نشانی مطب

تهران , میرداماد , تقاطع میرداماد با شریعتی، خیابان رودبار شرقی، پلاک ۴۷ ساختمان پزشکان رودبار

ساعت کاری

همه روزه از ۹ الی ۱۹

شماره های تماس

۷۵ ۷۷ ۹۶۰ ۰۹۳۵

لوگو دکتر سید هوتن علوی
دکتر سید هوتن علوی

عمل چشم گربه ای چیست؟

اگر از فرم چشم‌های خود راضی نیستید و یا دچار افتادگی پلک و ابرو هستید و حتی گوشه‌های چشم شما افتاده است، شما کاندید مناسبی برای این جراحی یا به‌ اصطلاح عمل چشم گربه‌ای هستید.

عمل چشم گربه ای یا کانتوپلاستی چیست؟

این جراحی را به دو شکل می‌توان انجام داد:

 • یکی کانتوپلاستی
 • دیگری لیفت شقیقه و آزادسازی کانتوس.

◾عمل چشم گربه‌ای با کانتوپلاستی یک عمل زیبایی چشم محسوب می‌شود. در این جراحی محل گوشه‌ی بیرونی چشم (کانتوس خارجی) اصلاح می‌شود و کمی به بیرون و بالا منتقل می‌شود. با این تغییر محل، چشم حالت کشیده پیدا می‌کند. بالاتر بودن گوشه‌ی بیرونی چشم نسبت به گوشه‌ی داخلی، به چشم حالت زیباتری می‌دهد. این وضعیت یکی از معیار‌های زیبایی چشم در خانم‌ها محسوب می‌شود.

روش دیگری که برای عمل چشم گربه‌ای بکار می‌رود، لیفت شقیقه است. با این عمل دم ابرو به سمت بالا لیفت می‌شود. در حین این عمل می‌توان چسبندگی‌های طبیعی گوشه‌ی بیرونی چشم (کانتوس خارجی) راکمی آزاد کرد. کشش لیفت از طریق شقیقه به گوشه‌ی بیرونی چشم منتقل‌شده و باعث جابجایی گوشه‌ی چشم به سمت بالا می‌شود.

امروز می‌خواهیم در مورد عمل چشم گربه ای و نحوه‌ی انجام آن با شما صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

عمل چشم گربه ای با لیفت شقیقه چیست؟

عمل چشم گربه ای یا کانتوپلاستی چیست؟

این عمل برای اهداف زیبایی یا درمانی انجام می‌گیرد. هدف از این جراحی تغییر محل گوشه بیرونی چشم می‌باشد. به‌تبع محل قرارگیری پلک پایین هم‌تغییر می‌کند. در حالت طبیعی در خانم‌ها گوشه‌ی بیرونی چشم یا کانتوس خارجی کمی بالاتر از گوشه‌ی داخلی چشم قرارگرفته است. پلک تحتانی هم در سطح سیاهی چشم قرار می‌گیرد.

 گاهی گوشه‌ی بیرونی چشم در سطح گوشه‌ی داخلی یا حتی پایین‌تر قرار می‌گیرد. همین‌طور پلک پایین، در سطحی پایین‌تر از سیاهی چشم قرارگرفته و سفیدی چشم بین سیاهی چشم و پلک پایین دیده می‌شود. این حالت به چشم‌ها ظاهری خسته و بی‌تفاوت می‌دهد. این افراد ممکن است کاندید مناسبی برای عمل کانتوپلاستی باشند. این شرایط به علل مختلفی ازجمله نتیجه نامطلوب ناشی از جراحی قبلی، سن، شرایط هورمونی، عوامل ارثی، تروما یا فلج صورت اتفاق بیافتد.

عمل چشم گربه ای با لیفت شقیقه چیست؟

این عمل برای اهداف زیبایی انجام می‌گیرد. هدف از این جراحی لیفت دم ابرو و گوشه‌ی چشم به سمت بالاست. گاهی دم ابرو در سطح تاج ابرو قرار می‌گیرد. وقتی ابرو به‌صورت افقی قرار می‌گیرد به‌صورت حالت خسته می‌دهد. این افراد کاندید مناسبی برای لیفت ابرو هستند. در این جراحی با برش داخل موهای شقیقه ابرو به سمت بالا لیفت می‌شود. گاهی این افراد تمایل دارند هم‌زمان گوشه بیرونی چشم هم بالا کشیده شده، چشم حالت گربه‌ای پیدا کند. در این مورد، اتصالات گوشه‌ی بیرونی چشم به‌صورت نسبی قطع‌شده و هم‌زمان با ابرو به بالا کشیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: لیفت اندوسکوپیک پیشانی

هدف و مزایای عمل چشم گربه ای با کانتوپلاستی چیست؟

◻عمل کانتوپلاستی با تغییر محل گوشه بیرونی چشم علاوه بر ایجاد حالت کشیده در چشم، می‌تواند شلی و افتادگی پلک پایین را برطرف کند. حتی با این عمل چین‌وچروک اطراف چشم هم کاهش پیدا می‌کند.

کانتوپلاستی ممکن است برخی از مشکلات پزشکی را نیز برطرف کند. به‌عنوان‌مثال، اگر پلک بیش‌ازحد شل باشد، ممکن است به‌درستی بسته نشود. در این موارد قرمزی چشم و اشک ریزش رخ می‌دهد. این شرایط می‌تواند به قرنیه چشم آسیب برساند. در عمل چشم گربه ای علاوه بر حفظ زیبایی، عملکرد پلک نیز حفظ می‌گردد. همان‌طور که گفته شد، افتادگی پلک می‌تواند منجر به ضعیف شدن مکانیک پلک شود و باعث مشکلاتی در حفاظت از چشم به وجود آید.

جراحی چشم گربه ای ممکن است در صورت لزوم با سایر جراحی‌های زیبایی و درمانی پلک و دور چشم مانند بلفاروپلاستی، جراحی پتوز، لیفت ابرو و لیفت صورت ترکیب گردد. این جراحی با بی‌حسی موضعی، یا بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد. اگر قصد انجام سایر عمل‌های زیبایی را به‌طور هم‌زمان دارید، ممکن است به بیهوشی عمومی نیاز داشته باشید.

کاندید مناسب برای جراحی چشم گربه ای

◻افراد در هر سنی و با ویژگی‌های فیزیکی متفاوت می‌توانند از جراحی کانتوپلاستی بهره‌مند شوند. اگر شما دارای چشم‌ها و پلک پایین افتاده هستید و می‌خواهید چشم‌های کشیده و زیبا داشته باشید فرد مناسبی برای انجام این عمل هستید. کانتوپلاستی می‌تواند به اصلاح و حتی ایجاد یک فرم مشخص و زیبا از چشم و پلک کمک نماید و باعث شود، چشم زیباتر و کشیده‌تر به نظر برسد.

این جراحی همچنین به‌عنوان جراحی اصلاحی برای بیمارانی که نتیجه موفقیت‌آمیز پس از بلفاروپلاستی پلک پایین به دست نیاورده‌اند انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: لیفت دایرکت ابرو

اقدامات قبل از جراحی چشم گربه ای

قبل از اینکه تصمیم نهایی را برای انجام عمل چشم گربه ای بگیرید، حتماً چند جلسه مشاوره با پزشک جراح خود داشته باشید و انتظارات خود را مشخص کنید. همچنین جراح پلاستیک به شما می‌گوید که آیا به این عمل نیاز دارید یا نه؟ یا اینکه کاندید مناسبی برای این جراحی هستید یا نه؟ جراح شما احتمالاً فهرستی از دستورالعمل‌هایی را به شما ارائه می‌دهد که تا اطمینان حاصل شود که عمل جراحی شما به نتیجه‌ی مطلوب برسد.

 • در جلسه مشاوره با پزشک خود، او را از داروهایی که مصرف می‌کنید، مطلع نمایید.
 • از مصرف هر دارویی قبل از عمل که خون شمارا رقیق می‌کند، خودداری کنید. این داروها شامل مسکن‌هایی مانند آسپرین و ایبوپروفن و مکمل‌های دارویی می‌شود.
 • چهار هفته قبل از عمل از لنز استفاده نکنید.
 • از هیچ درمان موضعی روی صورت خود استفاده نکنید، ازجمله روز قبل از جراحی.
 • قبل از جراحی، اطراف چشم خود را کاملاً بشویید و آرایش چشم نداشته باشید.
 • عصر قبل از جراحی یک وعده غذایی سبک میل کنید.
 • بعد از نیمه‌شب قبل از جراحی چیزی نخورید و ننوشید.
 • چند روز قبل و بعد از عمل از کشیدن سیگار خودداری کنید.

عمل چشم گربه ای با کانتوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

این عمل یک جراحی سرپایی است که معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌گردد و حدود یک تا سه ساعت یا بیشتر طول می‌کشد. بسته به بیمار و نظر پزشک ممکن است این جراحی تحت بیهوشی عمومی ​​نیز انجام شود. در این روش ابتدا برش کوچکی زیر و خارج گوشه‌ی بیرونی چشم می‌شود. از طریق این برش اتصالات گوشه‌ی بیرونی چشم به‌صورت کامل تا ناقص جدا می‌شود. به این اتصالات تاندون کانتال جانبی گفته می‌شود. جراح تاندون را در محل جدیدی که معمولاً بالاتر است مجدداً وصل می‌نماید.

پس از اتمام جراحی و بخیه زدن برش‌ها، پانسمان مختصری گذاشته می‌شود تا از عفونت محافظت کند و تورم را نیز کاهش دهد.

عمل چشم گربه ای با کانتوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

مراقبت‌های و اقدامات بعد از عمل چشم گربه ای

بهبودی پس از کانتوپلاستی معمولاً خیلی سخت نیست. برای حفظ سلامت محل جراحی خود، نکات زیر را پس از جراحی در نظر داشته باشید:

 • تا چند مدت از نگاه کردن به لپ‌تاپ، گوشی یا تلویزیون پرهیز کنید.
 • داروهای تجویزشده را طبق توصیه مصرف کنید.
 • از کشیدن سیگار خودداری کنید، زیرا روند بهبودی را به تأخیر می‌اندازد.
 • استراحت کافی داشته باشید.
 • تا چند روز هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن خود قرار دهید، تا به چشم فشار وارد نشود.
 • نا زمان بهبودی از رفتن به سونا و استخر پرهیز کنید.
 • حداقل تا چهار هفته پس از جراحی از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کنید.
 • روز اول بعد از عمل به حمام نروید.
 • تا چند هفته سعی کنید از عینک آفتابی استفاده کنید
 • در شش ماه اول پس از جراحی از کرم‌های ضد آفتاب یا SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید، زیرا برش‌های شما به نور خورشید حساس خواهند بود.
 • تا زمان بهبودی از لنزهای زیبایی و طبی استفاده نمایید.

بهبودی بعد از عمل چشم گربه ای چه مدت طول می‌کشد؟

بهبودی بعدازاین جراحی حدود یک هفته تا ده روز زمان می‌برد. در دوران نقاهت کبودی و تورم به‌آرامی کاهش‌یافته و داشتن مقداری تورم و کبودی کاملاً طبیعی است، که در ۲ هفته اول کاهش می‌یابد.

مانند تمام جراحی‌های زیبایی، بهبودی قرمزی و تورم جزئی ممکن است چندین هفته تا ماه‌ها زمان ببرد، تا کاملاً برطرف گردد. جراح شما ممکن است آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی و پماد چشمی و همچنین قطره‌های چشمی را تجویز نماید. بخیه‌ها معمولاً یک هفته بعد از عمل کشیده می‌شود.

نکته‌ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید ظاهر چشم در چند هفته‌ی اول است. معمولاً بعد کانتوپلاستی، کشیدگی چشم و فرم گوشه‌ی بیرونی برای مدتی حالت غیرعادی و اغراق‌شده دارد. این شرایط بعد از یک کانتوپلاستی، طبیعی است و به‌تدریج این حالت رفع می‌شود.

در صورت بروز علائمی مانند درد شدید یا تغییر در بینایی پس از عمل، به جراح خود مراجعه کنید. البته چنین مواردی بسیار نادر است، مگر اینکه دستورالعمل‌های دکتر خود را رعایت نکرده باشید یا عمل را نزد فردی غیرمتخصص انجام دهید.

عوارض احتمالی کانتوپلاستی چیست؟

عوارض جانبی کانتوپلاستی مانند اکثر عمل‌های زیبایی شامل تورم و قرمزی می‌باشد، که کاملاً طبیعی است و به‌مرورزمان برطرف می‌شود. سایر عوارض خطرناک اگرچه نادر است، اما ممکن است شامل عفونت و خونریزی باشد. عارضه‌ی دیگر یک مورد خیلی نادر است که منجر به عدم تقارن بین دو چشم می‌شود. رعایت دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعد از جراحی و انتخاب جراح پلاستیک این عوارض را به حداقل می‌رساند.

دکتر سید هوتن علوی

دکتر هوتن علوی

دکتر هوتن علوی فوق تخصص جراحی پلاستیک دانش آموخته‌ی فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی از دانشگاه ایران، بیمارستان حضرت فاطمه (س) در سال ۱۳۹۴ دارای بورد فوق تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا