالاتر قرار دادن سر از قفسه سینه در هنگام استراحت
• استفاده از کیسه‌ی یخ بر روی چشمان برای کاهش درد و تورم در روز اول
• استفاده از قطره‌های چشمی تجویزشده توسط پزشک و جراح متخصص
• استفاده از عینک آفتابی در هنگام قرار گرفتن در نور آفتاب
• خودداری از انجام فعالیت‌های سنگین
• خودداری از استفاده از لنزهای تماسی
• خودداری از لمس و مالش چشم‌ها

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله ذکر کردیم چشم ها یکی از مهم ترین اعضای صورت بوده و عمل بر روی آن ها از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است، بنابراین برای انجام جراحی زیبایی پلک باید به بهترین جراح بلفاروپلاستی مراجعه کرد تا از بروز عوارض جبران ناپذیر جلوگیری شود. یکی دیگر از نکاتی که باید در خصوص جراحی زیبایی پلک اشاره کرد این است که نتیجه حاصل از این جراحی در صورت مراقب صحیح به مدت طولانی باقی خواهد ماند.

سوالات متداول

دکتر سید هوتن علوی

دکتر هوتن علوی

دکتر هوتن علوی فوق تخصص جراحی پلاستیک دانش آموخته‌ی فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی از دانشگاه ایران، بیمارستان حضرت فاطمه (س) در سال ۱۳۹۴ دارای بورد فوق تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا