لوگو دکتر سید هوتن علوی
دکتر سید هوتن علوی

مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

رعایت مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت برای اینکه بتوان نتیجه مطلوبی از آن دریافت کرد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از این روز در این مقاله دوران نقاهت این جراحی و همینطور مهم ترین مراقبت های بعد از این جراحی را بررسی خواهیم کرد پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

مراقبت-های-بعد-از-جراحی-لیفت-صورت

وضعیت موقع ترخیص بعد از جراحی به چه صورت است؟

بعد از پایان جراحی لیفت صورت با باند دور سر مرخص می‌شوید. حتی ممکن بعد عمل گن بسته‌شده باشد. معمولاً یک یا چند لوله تخلیه کننده (دِرَن) از پشت گوش خارج‌شده است. این لوله‌های برای تخلیه‌ی مایعات بعد عمل از زیرپوست است.

سرگیجه و ضعف به دلیل بیهوشی بعد از عمل وجود دارد درنتیجه هنگام ترخیص و روز بعد از ترخیص نیاز به حضور شخص دیگری در کنار شما است. تورم و خون‌مردگی بعد از عمل می‌تواند زیاد باشد و اگر زیبایی پلک‌ها هم انجام‌شده باشد تورم دور چشم قابل‌توجه خواهد بود.

دوران نقاهت بعد از جراحی لیفت صورت

احساس کشش تا چند ماه بعد از عمل طبیعی بوده و این احساس حین حرکات گردن و صورت بخصوص حین خندیدن وجود دارد که به‌تدریج رفع می‌شود.

کبودی و ورم یکی دیگر از مواردی است که افراد بعد از جراحی در دوران نقاهت با آن مواجه می شوند، معمولاً کبودی از روز سوم به بعد کاهش قابل‌توجهی پیدا می‌کند. معمولاً در پایان هفته‌ی دوم کبودی به مقداری می‌رسد که می‌شود سرکار برگشت. اما ورم در هفته‌ی اول می‌تواند افزایشی باشد و اوج تورم را در پایان هفته‌ی اول داریم و به‌تدریج رفع می‌شود.

خارش جزو مواردی است که در دوران نقاهت امکان دارد افراد با آن مواجه شوند. چرا که از هفته‌ی دوم کبودی به رنگ کهربایی درمی‌آید و با خارش همراه می‌شود. خارش نشانه‌ی ترمیم زخم‌هاست و طبیعی است.

مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

در این بخش از مقاله مهم ترین نکات مراقبتی که دکتر هوتن علوی توصیه می کنند بعد از جراحی رعایت شود را ذکر خواهیم کرد.

پانسمان و بخیه

پانسمان و گن: گن مخصوص برای پشتیانی از لیفت گردن برای دو هفته باید بسته شود. پانسمان سبک برای حداکثر ۵ روز نیاز هست.

دِرَن و بخیه: دِرَن‌ها (لوله‌های تخلیه کننده) معمولاً ۳ تا ۵ روز بعد از عمل خارج می‌شوند. معمولاً ۵ تا ۷ روز بعد از عمل بخیه‌ها کشیده خواهد شد. ممکن است بخش‌هایی از بخیه قابل‌حذف باشد و نیاز به کشیدن نداشته باشد.

پانسمان-و-بخیه-بعد-از-جراحی

رژیم غذایی

بهتر است برای چندروزه بعد از عمل از غذاهای نرم استفاده شود. مصرف نمک و نوشیدنی‌های الکل دار بعد از عمل می‌تواند به تشدید تورم کمک کند. تا حد امکان مصرف غذاهای پرنمک و نوشیدنی‌های الکل دار را بعد از عمل محدود کنید. مصرف آب‌‌میوه‌ی تازه و غذا‌های غنی از پروتئینی غیر حجیم توصیه می‌شود. استفاده از آب آناناس یا ترکیبات آن (Bromelian) را می‌توانند تسریع کنند.

کمپرس یخ

بعد از لیفت صورت و گردن تورم و خونمردگی و همچنین کبودی می‌تواند قابل‌توجه باشد. بخصوص اگر همراه با بلفاروپلاستی همراه باشد در ۴۸ ساعت بعد عمل با ظاهری غیرعادی روبرو خواهید بود. تورم و خونمردگی خیلی سریع در ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد عمل کم می‌شود.

کمپرس-یخ-بعد-از-جراحی-لیفت-صورت

کمپرس سرد در ساعاتی که بیدار هستید برای یک یا دو روز بعد از عمل بسیار کمک‌کننده هست. کمپرس سرد باعث جلوگیری از افزایش تورم و خون‌مردگی‌های بعد از عمل می‌شود. پیشنهاد می‌کنم کمپرس سرد را ساعتی ۴۵ دقیقه استفاده کنید و موقع خواب روی صورت قرار ندهید.

چند روز بعد از عمل، کمپرس گرم با افزایش جریان خون به کاهش سریع‌تر ورم کمک می‌کند. استفاده از آب آناناس (‌Bromelian) و پماد‌های حاوی عصاره‌ی گل همیشه‌بهار کوهی (Arnica) احتمالاً روند تورم و کبودی را می‌توانند تسریع کنند.

پیشنهاد می‌شود در این مدت از خوردن روغن‌ ماهی، ویتامین E، جینکوبیلوبا و چای سبز بعد از عمل پرهیز کنید. آسپرین را فقط طبق دستور پزشک استفاده کنید. این موارد می‌توانند به تشدید یا طولانی شدن خون‌مردگی بعد عمل منجر شوند.

خوابیدن

بهتر است چند هفته بعد از عمل موقع دراز کشیدن سر بالاتر از بدن قرار داده شود. بهترین حالت این است که گردن خم نشده باشد و کل سر، گردن و سینه بالا برده شود. زور زدن و سرفه‌های شدید به خصوص در روزهای اول بعد عمل تا حد امکان باید کاهش داده شود. توصیه می‌شود به مدت دو هفته از خوابیدن به شکم و پهلوها پرهیز بشود.

خوابیدن-بعد-از-جراحی-لیفت-صورت

استحمام

حمام کردن یک تا دو روز بعد از عمل باوجود دِرَن‌ها (لوله‌های) بلامانع است. به‌ خصوص شستن موها با نرم‌کننده توصیه می‌شود. خیس شدن محل بخیه‌ها ۲۴ ساعت بعد از عمل مشکلی ایجاد نمی‌کند. توجه داشته باشید تا هفته اول از کشیدن لیف روی بخیه‌ها پرهیز کنید. بعد از حمام محل بخیه‌ها بهتر است با پماد آنتی‌بیوتیک چرب شود.

شروع به کار و فعالیت

بعضی از افراد مایل‌اند روز هفتم بعد عمل به کار بازگردند. در این زمان تورم و آثار مختصر خون‌مردگی وجود دارد. بهتر‌ است پایان هفته‌ی دوم را برای بازگشت به کار انتخاب کنید. در ماه اول از برداشتن وزنه‌های سنگین و زور زدن تا حد امکان پرهیز کنید. توصیه می‌شود تا ۸ هفته بعد از عمل فعالیت‌های جسمی سنگین یا ورزش سنگین انجام نشود.

سوالات متداول مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

چه مدت بعد از جراحی لیفت صورت می توان آرایش کرد؟

به طور معمول می توان بعد از گذشت ۵ الی ۷ روز آرایش کردن بلامانع است، ولی چشم ها را در حدود ۱۰ الی ۱۴ روز بعد از جراحی می توان آرایش کرد.

چه موقع بعد از جراحی می توان به استخر رفت؟

زمانی که زخم های سرباز بهبود پیدا کرده باشند به طور معمول ۴ الی ۶ هفته بعد از جراحی رفتن به استخر مانعی ندارد.

در نهایت…

در این مقاله به طور کامل تمام نکات مهم در خصوص مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت توسط دکتر هوتن علوی ذکر شده است و توصیه می شود که این نکات مراقبتی جهت دریافت نتیجه مطلوب و همینطور بدون عارضه رعایت شود. امیدواریم که مطالب آن برای شما مفید واقع شده باشد.

دکتر سید هوتن علوی

تیم محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا