لوگو دکتر سید هوتن علوی
دکتر سید هوتن علوی

پروفایلو چیست؟ | هزینه و مزایا و عوارض احتمالی

در این نوشته در مورد مزایا و نحوه‌ی عملکرد ژل پروفایلو خواهید دانست. انتظار است در پایان بدانید با تزریق پروفایلو چه تغییراتی را می‌توانید انتظار داشته باشید.

با افزایش سن و بروز اولین نشانه‌های پیری افراد به فکر استفاده از روش‌هایی برای حفظ جوانی و شادابی پوست خود می‌افتند. برخی افراد نیز دوست دارند علاج واقعه را قبل از وقوع کرده و در سنین پایین‌تر اقدامانی را برای مراقبت از پوست خود انجام می‌دهند. بخشی از این فرایند شامل افتادگی پوست و از دست رفتن شادابی پوست است. روش‌های غیر جراحی که به کمک آن‌ها می‌توان پیری را به تأخیر انداخته و جلوی از بین رفتن کلاژن، الاستین یا هیالورونیک اسید پوست را گرفت، روزبه‌روز در حال تکامل هستند.

پروفایلو-چیست؟-هزینه-و-مزایا-و-عوارض-احتمالی

یکی از این شیوه‌ها تزریق پروفایلو است که می‌توانید تأثیرات آن را پس از اولین استفاده ببینید. اثر معمولاً خیلی سریع در مدت ۲ هفته ظاهر می‌شود و ۸ تا ۱۲ هفته به حداکثر خود می‌رسد. این ژل خاصیت حجم‌دهی بسیار اندکی دارد که از آن می‌شود صرف‌نظر کرد. صورت و گردن بهترین نواحی برای تزریق است.

اصطلاحات

هیالورونیک اسید

 این ترکیب یک نوع قند است که به‌صورت طبیعی در تمام بدن به خصوص پوست وجود دارد. عملکرد اصلی این ماده‌ی قندی، نگهداری آب است که در پوست باعث حفظ طراوت و شادابی پوست می‌شود.

کلاژن و الاستین

 پوست از دولایه تشکیل‌شده است. لایه‌ی بیرونی که قابل مشاهده است و لایه‌ی زیرین که به درم یا زیر جلد شناخته می‌شود. لایه‌ی زیرین سنگ بنای حیات لایه‌ی بیرونی است. برخلاف لایه‌ی بیرونی که بیشتر از سلول تشکیل‌شده، لایه‌ی زیرین بیشتر از رشته‌های پروتئینی ساخته‌شده است و سلول‌های زیر جلد در بستری از این رشته‌ها قرار گرفته‌اند. طراوت و کشسانی پوست به این رشته‌ها و میزان آب آن بستگی دارد. کلاژن و الاستین مهم‌ترین رشته‌های پروتئینی این لایه هستند.

ژل پروفایلو چیست؟

تزریق ژل پروفایلو یکی از جدیدترین راه‌ها برای جوان‌سازی پوست یا برجسته‌سازی نقاط مختلف صورت است. ترکیب اصلی این ژل هیالورونیک اسید است که توسط شرکت ایبسا (IBSA Nordic) تولید می‌شود.

ژل پروفایلو با داشتن تکنولوژی پیشرفته در بافت خود به بازسازی ساختارهای پوستی کمک می‌کند. این ماده به طرز مؤثری تولید الاستین و کلاژن طبیعی را در پوست تحریک کرده و به آن طراوت و زیبایی دوباره می‌بخشد. پروفایلو به دلیل رهایش آهسته هیالورونیک اسید تولید ۴ نوع مختلف کلاژن و الاستین را تحریک می‌کند.

ژل-پروفایلو-چیست؟

این تحریک به بهبود چشمگیر کیفیت بافت پوست منجر می‌شود. در حال حاضر، پروفایلو تنها محصولی است که می‌تواند تولید طبیعی تمامی ۴ نوع کلاژن و الاستین را تحریک کند. این ویژگی، ژل پروفایلو را به محصولی بی‌همتا تبدیل کرده است. ازآنجایی‌که نتایج تزریق ژل پروفایلو ظرف مدت اندک ۲ هفته نمایان می‌شوند، این درمان یک گزینه عالی برای افرادی به شمار می‌رود که با مواردی چون افزایش سن، خستگی یا تیرگی پوست و کاهش حجم صورت دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

اثرات تزریق پروفایلو

در ادامه به بررسی تاثیر پروفایلو بر موارد مختلف از قبیل چین و چروک ها و همینطور بهبود جای زخم خواهیم پرداخت.

اثرات-تزریق-پروفایلو

اثر بر افتادگی، چین‌وچروک و انعطاف‌پذیری

در فرایند طبیعی پیری میزان رطوبت پوست کاهش پیدا می‌کند. میزان رشته‌های کلاژن و الاستین پوست که تعیین‌کننده‌ی اصلی خاصیت کشسانی پوست هستند کاهش پیدا می‌کند؛ مثلاً اگر شما نیشگونی از پوست بگیرید و منتظر بازگشت پوست به حال اول بمانید، خواهید دید با افزایش سن سرعت بازگشت پوست به حال اول کاهش قابل‌توجهی پیدا می‌کند. این شرایط با کاهش میزان آب و رشته‌های پروتئینی پوست در ارتباط نزدیک است.

این ژل با تقویت حجم آب موجود در پوست و حفظ این رشته‌ها به حفظ جوانی پوست کمک زیادی می‌کند. هدف اصلی در تزریق این ژل اصلاح افتادگی‌های خفیف در صورت، گردن، بازو و حتی شکم است. باید توجه داشته باشید با تزریق این ژل نمی‌توانید نتایج لیفت جراحی را به دست بیاورید. اثر این اصلاح افتادگی احتمالاً در حد اصلاح افتادی با هایفو یا ار اف میکرونیدلینگ است.

اثر بهبود جای زخم

در بهبود نواحی جوشگاه پوست می‌تواند مؤثر باشد و جای جوش آکنه و یا آبله‌مرغان با تزریق این ژل می‌تواند بهتر شود. شرکت سازنده در این مورد صراحت به خرج داده است. تجربه نشان می‌دهد برای بهبود قابل‌توجه این جوشگاه‌ها باید با روش‌های ترکیبی اقدام شود که این ژل می‌تواند یکی از این روش‌ها باشد.

اثر حجم دهی

این ژل از دو نوع ترکیب هیالورونیک اسید، سبک و سنگین تشکیل‌شده است. به‌صورت تئوری، نوع سنگین آن خاصیت پرکنندگی یا حجم دهی دارد. بااین‌حال نباید انتظار پر شدن یا افزایش حجم بعد از تزریق داشت.

نتایج تزریق ژل پروفایلو چه موقع ظاهر می‌شود؟

نتایج این فرایند می‌توانند فوری باشند. مراجعه‌کنندگان اندکی پس از انجام فرایند تزریق ژل پروفایلو، متوجه داشتن ظاهری طبیعی و جوان در نواحی محل تزریق می‌شوند.

افزایش سفتی، حالت ارتجاعی و بهبود کلی کیفیت پوست می‌تواند پس از گذشت ۶ ماه از تزریق ژل پروفایلو نمایان می‌شوند. بااین‌حال، این مورد به مقدار اصلاح موردنیاز، سن فرد و سبک زندگی او بستگی خواهد داشت. برای دریافت بهترین نتایج، تزریق ۲ میلی‌لیتر از پروفایلو ۱ ماه پس از تزریق اولیه توصیه می‌شود. همچنین بسته به پاسخ بدن به درمان، جهت حفظ نتایج به‌دست‌آمده جلسات درمانی بعدی برای بیمار برنامه‌ریزی می‌شوند.

کاندید مناسب پروفایلو

اگر قصد دارید از ژل پروفایلو برای برگرداندن زیبایی به چهره خود استفاده کنید، باید بدانید که تزریق این ژل محدودیت سنی ندارد. با این‌ وجود توصیه‌ می‌کنیم افراد بالای ۳۰ سال از این ژل استفاده کنند. لزومی به استفاده از این ژل پیش از بروز چروک‌های پوستی نیست؛ یعنی در غیاب افتادگی و یا چین‌وچروک استفاده‌ی پیشگیرانه از این ژل را پیشنهاد نمی‌کنیم. مصرف آب کافی، ضد ‌آفتاب و مرطوب‌کننده اساس پیشگیری از پیری پوست است.

حتی در افراد با افتادگی زیاد و چین‌ و چروک‌های عمیق تزریق باعث تغییر می‌شود ولی کاندید مناسبی نیستند. اصولاً افتادگی متوسط و شدید و چین‌وچروک‌های عمیق و ثابت با روش‌های غیر جراحی بهبود مناسبی پیدا نمی‌کنند. چین‌های ثابت به چین‌ و چروک‌هایی گفته می‌شود که حالت طبیعی، بدون حالت اخم یا خنده دیده می‌شود.

نواحی تزریق پروفایلو

نحوه‌ی عملکرد این ژل طوری است که برای افتادگی و جوان‌سازی پوست در هرجایی مناسب است. خود کمپانی روی افتادگی خفیف صورت، گردن، بازو، سینه و شکم مطالعه کرده است. منظور از ناحیه‌ی سینه، بخش دکولته هست. باید توجه کنید که افتادگی زمانی با این روش بهتر می‌شود که اولاً خفیف باشد و ثانیا پوست اضافه‌ وجود نداشته باشد.

با وجود این توضیحات، صورت و گردن بهترین نواحی هدف برای تزریق هستند. روش تزریق به این صورت است که یکسری نقاط که از عروق و اعصاب مهم دور باشد هم توزیع مناسبی از ماده‌ی تزریق‌شده داشته باشد، انتخاب می‌شود. به این نقاط، نقاط زیبایی زیستی یا BAP (Bio Aesthetic Points) گفته می‌شود.

تزریق صورت

برای توزیع مناسب و حداکثر اثر اصلاحی در هر سمت صورت ۵ نقطه برای تزریق به‌صورت روبرو انتخاب می‌شود؛ یعنی در مجموع ۱۰ تزریق برای صورت انجام می‌شود.

نواحی-تزریق-پروفایلو-در-صورت-کجاست؟

نواحی تزریق پروفایلو در صورت کجاست؟

تزریق در صورت بر اساس نقاط طرح ‌شده در BAP انجام می‌شود. این نقاط شامل ۵ نقطه در هر طرف صورت است که شامل است بر:
برآمدگی گونه: قسمت بالای گونه در حدود دو سانتیمتری گوشه خارجی چشم.
پایه بینی: درصورتی‌که خطی فرضی از میانه مردمک چشم به پایین در نظر بگیرید و خطی نیز در امتداد لاله گوش به‌صورت افقی به سمت پره‌های بینی بکشیم، محل تلاقی این خطوط نقطه پایه بینی خواهد بود.
تراگوس: این نقطه کمی جلوتر از قسمت پایینی لاله گوش قرار دارد.
چانه: اگر از وسط چانه خطی فرضی به‌صورت عمودی رسم کنیم و از یک‌سوم بالایی همان خط، خط فرضی افقی بکشیم، باید از محل تقاطع دو خط ۱.۵ سانتیمتر به سمت گوشه لب حرکت کنیم تا نقطه چانه به دست آید.
زاویه ماندیبولار: اگر از کنار گوش خود به سمت پایین حرکت کرده و فک پایینی خود را لمس کنید، زاویه‌ای را احساس خواهید کرد که به آن زاویه ماندیبولار گفته و یکی از نقاط زیبایی زیستی در تزریق ژل پروفایلو محسوب می‌شود.

تزریق گردن

برای توزیع مناسب در گردن در کل ۱۰ نقطه در نظر گرفته می‌شود. این تزریق به شکل مثلثی و به‌صورت متقارن انجام می‌شود. توجه داشته باشید این تزریق روی کیفیت پوست و چین‌وچروک گردن مؤثر واقع می‌شود و اثری روی باند پلاتیسما ندارد. این باند‌ها به دلیل شرایط خاصی است که در یکی از عضلات گردن ایجاد می‌شود و با جراحی یا بوتاکس اصلاح می‌شود.

مراقبت‌های پس از تزریق ژل پروفایلو

مراقبت‌های توصیه‌شده بعد از تزریق شامل است بر:

◊ تا ۲۴ ساعت از کمپرس یخ بر روی محل‌های تزریق استفاده کنید تا عوارض تزریق زودتر از بین بروند.
◊ تا چند روز از کمپرس گرم، رفتن به استخر، سونا یا حمام بخار و حتی شست و شوی محل‌های تزریق با آب گرم خودداری کنید.
◊ از لمس، فشار یا ماساژ محل‌های تزریق خودداری کنید.
◊ اگر تزریق را در صورت انجام داده‌اید از کرم‌های آرایشی تا ۲۴ ساعت استفاده نکنید.
◊ حتی‌الامکان تا چند روز پس از تزریق بر روی صورت نخوابید.
◊ مصرف دخانیات و الکل را تا حداقل یک هفته پس از تزریق آغاز نکنید.
◊ حتی‌الامکان از نور خورشید دوری کرده و در صورتی‌که مجبور به خروج از خانه هستید، از کرم ضد آفتاب با محافظت مناسب (SPF>30) استفاده کنید.
◊ از انجام فعالیت‌های بدنی سنگین و ورزش کردن تا چند روز پس از تزریق خودداری کنید.

مزایای تزریق پروفایلو

تأثیرگذاری سریع و مراقبت‌های ساده‌ی بعد از تزریق مهم‌ترین مزیت این ژل است. تأثیر این روش بعد از ۲ هفته ظاهر می‌شود و در مدت ۸ تا ۱۲ هفته به حداکثر می‌رسد. بلافاصله پس از تزریق می‌توانید فعالیت‌های عادی روزانه را از سر بگیرید. تنها باید توجه کنید که از فعالیت‌های بدنی سنگین و نور خورشید دوری‌کنید.
توجه کنید که تزریق ژل پروفایلو نسبت به دیگر روش‌های زیبایی نیاز به تعداد جلسات کمتری داشته و برای برطرف کردن چین‌وچروک‌های عمیق یا سطحی کاملاً مناسب است.

تفاوت فیلر‌های دیگر و ژل پروفایلو چیست؟

ژل پروفایلو برخلاف فیلر‌های پوستی، سبب افزایش حجم پوست نشده و با تحریک سلول‌های بنیادی، تولید هر ۴ نوع کلاژن را در پوست تحریک می‌کند. همچنین، پروفایلو می‌تواند در آن نواحی از بدن به کار رود که تزریق دیگر فیلر‌های پوستی در آن‌ها امکان‌پذیر نیست. فیلرها یا ژل‌های معمول، معمولاً اثر خود را با ایجاد حجم و پر کردن اعمال می‌کنند؛ مثلاً در لیفت ۸ نقطه‌ای، افزودن حجم در نواحی مشخص باعث کاهش افتادگی در نواحی پایین‌تر تزریق می‌شود و این اثر از طریق حجم و نه تولید و بازسازی کلاژن‌های پوست اعمال می‌شود.

تزریق بوتاکس بهتر است یا تزریق ژل پروفایلو؟

بوتاکس یک نوروتوکسین (سم اعصاب) است که انتقال پیام عصبی از عصب به عضله را مسدود کرده و سبب کم‌حرکتی موقت عضلات می‌شود. این مکانیسم در فرایندهای زیبایی مؤثر بوده و چروک‌های ناحیه پیشانی، خطوط اخم و همچنین چروک اطراف گوشه چشم را رفع می‌کند. نحوه مقدار تزریق بر اساس الگوی چین‌ها و حجم عضلات در افراد متفاوت است. تزریق بوتاکس برای نواحی تحتانی صورت به دلیل ایجاد عدم تقارن کمتر استفاده می‌شود. علاوه بر اینکه مشکل اساس در نواحی تحتانی صورت کمبود حجم و افتادگی پوست هست که با بوتاکس تغییری نمی‌کند.

تزریق-بوتاکس-بهتر-است-یا-تزریق-ژل-پروفایلو؟

اضافه کردن حجم با چربی یا فیلرهای معمول یا استفاده از روش‌های غیر جراحی و اصلاح افتادگی صورت مثل پروفایلو یا هایفو برای این نواحی سودمند است؛ بنابراین اساساً با توجه به عملکرد این دو ترکیب، مقایسه‌ی این دو صحیح نیست.

آیا می‌توان پروفایلو و بوتاکس را به‌صورت ترکیبی استفاده کرد؟

ازآنجایی‌ که این روش‌ها نواحی متفاوتی از صورت و پوست را درمان می‌کنند، گاهی اوقات بهترین نتایج هنگامی به دست می‌آید که از آن‌ها به‌صورت هم‌زمان استفاده شود. به دلیل اینکه بوتاکس در درمان خطوط ناشی از حالات چهره تأثیرگذاری بیشتری دارد، می‌توان از آن در درمان خطوط پیشانی و کنار چشم استفاده کرد. در همین حال، می‌توان برای بهبود حالت ارتجاعی ناحیه پایینی صورت به‌طور هم‌زمان از پروفایلو نیز استفاده کرد.

برای مثال، بیمارانی که دارای نوارهای دائمی پلاتیسما در نواحی گردن خود هستند، می‌توانند به‌صورت هم‌زمان از فرایندهای بوتاکس و پروفایلو بهره‌مند شوند. این روش‌های درمانی به تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) رسیده و کاملاً ایمن می‌باشند. مشاوره حضوری با پزشک باتجربه در انتخاب مناسب‌ترین روش درمانی به افراد کمک می‌کند.

پروفایلو بهتر است یا هایفوتراپی؟

هایفو (HIFU High-Intensity focused ultrasound) یکی از رایج‌ترین تکنیک‌های غیرتهاجمی در سفتی پوست صورت و گردن محسوب می‌شود. هایفوتراپی با انتقال امواج اولتراسوند متمرکز به لایه‌های عمقی پوست اثر خود را اعمال می‌کند. مکانیسم سفتی پوست توسط هایفو بر تولید کلاژن به‌واسطه حرارت در زیرپوست و لایه‌ی پوششی عضلات می‌شود.

پروفایلو-بهتر-است-یا-هایفوتراپی؟

هایفو هم اثر نسبی مناسبی برای اصلاح افتادگی دارد ولی تحلیل رفتن بافت چربی در مواردی رخ می‌دهد. به همین دلیل هایفو برای افرادی که صورت لاغر دارند با احتیاط انجام می‌شود. استفاده از هایفو از سال ۲۰۰۸ آغاز شد و چند سال بعد برای بهبود خطوط و چروک‌های گردن و بالای قفسه سینه تایید شد. انرژی متمرکز اولتراسوند با تجمع گرما در لایه زیرین پوست منجر به ساخت کلاژن‌های جدید و بهتر از کلاژن‌های قبلی شده و به‌تدریج منجر به بهبود کیفیت پوست خواهد شد. تغییرات ایجادشده توسط هایفو برای اثربخشی به ۶ ماه زمان احتیاج دارد.

پروفایلو در واقع یکی از پر غلظت‌ترین هیالورونیک اسیدهای موجود در بازار است که نه‌تنها در آب‌رسانی پوست بلکه در فرم دهی و رفع شلی پوست تأثیر می‌گذارد. این روش درمانی به‌تنهایی و در ترکیب با سایر روش‌ها در جوان‌سازی پوست تأثیر دارد. این محصول به مدت یک ماه در پوست باقی می‌ماند و آزادسازی تدریجی هیالورونیک اسید در این ترکیب هم باعث آب‌رسانی مناسب‌تر پوست و هم تحریک تولید کلاژن در زیرپوست می‌شود. این تحریک تولید کلاژن است که باعث اصلاح نسبی افتادگی پوست و حتی جوشگاه‌های قدیمی می‌شود.

در جمع‌بندی نمی‌توان نظر داد که کدام روش برای اصلاح افتادگی ارجحیت دارد. البته در صورت‌های لاغر، پروفایلو گزینه‌ی مناسب‌تری است.

عوارض تزریق ژل پروفایلو

اصلی‌ترین عوارض تزریق ژل پروفایلو قرمزی، التهاب و یا کبودی نواحی تزریق است و بدون هیچ مداخله‌ای معمولاً ۲ تا ۵ روز رفع می‌شود. استفاده از کمپرس سرد بعد از تزریق به‌صورت قابل‌توجهی از بروز این مشکلات جلوگیری می‌کند و همچنین برخی افراد ممکن است احساس بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در ناحیه تزریق بکنند که این حس کاملاً طبیعی بوده و به دلیل استفاده از مواد بی‌حس‌کننده ایجادشده است. پس از برطرف شدن اثر داروی بی‌حسی این احساس نیز از بین خواهد رفت.

هزینه‌ تزریق ژل پروفایلو

برای برآورد هزینه باید بدانید تکرار تزریق هر ۶ ماه می‌تواند اثر طولانی‌مدت ژل را بسیار تقویت کند. یک نوبت تزریق هم اثر مناسبی دارد ولی عده‌ای تزریق دو نوبت در فاصله‌ی ۴ هفته را برای شروع مناسب‌تر می‌دانند. معمولاً برای هر جلسه حداقل ۱ سی‌سی تزریق ژل برای صورت یا گردن موردنیاز است.

مدت‌زمان ماندگاری ژل پروفایلو حدود ۶ ماه است؛ بنابراین هر شش ماه یک‌بار باید برای تمدید آن مراجعه کنید و به همین دلیل دانستن هزینه‌های تزریق این ژل اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

به‌طورکلی هزینه‌های تزریق ژل پروفایلو به عوامل زیادی وابسته است، که یکی از این عوامل مؤثر بر هزینه‌ها نوع ژل مورداستفاده است. بسته به میزان هیالورونیک اسید موجود در ژل نوع آن متفاوت است، همچنین میزان ژل مورد استفاده در هر جلسه نیز می‌تواند بر هزینه‌های شما مؤثر باشد. چرا که قیمت پایه انواع ژل پروفایلو بر اساس سی‌سی تعیین‌شده و در هر جلسه حداقل دو سی‌سی از این ژل نیاز است.

سوالات متداول تزریق پروفایلو

هم‌زمان با تزریق پروفایلو می‌شود از لیزر هم استفاده کرد؟

استفاده هم‌زمان پروفایلو با لیزرهای جوان‌سازی ممنوع است. اگر قصد انجام چنین کاری رادارید حداقل تا دو هفته آن را به تأخیر براندازید.

آیا می‌توان در کنار تزریق پروفایلو دیگر روش‌های درمانی را نیز امتحان کرد؟

استفاده هم ‌زمان از بوتاکس مطلوب است و تداخلی باهم ندارد. استفاده از روش‌های لایه‌برداری سطحی همراه با لیزر ممنوع است. استفاده از فیلر یا پرکننده همراه پروفایلو ممنوع نیست ولی بهتر است دو هفته با تاخیر انداخته شود.

آیا تزریق ژل پروفایلو محدودیت سنی دارد؟

نمی‌توان به‌طور دقیق گفت که شروع تزریق این ژل از چه سنی مناسب است؛ اما تجربه نشان داده است که نتایج تزریق برای افراد در بازه سنی ۳۰ تا ۴۵ سال بسیار بهتر است؛ بنابراین توصیه ما این است که پیش از ۳۰ سالگی از این شیوه درمانی استفاده نکنید؛ اما برای سنین بالاتر نیز این روش می‌تواند بسیار مؤثر باشد. تنها نکته مهم اینجا است که افراد بالای ۶۰ سال بهتر است شرکت در جلسات مشاوره و معاینه را جدی‌تر بگیرند تا مقدار و نوع ژل مورداستفاده با دقت بیشتری تعیین شود.

آیا تزریق ژل پروفایلو درد دارد؟

حین تزریق پزشک از مواد بی‌حس‌کننده موضعی استفاده می‌کند یا به همراه ژل کمی ماده بی‌حس‌کننده نیز تزریق می‌کند؛ بنابراین در طول انجام عمل شما احساس درد کمی خواهید کرد. در مقایسه درد تزریق این ژل از سایر فیلرها یا ژل‌ها کمتر است.

فاصله‌های زمانی بین جلسات تزریق چقدر است؟

فاصله زمانی جلسات بین ۶ تا ۹ ماه است؛ اما برخی افراد بسته به مقدار ژل موردنیاز ممکن است به جلسات بیشتری نیاز داشته باشند. حداکثر نیاز دو جلسه بافاصله‌ی ۴ هفته است.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل در مورد تزریق پروفایلو و تمام موارد مهم آن از قبیل هزینه، مزایا، عوارض و  تفاوت آن با روش های دیگر صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که این روش درد بسیار کم تری نسبت به روش های دیگر داشته و همینطور  برای دریافت نتیجه از آن به انجام حداق دو جلسه تزریق نیاز می باشد.

در صورت نیاز به مشاوره با دکتر هوتن علوی در این خصوص با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

دکتر سید هوتن علوی

دکتر هوتن علوی

دکتر هوتن علوی فوق تخصص جراحی پلاستیک دانش آموخته‌ی فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی از دانشگاه ایران، بیمارستان حضرت فاطمه (س) در سال ۱۳۹۴ دارای بورد فوق تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا