نشانی مطب

تهران , میرداماد , تقاطع میرداماد با شریعتی، خیابان رودبار شرقی، پلاک ۴۷ ساختمان پزشکان رودبار

ساعت کاری

همه روزه از ۹ الی ۱۹

شماره های تماس

۷۵ ۷۷ ۹۶۰ ۰۹۳۵

لوگو دکتر سید هوتن علوی
دکتر سید هوتن علوی

جراحی لیفت صورت

جراحی لیفت صورت یک عمل دراماتیک هست. یعنی منتظر تغییرات زیادی باید باشید.  جراحی برای اصلاح افتادگی پوست صورت زیر چشم تا خط فک همراه با گردن انجام می‌شود. لیفت صورت استاندارد شامل لیفت گردن می‌شود ولی در شرایط خاص می‌شود محدود‌تر انجام داد. جراحی نسبتاً وسیع است و برای بهبودی نیاز به یک یا دو هفته استراحت در منزل دارد. برش‌های این جراحی جلو و پشت گوش قرار می‌گیرد.

تعریف اصطلاحات

رتیدکتومی به حذف چین چروک‌های صورت، پیشانی و گردن به کمک جراحی گفته می‌شود. منظور چین‌وچروک ظریف نیست؛ مثلاً چین خنده یا چین بین دو ابرو حین خنده مدنظر رتیدکتومی است. رتیدکتومی در پیشانی را به لیفت ابرو یا پیشانی می‌شناسند. رتیدکتومی در صورت و گردن را به جراحی لیفت صورت می‌شناسیم.

جراحی لیفت صورت که به رتیدکتومی صورت و گردن است؛ یعنی افتادگی و چین‌های عمیق در صورت از زیر پلک‌ها تا گردن اصلاح می‌شود.

لیفت صورت چیست؟

اگرچه فن لیفت صورت بر اساس هر مراجعه‌کننده متفاوت است ولی این جراحی شامل بالا کشیدن بافته افتاده، سفت کردن لایه‌های زیرین، حذف پوست اضافه است. صورت و گردن نواحی هدف این جراحی است. لیفت صورت نسبت به سایر جراحی‌های زیبایی، هزینه زیادی دارد و به دوره نقاهت حداقل دوهفته‌ای نیاز دارند به همین دلیل معمولاً انتخاب اول مراجعه‌کنندگان برای جوان‌سازی نیست.

جراحی ترکیبی

لیفت صورت سنگ بنای جوان‌سازی صورت و گردن محسوب می‌شود. معمولاً این جراحی باکارهای کوچک‌تر دیگر برای ایجاد نتیجه‌ی بهتر ترکیب می‌شود. جراحی لیفت صورت می‌تواند با جراحی زیبایی پلک بالا، لیفت پیشانی، تزریق چربی، پروتز چانه یا زاویه فک، پروتز گونه، لیفت سانترال لب و لایه‌برداری توان شود.

جراحی متحول کننده

لیفت صورت از نوع جراحی‌های دراماتیک هست؛ یعنی تغییر قابل‌توجه ایجاد می‌شود. معمولاً یک جراحی موفق شما را ۱۰ سال جوان‌تر می‌کند. تغییرات ایجادشده معمولاً زیاد است. این موضوع ازاین‌جهت اهمیت دارد که بعضی علی‌رغم جوان‌تر شدن، با چهره‌ی جدید خود به‌کندی تطابق پیدا می‌کنند.

مزایای لیفت صورت

  • جراحی موفق رضایت‌مندی بسیار زیادی ایجاد می‌کند.
  • لیفت جراحی مدرن با استفاده از اصلاح افتادگی بافت‌های عمقی ظاهر بسیار طبیعی‌تر ایجاد می‌کند.
  • اثر برش‌های جراحی در یک لیفت موفق به‌ندرت قابل‌تشخیص هستند.
  • نتایج معمولاً بیش از یک دهه سن شما را کمتر می‌کنند.

معایب لیفت صورت

  • جراحی لیفت صورت شامل جراحی بر روی ابرو یا پلک فوقانی نیست. لیفت ابرو و یا زیبایی پلک بالا اعمال جراحی زیبایی جداگانه هستند و می‌تواند به لیفت صورت اضافه بشود.
  • لیفت صورت چروک‌های ظریف پوستی را اصلاح نمی‌کند. برای اصلاح آن‌ها لایه‌برداری بعد از عمل نیاز هست.
  • جراحی ناموفق لیفت صورت می‌‌تواند با قابل‌رؤیت شدن برش‌های جراحی، آسیب عصبی، ضعف عضلانی، عدم تقارن صورت همراه باشد.
  • لیفت صورت حداقل به دو هفته نقاهت نیاز دارد.

هزینه لیفت صورت

هزینه لیفت بر اساس تجربه جراح محل جراحی و وسعت مداخله موردنیاز تعیین می‌شود. در صورت نیاز به تزریق چربی، زیبایی پلک بالا یا پایین، لیفت پیشانی و یا لیفت سانترال لب هزینه‌های اضافی در نظر گرفته خواهد شد. برای اطلاع از حداقل هزینه‌ها‌ می‌توانید اینجا کلیک کنید.

پوشش بیمه‌

پوشش بیمه برای جراحی لیفت صورت وجود ندارد. درصورتی‌که جراحی در موارد فلج عصب صورتی انجام شود با تائید اداره بیمه بخشی از هزینه تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت.

کاندید مناسب جراحی لیفت صورت

کاندیدای مناسب فردی هست که دخانیات مصرف نمی‌کند و به لحاظ جسمی یا روانی سالم است. وجود دیابت و مصرف سیگار برای جراحی لیفت صورت ممنوعیت محسوب نمی‌شود ولی می‌تواند عوارض بعد عمل را افزایش بدهد.

نازیبایی های صورت

کاندیدای مناسب برای جراحی لیفت صورت فردی است که صورت استخوانی دارد. ضخامت پوست و چربی زیرپوستی زیاد نیست. بیشتر پیری صورت مربوط به افتادگی و تحلیل چربی گونه، شلی گردن، باندهای عمودی گردن باشد. درصورت  وجود افتادگی جول و خطوط ماریونت شدید نباشد.

سن مناسب لیفت صورت

معمولاً دهه چهارم تا هفتم سن مناسب برای جراحی لیفت صورت است. در صورت سلامت جسمی انجام عمل تا دهه‌ی هشتم هم مناسب است ولی بیماری‌های زمینه‌ای در این سن معمولاً مانع جراحی هستند.

لیفت صورت چطور انجام می شود؟

جراحی لیفت صورت را ترجیح می‌دهیم بی‌هوشی عمومی و با اقامت شب انجام بدهیم. با این حال جراحی بدون اقامت شبانه در بیمارستان و با بی‌حسی همراه با خواب سبک هم قابل انجام است. وسعت عمل، شرایط و سن بیمار تعیین‌کننده هست.

نحوه‌ی انجام لیفت صورت و گردن

به‌صورت کلی دو روش لیفت صورت مدرن وجود دارد: لیفت سطحی و لیفت عمقی

در صورت عمقی‌تر به پوست و لایه چربی، یک‌لایه پوشاننده روی عضلات صورت و غده بزاقی قرارگرفته است. در روش‌های قدیمی پوست از این لایه پوشاننده جداشده پس از حذف پوست اضافه زخم‌ترمیم می‌شد؛ یعنی در روش‌های قدیمی اصلاح افتادگی صورت فقط با کشیدن پوست انجام می‌‌شد. در روش‌های مدرن بر اساس تجربه جراح، ضخامت و کیفیت پوست، میزان پوست اضافه گردن و ساختار استخوانی صورت فن جراحی انتخاب می‌شود.

لایه‌های لیفت صورت

در روش‌های مدرن لایه پوشاننده برای اصلاح افتادگی صورت استفاده می‌شود. در لیفت لایه سطحی بدون اینکه لایه پوشاننده از عضلات و غدد بزاقی جدا بشود لیفت می‌شود؛ یعنی با چین دادن لایه پوشاننده یا حذف بخشی از لایه پیشان پوشاننده و دوختن آن لیفت لایه‌های عمقی انجام می‌شود. در لیفت صورت عمقی لایه پوشاننده از روی عضلات و غدد بزاقی جدا می‌شود و پس از حذف بخش‌های اضافه مجدداً دوخته می‌شود.

آیا لیفت صورت با کشیدن پوست مؤثر هست؟

اگر برای رفع افتادگی صورت پوست از لایه‌های زیرین جدا شود و بعد از کشیدن اضافه‌ی آن برداشته شود نتایج طولانی‌مدت مناسب نخواهد بود. اساساً تکنیک‌های لیفت صورت عمقی و سطحی به این دلیل ایجادشده‌اند که لیفت پوستی صورت به‌تنهایی با پاسخ مناسبی همراه نبوده است.

آیا لیفت عمقی به لیفت سطحی ارجح هست؟

اختلاف‌نظر در این مورد زیاد هست و نمی‌شود به‌صورت مستقیم در مورد مقایسه‌ی لیفت سطحی و عمقی نظر داد. طرفداران لیفت عمقی معتقدند ظاهر نهایی طبیعی‌تر و ماندگاری لیفت بیشتر هست. بااین‌حال این نظر در مقالات هنوز به تائید نرسیده است. احتمالاً لیفت عمقی در صورت‌هایی که چربی زیاد‌تر و پوست ضخیم‌تری دارند نسبت به لیفت سطحی مؤثرتر هست.

نکته‌ای مهم این است که لیفت عمقی یک روش مشکل است و جراح پلاستیک تازه‌کار قادر به انجام آن نیست.

برش لیفت صورت

برش لیفت صورت

برش کامل لیفت صورت و گردن: برش از جلوی گوش شروع می‌شود به پشت گوش ادامه پیداکرده و بر ناحیه‌ی رویش موها در پشت گوش بر‌می‌گردد. معمولاً برش جلوی گوش تا حدی به داخل یا جلوی موهای ناحیه‌ی شقیقه ادامه پیدا می‌کند.

برش مینی لیفت صورت

برش مینی لیفت صورت: در این برش، برش‌های پشت گوش حذف می‌شود؛ یعنی برش تنها جلوی گوش قرارگرفته و کمی به سمت ناحیه‌ی شقیقه ادامه پیدا می‌کند.

جایگزین لیفت صورت چیست؟

از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لیفت نخ (Thread Lift)

لیفت نخ به لیفت صورت یک‌ساعته (one hour Facelift) یا لیفت صورت هوشمند (SMART facelift) هم شناخته می‌شود. لیفت نخ به لحاظ تکنیکی جراحی لیفت صورت محسوب نمی‌شود. در این روش نخ‌های خاردار برای کشیدن بافت‌های افتاده از زیر سطح پوست عبور داده می‌شوند. معمولاً این نخ‌ها در مدت شش ماه جذب می‌شوند. در طی جایگذاری و روند جذب این نخ‌ها، کلاژن به‌عنوان واکنش طبیعی بدن در مسیر آن‌ها ایجاد می‌شود. کلاژن به سفت شدن ناحیه منجر می‌شود. در مورد کارایی لیفت با نخ اختلاف‌نظر بسیار زیاد است. ما نمی‌توانیم مؤثر بودن این روش را مستقلاً اظهار کنیم.

لیفت با استفاده از دستگاه‌

از امواج رادیو فرکوئنسی، لیزر، ماوراء صوت برای اصلاح افتادگی استفاده می‌شود. دستگاه‌هایی که به‌صورت معمول با استفاده از این تکنولوژی‌ها در مارکت استفاده می‌شوند شامل فیس تیت (FaceTite)، هایفو (HIFU) و‏ آر اف میکرونیدلینگ (RF microneedling) هست. در این تکنولوژی‌ها از امواج برای حرارت دادن بافت‌های عمقی‌تر نسبت به پوست استفاده می‌شود.

این حرارت باعث ایجاد کلاژن جدید می‌شود. در طی چندین نوبت احتمالاً کلاژن‌ها باعث سفتی بیشتر پوست می‌شود. باید توجه داشت که این روش‌ها به تعداد جلسات متعدد نیاز دارند. ایمن بودن تعدادی از این دستگاه‌ها توسط FDA تائید شده است. کارایی برای این روش‌ها در اصلاح افتادگی خفیف مورد تائید است. در مورد افتادگی‌های خفیف تا متوسط احتمالاً ارزش امتحان کردن دارد.

فیس لیفت مایع (Liquid Facelift)

استفاده از فیلر، همراه بوتاکس و پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) برای لیفت صورت متداول شده است. فیلرها با ایجاد حجم یا جبران حجم ازدست‌رفته تا حدی افتادگی را به‌صورت موقت برطرف می‌کنند. ترکیب فیلرهای اسید هیالورونیک مثل ژویدرم، رستیلن و بلترو با نوروتوکسین بوتاکس به فیس لیفت مایع (Liquid Facelift) شناخته می‌شود. در موارد خفیف افتادگی، اصلاحی در حد سه تا شش ماه ایجاد می‌کند.

ترکیب فیلر با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) به لیفت صورت خون‌آشام (Vampire Facelift) شناخته می‌شود. در این موارد با استفاده از حجم دهی فیلر افتادگی خفیف اصلاح می‌شود. تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP باعث تحریک تولید کلاژن و بهبود کیفیت پوست در طی چند ماه می‌شود. در تأثیرگذاری این روش اختلاف‌نظر وجود دارد. گرچه این روش برای جوان‌سازی صورت پذیرفته‌شده است. ما نمی‌توانیم مؤثر بودن این روش را مستقلاً تائید کنیم.

دوران نقاهت جراحی لیفت صورت

مراحل این دوران متفا.ت است از اینرو توجه شما را به ادامه مقاله جلب می کنیم:

وضعیت موقع ترخیص

بعد از پایان عمل با باند دور سر مرخص می‌شوید. حتی ممکن بعد عمل گن بسته‌شده باشد. معمولاً یک یا چند لوله تخلیه کننده (دِرَن) از پشت گوش خارج‌شده است. این لوله‌های برای تخلیه‌ی مایعات بعد عمل از زیرپوست است.

سرگیجه و ضعف به دلیل بیهوشی بعد از عمل وجود دارد درنتیجه هنگام ترخیص و روز بعد از ترخیص نیاز به حضور شخص دیگری در کنار شما است. تورم و خون‌مردگی بعد از عمل می‌تواند زیاد باشد و اگر زیبایی پلک‌ها هم انجام‌شده باشد تورم دور چشم قابل‌توجه خواهد بود.

پانسمان و بخیه

گن غبغب

پانسمان و گن: گن مخصوص برای پشتیانی از لیفت گردن برای دو هفته باید بسته شود. پانسمان سبک برای حداکثر ۵ روز نیاز هست.

دِرَن و بخیه: دِرَن‌ها (لوله‌های تخلیه کننده) معمولاً ۳ تا ۵ روز بعد از عمل خارج می‌شوند. معمولاً ۵ تا ۷ روز بعد از عمل بخیه‌ها کشیده خواهد شد. ممکن است بخش‌هایی از بخیه قابل‌حذف باشد و نیاز به کشیدن نداشته باشد.

بهبودی

احساس کشش: تا چند ماه بعد از عمل احساس کشش حین حرکات گردن و صورت وجود دارد. بخصوص حین خندیدن وجود دارد این حس وجود دارد که به‌تدریج رفع می‌شود.

کبودی و ورم: معمولاً کبودی از روز سوم به بعد کاهش قابل‌توجه پیدا می‌کند. معمولاً در پایان هفته‌ی دوم کبودی به مقداری می‌رسد که می‌شود سرکار برگشت. ورم در هفته‌ی اول می‌تواند افزایشی باشد. اوج تورم را در پایان هفته‌ی اول داریم و به‌تدریج رفع می‌شود.

خارش: هفته‌ی دوم کبودی به رنگ کهربایی درمی‌آید و با خارش همراه می‌شود. خارش نشانه‌ی ترمیم زخم‌هاست و طبیعی است.

عدم تقارن حرکتی عضلات صورت

ممکن است بعد از لیفت صورت عدم تقارن حین پلک زدن یا خندیدن وجود داشته باشد که به‌تدریج رفع خواهد شد.

تجمع مایع: ممکن است بعد از خارج کردن دِرَن‌ها (لوله‌های تخلیه‌ای) تجمع خونابه زیرپوست رخ بدهد که نیاز به تخلیه دارد.

بی‌حسی: بی‌حسی پوست در دو طرف گونه بعد از عمل وجود دارد. ممکن است تا یک سال وجود داشته باشد که به‌تدریج برطرف خواهد شد. معمولاً این بی‌حسی توسط مراجعه‌کننده کشف نمی‌شود.

رژیم غذایی

بهتر است برای چندروزه بعد از عمل از غذاهای نرم استفاده شود. مصرف نمک و نوشیدنی‌های الکل دار بعد از عمل می‌تواند به تشدید تورم کمک کند. تا حد امکان مصرف غذاهای پرنمک و نوشیدنی‌های الکل دار را بعد از عمل محدود کنید. مصرف آب‌‌میوه‌ی تازه و غذا‌های غنی از پروتئینی غیر حجیم توصیه می‌شود. استفاده از آب آناناس یا ترکیبات آن (Bromelian) را می‌توانند تسریع کنند.

تورم و خونمردگی

بعد از لیفت صورت و گردن تورم و خونمردگی می‌تواند قابل‌توجه باشد. بخصوص اگر همراه با بلفاروپلاستی همراه باشد در ۴۸ ساعت بعد عمل با ظاهری غیرعادی روبرو خواهید بود. تورم و خونمردگی خیلی سریع در ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد عمل کم می‌شود.

کمپرس سرد

توصیه‌ی درمانی برای کبودی و ورم

کمپرس سرد در ساعاتی که بیدار هستید برای یک یا دو روز بعد از عمل بسیار کمک‌کننده هست. کمپرس سرد باعث جلوگیری از افزایش تورم و خون‌مردگی‌های بعد از عمل می‌شود. پیشنهاد می‌کنم کمپرس سرد را ساعتی ۴۵ دقیقه استفاده کنید و موقع خواب روی صورت قرار ندهید.

چند روز بعد از عمل، کمپرس گرم با افزایش جریان خون به کاهش سریع‌تر ورم کمک می‌کند. استفاده از آب آناناس (Bromelian) و پماد‌های حاوی عصاره‌ی گل همیشه‌بهار کوهی (Arnica) احتمالاً روند تورم و کبودی را می‌توانند تسریع کنند.

پیشنهاد می‌شود در این مدت از خوردن روغن‌ ماهی، ویتامین E، جینکوبیلوبا و چای سبز بعد از عمل پرهیز کنید. آسپرین را فقط طبق دستور پزشک استفاده کنید. این موارد می‌توانند به تشدید یا طولانی شدن خون‌مردگی بعد عمل منجر شوند.

خوابیدن بعد عمل بینی

خوابیدن

بهتر است چند هفته بعد از عمل موقع دراز کشیدن سربالاتر است بدن قرار داده شود. بهترین حالت این است که گردن خم نشده باشد و کل سر، گردن و سینه بالابرده شود. زور زدن و سرفه‌های شدید بخصوص در روزهای اول بعد عمل تا حد امکان باید کاهش داده شود. توصیه می‌شود به مدت دو هفته از خوابیدن به شکم و پهلوها پرهیز بشود.

استحمام

حمام کردن یک تا دو روز بعد از عمل باوجود دِرَن‌ها (لوله‌های) بلامانع است. به‌خصوص شستن موها با نرم‌کننده توصیه می‌شود. خیس شدن محل بخیه‌ها ۲۴ ساعت بعد از عمل مشکلی ایجاد نمی‌کند. توجه داشته باشید تا هفته اول از کشیدن لیف روی بخیه‌ها پرهیز کنید. بعد از حمام محل بخیه‌ها بهتر است با پماد آنتی‌بیوتیک چرب شود.

شروع به کار و فعالیت

بعضی از افراد مایل‌اند روز هفتم بعد عمل به کار بازگردند. در این زمان تورم و آثار مختصر خون‌مردگی وجود دارد. بهتر‌ است پایان هفته‌ی دوم را برای بازگشت به کار انتخاب کنید. در ماه اول از برداشتن وزنه‌های سنگین و زور زدن تا حد امکان پرهیز کنید. توصیه می‌شود تا ۸ هفته بعد از عمل فعالیت‌های جسمی سنگین یا ورزش سنگین انجام نشود.

نتایج کرایولیپولیز

نتایج کی مشخص می‌شود؟

نتایج فوری ظاهر نمی‌شود. ازآنجایی‌که جذب چربی‌های مرده زمان‌بر است نتایج اولیه بعد از ۳ تا ۴ هفته ظاهر می‌شود. نتایج مشخص به ۶ تا ۸ هفته زمان نیاز دارند. نتیجه نهایی معمولاً بعد از شش ماه ظاهر می‌شود. برای بهبود نتایج ماساژ روزانه حداقل به مدت ۵ دقیقه توصیه می‌شود.

نتایج تا چه مدت باقی می‌ماند؟

اگرچه حذف چربی‌ها دائمی هستند ولی باید در نظر داشت که فقط بخشی از سلول‌های چربی ناحیه از بین رفته‌اند سلول‌های باقیمانده توانایی بزرگ شدن به مقدار بسیار زیادی رادارند؛ بنابراین عدم رعایت رژیم غذایی و افزایش وزن باعث برگشت چربی‌ها به ناحیه می‌شود. باید توجه داشت که کرایولیپولیز یک وسیله برای کاهش وزن نیست. این وسیله برای افرادی که حداکثر ۱۰ کیلوگرم نسبت به وزن ایده آل سنگین‌تر هستند مناسب است.

دکتر سید هوتن علوی

دکتر هوتن علوی

دکتر هوتن علوی فوق تخصص جراحی پلاستیک دانش آموخته‌ی فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی از دانشگاه ایران، بیمارستان حضرت فاطمه (س) در سال ۱۳۹۴ دارای بورد فوق تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا