لوگو دکتر سید هوتن علوی
دکتر سید هوتن علوی

راهنمای بوتاکس بینی

بوتاکس بینی یکی از روش های غیرجراحی برای اصلاح فرم بینی و همینطور برطرف کردن نواقص بینی می باشد که می توان گفت خط خرگوشی، پایین آمدن بیش ‌از حد نوک بینی و پهن شدن زیاد بینی موقع خندیدن همگی توسط بوتاکس قابل اصلاح هست.

راهنمای-بوتاکس-بینی

در این نوشته به سوالات شما نظیر بوتاکس بینی چیست، بوتاکس بینی بعد عمل بینی، بوتاکس برای بالا بردن بینی و بوتاکس خطوط بینی پاسخ داده خواهد شد. و در انتها نازیبایی‌هایی که با بوتاکس رفع می‌شود را خواهید دانست.

اصطلاحات

بوتاکس

بوتاکس در ایران به تمام مواد تزریقی گفته می‌شود که با فلج موقت عضلات باعث زیبایی می‌شود. و بوتاکس نام اولین برند تجاری سم بوتولینوم هست. مصپورت، دیستون، نورینوکس، مصپورت برند‌های موجود در ایران هستند، برند بوتاکس در ایران موجود نیست.

برندهای چینی مثل کانیتوکس هم در ایران وجود دارد که از طرف وزارت بهداشت مورد تائید نیست.

سم بوتولینوم

سم بوتولینوم از یک باکتری به همین نام استخراج ‌شده است و مسمومیت با این سم در کنسروهای آلوده هنوز هم وجود دارد. این سم باعث مسمومیت غذایی و حالت فلجی می‌شود. این سم را در دوز‌های خیلی کم تهیه‌کرده‌اند تا با ایجاد حالت فلج موقتی در عضلات باعث زیبایی یا بهبود بیماری‌های خاص بشود.

بوتاکس بینی

وقتی بوتاکس تزریق می‌شود عضله به‌صورت نسبی برای مدت مشخصی دچار فلج می‌شود. یعنی عملکرد انقباضی در عضلاتی که این ماده به آن تزریق می‌شود کم می‌شود. بر اساس مقدار ماده‌ی وارد شده انقباض عضله کم می‌شود.

بنابراین باید در بینی انتظار داشت نازیبایی‌هایی که به دلیل عضلات بینی ایجاد می‌شود رفع خواهد شد. مشکلات بینی ناشی از ضخامت پوست یا ساختار غضروفی-استخوانی با بوتاکس رفع نمی‌شود.

رینوپلاستی با ژل و بوتاکس

تغییر فرم دادن به بینی با ژل، بوتاکس و نخ به رینوپلاستی مایع (Liquid Rhinoplasty) معروف هست. در این روش نواقص بینی بدون جراحی با استفاده از ژل و بوتاکس اصلاح می‌شود. بیشتر مشکلاتی که با این روش‌ها اصلاح می‌شود قوز پشت بینی و افتادگی نوک بینی است.

رینوپلاستی-با-ژل-و-بوتاکس

رفع مشکلات بینی با بوتاکس

چه انتظاری باید از بوتاکس بینی داشت؟ بوتاکس باعث کم شدن فعالیت عضلانی می‌شود. حالا باید ببینیم چه عضلاتی در بینی می‌توانند منشأ نازیبایی باشند.

خطوط عرضی یا خط‌های خرگوشی با خنده

بخش بالایی بینی پوست نازک‌تری دارد. گاهی عضلات این ناحیه‌ قوی هست و باعث چین‌های افقی حین خندیدن می‌شود. به این‌ها، چین خرگوشی (Bunny lines) گفته می‌شود.

در بلندمدت این چروک‌ها می‌تواند دائمی شود. تزریق بوتاکس این چین‌ها را از بین می‌برد.

Bunny-Lines

افتادگی نوک بینی با خنده

در عده‌ای از افراد به دلیل فعالیت عضله‌ی خاص نوک بینی موقع خندیدن بیش از حد پایین می‌آید. در موارد خیلی شدید موقع خنده یک خط عرضی هم در لب بالا ایجاد می‌شود. در این موارد تزریق بوتاکس این مشکل را رفع می‌کند.

در شرایط بدون خنده احتمال دارد تزریق بوتاکس کمی افتادگی را کمتر کند. تزریق در قاعده‌ی کالوملا (تیغه‌ی بین دو سوراخ) انجام می‌شود.

Droopy-Tip

پهن شدن بینی با خنده

در بعضی افراد عضلات متصل به پره‌های بینی خیلی قدرتمند است. در این موارد موقع حرف زدن یا خندیدن پره‌های بینی پهنی بیش‌ از حدی پیدا می‌کنند.

به‌ اصطلاح موقع خندیدن یا حرف زدن سوراخ‌های بینی‌شان زیادی باز می‌شود. در این موارد بوتاکس بینی از پهن شدن بیش ‌از حد سوراخ‌ها تا حدی جلوگیری می‌کند.

Wide-Nostrils

برندهای موجود بوتاکس بینی

در این بخش از مقاله به بررسی برندهای موجود بوتاکس بینی خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

بوتاکس

تا پیش از سال ۲۰۰۹ تنها فرآورده‌ی سم بوتولینوم که تأییدیه سازمان FDA را داشت، برند بوتاکس ساخت شرکت آلرگان بود. برای همین تزریق بوتولینوم بانام بوتاکس معروف شد. در صورتی‌که بوتاکس فقط یکی از فرآورده‌های دارای این ماده است که برای درمان اختلالات عضلانی و همچنین زیباسازی پوست مورداستفاده قرار می‌گیرد. بوتاکسِ ساخت شرکت آلرگان در ایران کمیاب است و به‌ندرت مورداستفاده قرار می‌گیرد.

دیسپورت

دیسپورت (dysport) در سال ۲۰۰۹ دومین فرآورده‌ی بوتولینوم مورد تائید FDA قرار گرفت. برند دیسپورت که ساخت کشور انگلستان است.

نورینوکس

برند نورینوکس (neurinox) محصول کشور کره است. این فرآورده قیمت پایین‌تری نسبت به دیسپورت و اثربخشی مشابهی دارد. نورینوکس مورد تائید سازمان FDA نبوده ولی استفاده از آن در ایران مجاز است.

مسپورت

مسپورت یا مصپورت (Masport) برندی ایرانی است که نسبت به سایر محصولات قیمت پایین‌تری دارد. مسپورت ازلحاظ کیفیت با نمونه‌های مشابه خارجی قابل‌رقابت هست.

زئومین

زئومین (xeomin)  ساخت کشور آلمان هست. مورد تائید FDA قرارگرفته است. هزینه‌ی تزریق زئومین کمی بیشتر از دیسپورت هست.

سوالات متداول

اثر بوتاکس بر افتادگی بینی به چه صورت است؟

افتادگی بینی به‌صورت کلی با بوتاکس رفع نمی‌شود. اگر نوک بینی با خنده بیش ‌از حد معمول پایین می‌آید با بوتاکس قابل اصلاح است. شدید‌ترین حالت زمانی است که افتادگی نوک بینی با خط عرضی لب فوقانی همراه می‌شود.
در آقایان و افرادی که نوک بینی بیش ‌از حد به بالا چرخیده، بوتاکس بینی باید با احتیاط انجام شود.

محل تزریق بوتاکس برای اصلاح افتادگی بینی کجاست؟

تزریق بوتاکس در قاعده کالوملا انجام می‌شود. این ناحیه تیغه‌ای است که دو سوراخ بینی را از هم جدا کرده است. تزریق با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و بیشترین اثر اصلاح افتادگی زیاد بینی موقع خندیدن است. احتمال دارد نوک بینی در حالت عادی هم کمی به سمت بالا بچرخد. این روش سبب رفع افتادگی شدید بینی با بافت زیر جلدی ضخیم و فراوان نمی‌گردد. در این موارد باید جراحی بینی انجام شود.

بوتاکس پیشانی می‌تواند خطوط خرگوشی را تشدید کند؟

احتمال آن وجود دارد، وقتی با بوتاکس عضلات پیشانی حالت فلج پیدا کرد سایر عضلات مرتبط باحالت صورت فعال‌تر می‌شوند. وقتی یک‌حالتی در صورت مثل شادی یا عصبانیت ایجاد شد فعالیت گروهی عضلات آن را ایجاد می‌کند. مثلاً برای خنده عضلاتی ابروها را بالا کشیده و خطوط بانی را روی بینی ایجاد می‌کند. حالا اگر عضلات بالابرنده ابرو را با بوتاکس کم کنیم تحریک عصبی برای انجام بالابردن بیشتر می‌شود. گرچه تحریک بیشتر عصبی برای ابرو مؤثر نیست ولی می‌تواند خطوط عمیق‌تری روی بینی ایجاد کند.

ماندگاری بوتاکس بینی چقدر است؟

میزان ماندگاری تا حدود به برند ماده‌ی تزریق شده بستگی دارد. معمولا اثر ۳ روز بعد شروع می‌شود و انتهای هفته‌ی دوم اثر کاملا برقرار می‌شود. ماندگاری بین ۳ تا ۶ ماه، فرد به فرد و برحسب برند متفاوت است. تکرار بوتاکس می‌تواند ماندگاری بیشتری ایجاد کند. احتمالا تغییر عادت در استفاده از عضلات نقش عمده در این ماندگاری طولانی‌تر دارد.

قیمت بوتاکس بینی چقدر است؟

بوتاکس بینی حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از بوتاکس پیشانی هزینه‌ی کمتری خواهد داشت.

بوتاکس بینی گوشتی و کوچک کردن بینی با بوتاکس امکان پذیر است؟

همانطور که در توضیحات گفته شد بوتاکس روی عضله عمل می‌کند. یعنی اگر نازیبایی بینی به دلیل حرکت عضلات بینی باشد آن را می‌تواند اصلاح کند. بنابراین بهتر شدن بینی گوشتی یا کوچک شدن با بوتاکس بینی امکان پذیر نیست.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل در مورد بوتاکس بینی و تمام موارد مرتبط با آن از قبیل مشکلات بینی که با این روش از بین می رود و همینطور برندهای موجود بوتاکس بینی صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که با استفاده از بوتاکس تنها می توان خطوط عرضی کنار بینی و همینطور افتادگی نوک بینی را برطرف کرد و سبب کوچک شدن بینی نخواهد شد.

دکتر سید هوتن علوی

تیم محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا