نشانی مطب

تهران , میرداماد , تقاطع میرداماد با شریعتی، خیابان رودبار شرقی، پلاک ۴۷ ساختمان پزشکان رودبار

ساعت کاری

همه روزه از ۹ الی ۱۹

شماره های تماس

۷۵ ۷۷ ۹۶۰ ۰۹۳۵

لوگو دکتر سید هوتن علوی
دکتر سید هوتن علوی

لیفت ابرو و روش‌های آن

تغییرات بسیاری با افزایش سن، بر روی صورت افراد ظاهر خواهد شد. یکی از این تغییرات ایجاد چین‌وچروک‌های پوستی و افتادگی برخی از اجزای چهره، مانند افتادگی ابرو است. لیفت ابرو یکی از روش‌هایی است که برای اصلاح افتادگی ابروها، بهبود چین‌وچروک‌های پیشانی و خطوط اخم استفاده می‌شود. این روش را، هم به‌ صورت جراحی و هم به‌صورت غیر جراحی می‌توان انجام داد.

افتادگی ابروها، حالت خسته و غمگینی به‌صورت می‌دهد و تاثیر زیادی بر روی شادابی چهره می‌گذارد؛ بنابراین لیفت ابرو می‌تواند با تاثیر شگفت‌انگیزی همراه باشد.

لیفت-ابرو-و-روش-های-آن

در این مقاله به‌طور کامل به بررسی لیفت ابرو، مزایا و روش‌های انجام آن خواهیم پرداخت. پس برای به دست آوردن اطلاعات جامع در مورد این موضوع تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

لیفت ابرو چیست؟

این روش که به‌ اصطلاح به آن بالا کشیدن ابرو نیز گفته می‌شود، روشی است که می‌تواند محل و فرم ابرو را تغییر می‌دهد. و در نهایت منجر به جوانسازی صورت نیز خواهد شد.

در این روش با بالابردن ابرو و افزایش فاصله‌ی چشم تا ابرو، حالت زیباتری در چهره ایجاد می‌کند. در خانم‌ها با بالابردن بیشتر دم ابرو نسبت با تاج ابرو، فرم کلی ابرو بهبود می‌یابد. علاوه بر این کاهش افتادگی پلک بالا و کاهش چین‌وچروک‌های پیشانی و دور چشم که به چین‌های پنجه کلاغی شناخته می‌شود مواردی هستند که با لیفت کردن ابرو به دست خواهند آمد.

لیفت-ابرو-چیست

افتادگی ابرو به علت‌های مختلفی مثل افزایش سن، وراثت، کاهش وزن شدید و یا ابتلا به برخی از بیماری‌ها مانند فلج بل و آسیب‌های واردشده به‌صورت به وجود می‌آید. در ادامه روش‌های مختلف لیفت کردن ابرو را بررسی خواهیم کرد.

کاندیدای مناسب لیفت ابرو

ازجمله افرادی که نیاز به این روش داشته و کاندیدای مناسبی برای این انجام آن هستند عبارت‌اند از:

• افرادی که دارای افتادگی ابرو هستند.
• افراد دارای خط اخم یا چین بین ابرو
• افرادی که ابرو‌ی آن‌ها به‌صورت خط مستقیم است و مایل به اصلاح فرم ابرو هستند.
• افراد دارای خطوط عمیق پیشانی

روش‌های انجام لیفت ابرو

بالا کشیدن ابروها به روش‌های غیر جراحی (غیرتهاجمی) و جراحی انجام می‌شود. به روش جراحی، لیفت جراحی ابرو یا لیفت پیشانی گفته می‌شود. بهترین جراح پلاستیک، پس از معاینه‌ی مراجعه‌کننده روش مناسب برای انجام آن را انتخاب می‌کند.

روش-های-انجام-لیفت-ابرو

برای افتادگی خفیف ابرو و چین‌وچروک‌های مختصر معمولاً روش‌های بدون جراحی در نظر گرفته می‌شود. روش‌های مختلف لیفت جراحی ابرو، معمولاً برای افتادگی‌های متوسط و شدیدتر استفاده می‌شود که هرکدام از این روش‌ها را در ادامه شرح خواهیم داد.

لیفت ابرو بدون جراحی

لیفت بدون جراحی ابرو به دلیل ماهیت غیرتهاجمی، دوره نقاهت کوتاه‌تری دارند و هم‌چنین مدت‌زمان لازم برای انجام آن نیز کوتاه‌تر است. توجه داشته باشید این روش‌ها برای اصلاح افتادگی‌های خفیف پیشنهاد می‌شود. معمولاً روی چین‌وچروک‌های عمیق تاثیری ندارند و فقط بخشی از افتادگی شدید تا متوسط ابرو را اصلاح می‌کنند.

نکته‌ای که در روش‌های غیر جراحی وجود دارد نیاز به تکرار آن‌هاست. برای ایجاد نتیجه اغلب چند جلسه‌ی درمانی اولیه موردنیاز است و بعد از ایجاد نتیجه به فواصل ۶ تا ۸ ماه می‌بایست تکرار شوند.

لیفت ابرو به‌ وسیله تزریق ژل و یا بوتاکس

یکی از روش‌های غیر جراحی تزریق ژل و بوتاکس هست که به آن لیفت ابروی مایع گفته می‌شود. بوتاکس با فلج نسبی عضلات، چین‌وچروک‌ها را بهبود می‌بخشد. با تزریق هدفمند در عضلات پایین کشنده‌ی ابرو می‌توان افتادگی دم ابرو را اصلاح کند.

با تزریق ژل و مزوژل زیر ابرو، ناحیه‌ی شقیقه، چین‌های عمقی و خط اخم می‌توان کمی ابروها را بالا برد و از عمق چین‌وچروک‌ها کم کرد.

معمولاً تزریق به‌صورت ترکیبی و در دو جلسه انجام می‌شود. ابتدا نواحی موردنظر مشخص‌شده، سپس با استفاده از کرم‌ مخصوص بی‌حس می‌شود. تزریق بوتاکس یا ژل در نواحی مشخص‌شده انجام می‌شود. در صورت نیاز دو هفته‌ی بعد با تزریق بیشتر بوتاکس یا ژل، ترمیم انجام می‌شود. این ترمیم برای تقارن حداکثری در ابرو‌ها و حجم تزریق‌شده‌ی ژل هست. باید به این نکته توجه داشت که این روش در حدود ۶ تا ۸ ماه ماندگاری دارد و پس‌ازاین مدت باید دوباره تکرار شود. پس چند نوبت تکرار، به‌ تدریج ماندگاری طولانی‌تر و فواصل تزریق کوتاه‌تر می‌شود.

لیفت ابرو با اندولیفت، هایفو، اولتراپی و ار اف

این روش‌های غیرتهاجمی با کلاژن سازی و سفت کردن، شلی پوست را تا حدودی اصلاح می‌کند. در اندولیفت از امواج لیزر، در هایفو و اولتراپی از امواج صوتی و در ار اف (RF) از امواج الکتریکی استفاده می‌شود. این امواج اثر خود را با ایجاد حرارت اعمال می‌کنند.

تمام این روش‌ها با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و برای حصول نتیجه به تکرار نیاز دارند. نتیجه‌ی نهایی معمولاً یک یا دو ماه بعد ظاهر می‌شود. این روش‌ها به‌صورت کلی برای اصلاح افتادگی و شلی پوست در بخش‌های مختلف صورت و گردن استفاده می‌شوند ولی باید به دو نکته‌ی مهم توجه داشت. اول اینکه این روش‌ها برای افتادگی‌های متوسط و شدید مفید نیستند و دوم اینکه در ابرو بیشتر بر روی اصلاح افتادگی دم ابرو متمرکز هستند.

لیفت ابرو با نخ

در زمان معرفی این روش امیدهای زیادی برای لیفت صورت و ابرو به وجود آمد. در این روش با بی‌حسی موضعی از طریق برش‌های کوچک، نخ‌های قابل‌جذب زیرپوست کار گذاشته می‌شود. تحریک کلاژن سازی و لیفت فیزیکی بر اساس طراحی نخ، اساس عملکرد این نخ‌ها برای اصلاح افتادگی است.
باگذشت زمان و مشاهده‌ی اثر لیفت نخ، استفاده از این نخ‌ها در صورت برای موارد خفیف محدود شد. برای انجام این روش در حال حاضر لیفت نخ جایگاه چندانی ندارد و گاها همراه با ژل و بوتاکس برای موارد خفیف استفاده می‌شود.

لیفت ابرو به روش جراحی

برای لیفت جراحی ابرو روش‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام برحسب مورد انتخاب می‌شود. لیفت به روش جراحی برای مواردی مناسب است که افتادگی ابرو، متوسط تا شدید باشد و یا چین‌وچروک‌های عمیق با تزریق بوتاکس یا فیلر به‌خوبی اصلاح نمی‌شوند.

درصورتی‌که هم‌زمان با لیفت اصلاح فرم پیشانی و بلند یا کوتاه کردن طول پیشانی موردنیاز باشد از لیفت جراحی ابرو استفاده می‌شود.

لیفت ابرو با آندوسکوپی یا لیفت اندوسکوپیک ابرو

یکی از روش‌های کمتر تهاجمی لیفت، لیفت اندوسکوپیک ابرو است. در مقایسه با روش لیفت باز برش‌های کمتری داده می‌شود و به‌تبع دوره‌ی نقاهت کوتاه‌تر می‌شود.
پس از بیهوشی، برش‌هایی داخل موهای بالای پیشانی ایجاد می‌شود و سپس با وسیله‌ای به نام آندوسکوپ نواحی موردنظر از زیرپوست با کمک دوربین مشاهده و تحت جراحی قرار می‌گیرد.

لیفت-آندوسکوپیک-ابرو

بهترین کاندید لیفت به روش اندوسکوپیک، افراد دارای افتادگی متوسط هستند که پیشانی‌ بلندی ندارند. با این روش چین‌وچروک‌ و خط اخم متوسط به‌خوبی رفع می‌شود؛ و امکان بالاکشیدن گوشه‌ی چشم و لیفت گونه با همین برش‌ها وجود دارد. بعد از لیفت با آندوسکوپی طول پیشانی کمی‌ بلندتر دیده می‌شود.

لیفت دم ابرو یا لیفت شقیقه

در عده‌ای از افراد، افتادگی ابرو محدود به دم ابرو است که با روش‌های غیر جراحی مثل بوتاکس به‌خوبی اصلاح نمی‌شود. ولی خط اخم و چین‌وچروک‌های پیشانی با بوتاکس به‌خوبی رفع می‌شود.
در این افراد لیفت دم ابرو یا لیفت شقیقه انجام می‌شود. پس از بیهوشی، برشی داخل موهای شقیقه داده می‌شود و لیفت در ناحیه‌ی دم آن، پس از آزادسازی جراحی انجام می‌شود. گاهی این عمل با کمک آندوسکوپی انجام می‌شود.

لیفت-دم-ابرو

لیفت ابرو به روش باز یا لیفت کرونال

بهترین کاندید برای لیفت باز، افرادی هستند که افتادگی شدید در ابرو و چین‌وچروک‌های عمیق دارند. باید توجه داشت که افرادی که ریزش مو دارند و یا با توجه به وراثت احتمال ریزش مو در آینده دارند کاندید ایده‌آل برای این روش نیستند. این روش ماندگارترین نتیجه را دارد و امکان بلند یا کوتاه کردن طول پیشانی با این روش وجود دارد.

برای انجام این روش فرد در ابتدا بی‌هوش شده و سپس برشی در خط رویش مو و یا داخل مو داده می‌شود. این برش برحسب طول پیشانی و درخواست مراجعه‌کننده تعیین می‌شود. پس از لیفت، پوست اضافه حذف می‌شود.

درصورتی‌که پیشانی‌بلند باشد برش در خط رویش مو استفاده می‌شود. اگر پیشانی کوتاه باشد از برش داخل مو که معمولا چند سانتی‌متر عقب‌تر از محل رویش مو هست داده می‌شود.

لیفت-ابرو-به-روش-باز-1

لیفت ابرو به روش مستقیم

با استفاده از این روش پس از طراحی مناسب، با بی‌حسی موضعی، پوست بالای ابرو حذف می‌شود.
کاندید مناسب برای این روش فرد مسنی است که بی‌هوشی عمومی برای او مناسب نیست و خط برش در چین‌وچروک‌های پیشانی کمتر دیده می‌شود.

در این روش به‌صورت معمول خط برش پس از بهبودی تا حدی قابل‌رؤیت است؛ بنابراین در افراد جوان که پیشانی چین‌وچروک کمی دارد و نیز افرادی که ابروهای کم‌پشتی دارند مناسب نیست.

لیفت-ابرو-به-روش-مستقیم

مزایای لیفت ابرو

• بالا رفتن ابروها که باعث ظاهری شاداب‌تر می‌شود.
• کاهش افتادگی پلک
• بهبود چین‌وچروک‌های پیشانی، خط اخم و خطوط پنجه کلاغی گوشه‌ی چشم
• بالابردن گوشه‌ی بیرونی چشم
• از بین رفتن خطوط اخم بین دو ابرو و همین‌طور چین‌های پیشانی

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تمام موارد لیفت ابرو از قبیل روش‌های جراحی و غیر جراحی شرح داده شود. علاوه براین مزایا و کاندیدهای مناسب هر روش در اختیار شما قرارگرفته است. تنها باید به این نکته توجه داشته باشید که این روش از حساسیت بالایی برخوردار بوده و باید برای انجام آن به بهترین جراح پلاستیک و همین‌طور جراح باتجربه و بامهارت بالا مراجعه کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

دکتر هوتن علوی با سال‌ها سابقه و تجربه در این حوزه بهترین گزینه برای انجام لیفت ابرو می‌باشند، جهت دریافت مشاوره و نوبت از دکتر هوتن علوی با شماره‌های داخل سایت تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

دکتر سید هوتن علوی

تیم محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا