لوگو دکتر سید هوتن علوی
دکتر سید هوتن علوی

جراحی پلک پایین ( تحتانی) و نحوه انجام آن

به‌طور معمول با افزایش سن، پوست و لایه‌های نگه‌دارنده پلک خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند. این مسئله در پلک پایین منجر به پف پلک، افتادگی و چین‌وچروک و خط عمیق اشکی خواهد شد. برای رفع این نشانه‌های پیری و زیبایی بیشتر چشم‌ها جراحی زیبایی پلک که امروزه در میان افراد بسیار مرسوم هست انجام می‌شود. جراحی زیبایی پلک به دو نوع جراحی پلک بالا یا فوقانی و جراحی پلک پایین یا تحتانی تقسیم می‌شود. جراحی پلک پایین به‌منظور کاهش چین‌وچروک‌ها، از بین بردن پف پلک و اصلاح محل قرارگیری پلک انجام می‌شود.

جراحی-زیبایی-پلک-تحتانی

در این مقاله به‌طور کامل جراحی پلک پایین را بررسی خواهیم کرد پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تعریف اصطلاحات چشم

پلک تحتانی

در ابتدا تعریف مختصری از پلک تحتانی خواهیم داشت، چراکه برخی از افراد نمی‌دانند که پلک تحتانی در کجا قرار دارد.

پلک تحتانی از ناحیه‌ی رویش مژه‌های تحتانی شروع و تا ابتدای گونه امتداد پیداکرده است. لایه‌ی بیرونی آن از پوست و لایه‌ی داخلی آن‌که در تماس با کُره‌ی چشم است از ملتحمه تشکیل‌شده است. در بخش پایینی چربی‌ها قرارگرفته‌اند که با شل شدن ساختمان پلک برجسته شده و حالت پف‌آلود به چشم می‌دهد. برجسته شدن چربی‌ها همراه با افتادگی گونه باعث خط عمیقی در پایین‌ترین محدوده‌ی پلک می‌شود که به آن خط اشکی گفته می‌شود.

درصورتی‌که افراد در پلک تحتانی دچار نشانه‌های پیری شوند، علائمی نظیر ظاهری خسته و خواب‌آلود، پف پلک و در برخی از موارد دچار ریزش اشک خواهند شد. برای رفع این مشکلات افراد می‌توانند عمل زیبایی پلک تحتانی را انجام دهند.

پلک-تحتانی

تعریف جراحی پلک تحتانی

جراحی پلک پایین یا بلفاروپلاستی یک جراحی سهل و ممتنع است. به این معنی که می‌تواند از یک جراحی کوتاه و کم تهاجمی تا یک جراحی پیچیده، متفاوت باشد. انتخاب نوع جراحی به نوع مشکل و شدت آن بستگی دارد.

اگر مشکل فقط پف پلک باشد یک جراحی کم تهاجمی با برش داخل پلک انجام می‌شود. در‌صورت افتادگی پلک، چین‌وچروک زیاد، افتادگی گوشه‌ی چشم و پف پلک وجود داشته باشد جراحی با برش پوستی زیر مژه برای حذف پوست اضافه و اصلاح سایر مشکلات انجام می‌شود.

جراحی-پلک-تحتانی-چیست

کاربردهای جراحی زیبایی پلک پایین

جراحی پلک پایین به علت‌های مختلفی انجام می‌شود و برای مشکلات خاص روش‌های متفاوتی بکار گرفته می‌شود. این مشکلات شامل است بر:

 • پف پلک تحتانی
 • افتادگی لبه‌ی پلک و دیده شدن سفیدی زیر چشم
 • چین‌وچروک پلک
 • افتادگی گوشه‌ی خارجی چشم
 • خط اشکی عمیق

پوست اضافه معمولاً با چین‌وچروک زیر چشم مشخص می‌شود. بیرون‌زدگی چربی با پف پلک مشخص می‌شود و باعث تشدید عمق خط اشکی می‌شود. شلی پلک و پایین بودن گوشه‌ی خارجی چشم طیفی از مشکلات پلک تحتانی است که برای رفع آن می‌توان از جراحی پلک پایین استفاده کرد. به این نکته توجه داشته باشید که برای به دست آوردن بهترین نتیجه در جوان‌سازی اطراف چشم، ایرادات موجود در پلک بالا و پایین و گونه باید باهم بررسی شوند.

در ادامه مهم‌ترین کاربردهای جراحی پلک پایین را بررسی خواهیم کرد.

پف زیر چشم

بیرون‌زدگی چربی از طریق پلک تحتانی به‌صورت پف پلک ظاهر می‌شود. این پف آلودگی با ورم صبحگاهی پلک متفاوت است. علت اصلی این پف آلودگی و شل شدن دیواره‌ی پلک پایین است. با برجسته شدن چربی‌ها، این بخش به‌صورت کیسه‌ای زیر چشم دیده می‌شود.

پف-زیرچشم-2

افتادگی گونه هم‌زمان باعث تشدید عمق خط اشکی و واضح شدن کیسه‌های زیر چشم می‌شود. این پف ممکن است به دلیل مسائل ارثی حتی در سن پایین هم ظاهر شود.


سفیدی زیر چشم

شلی پلک باعث می‌شود لبه‌ی پلک به سمت پایین‌افتادگی پیدا کند. لبه‌ی پلک در حالت طبیعی مماس با سیاهی چشم است و وقتی پلک قوام مناسب نداشته باشد و پایین‌تر برود، بین لبه‌ی پلک و سیاهی چشم، سفیدی نمایان می‌شود. این سفیدی به‌صورت، حالتی غمگین خواهد داد.

سفیدی-زیر-چشم

گوشه یا کانتوس خارجی

گوشه‌ی بیرونی چشم در خانم‌ها کمی بالا‌تر از گوشه‌ی داخلی است اما در آقایان گوشه‌ی چشم در سطح گوشه‌ی داخلی چشم قرار دارد و وقتی گوشه‌ی خارجی پایین‌تر از گوشه‌ی داخلی قرار بگیرد، به‌صورت حالت خسته و غمگین می‌دهد.

گوشه-خارجی

نحوه جراحی زیبایی پلک پایین

جراحی پلک پایین و در کل جراحی چشم به دلیل ساختارهای ظریف آن ازجمله ماهیچه‌های چشم، از جراحی‌های حساس و ظریف به شمار می‌رود که نیاز به‌دقت، ظرافت، تکنیک و تجربه دارد بنابراین باید توسط جراح باتجربه انجام شود، جراحی پلک تحتانی با توجه به نوع و مشکل فرد به‌روش‌های مختلفی انجام می‌شود که در ادامه این روش‌ها را بررسی خواهیم کرد.

جراحی از طریق ملتحمه

وقتی مشکل تنها به حالت پف‌آلود زیر چشم محدود باشد؛ این روش انتخاب خواهد شد. در این روش، برشی بر روی پوست ایجاد نمی‌شود و به همین دلیل جای بخیه‌ای باقی نمی‌ماند.

برای انجام این روش از جراحی پلک پایین، برش از داخل پلک ایجادشده و بافت چربی بیرون زده، برداشته خواهد شد. گاهی این چربی‌ها برای پر کردن خط اشکی استفاده می‌شود.

جراحی-پلک-تحتانی-از-طریق-ملتحمه

جراحی از طریق پوست

این روش زمانی که پوست اضافه یا افتادگی پلک یا گوشه‌ی خارجی چشم وجود داشته باشد انجام می‌شود. باید به این نکته اشاره کرد که جراحی زیبایی پلک پایین از طریق پوست به‌سادگی جراحی پلک بالا نیست. در سه حالت جراحی پلک پایین کمی پیچیده خواهد شد:

◊ قوام نامناسب: پلک پایین شل باشد و سفیدی زیر عنبیه دیده شود.

◊ گوشه‌ی بیرونی چشم پایین باشد.

◊ پوست اضافه وجود داشته باشد.

جراحی-پلک-تحتانی-از-طریق-پوست

برای انجام این روش، پوست پلک چند میلی‌متر زیر مژه‌ها برش داده‌شده و پوست اضافه حذف خواهد شد. چربی‌های بیرون زده یا حذف می‌شوند و یا برای پر کردن خط اشکی پیوند داده می‌شوند. شلی پلک با جابجایی گوشه‌ی چشم یا کانتوپکسی هم‌زمان اصلاح خواهد شد.

نکته: کانتوپکسی به ثابت کردن گوشه‌ی چشم گفته می‌شود. معمولاً با کانتوپکسی پلک قوام بهتری پیدا می‌کند و محل قرارگیری لبه‌ی پلک اصلاح خواهد شد.

عمل هم‌زمان لیفت گونه و جراحی زیبایی پلک پایین

در افراد میان‌سال و پیرتر معمولاً مشکلات پلک پایین همراه با افتادگی گونه رخ خواه داد. در این موارد پلک پایین پف‌آلود و شل بوده و همچنین زیر پلک گودی قابل‌توجهی وجود دارد که به دلیل پایین رفتن گونه تشدید شده است. در این موارد نیاز است گونه بالا کشیده شود. لیفت گونه هم‌زمان با جراحی زیبایی پلک پایین و از همان برش قابل انجام خواهد بود.

عمل-همز-مان-لیفت-گونه-و-جراحی-پلک-پایین

سخن پایانی

بسیاری از افراد به دلیل مشکلاتی از قبیل پف زیر پلک، چین‌وچروک‌های زیر چشم، افتادگی پلک پایین، جوان‌سازی پوست و … اقدام به جراحی پلک پایین می‌کنند که نتیجه این جراحی به عوامل بسیاری ازجمله کیفیت پوست، سن افراد، مراقبت‌های بعد از جراحی بستگی خواهد داشت. این جراحی موجب جوان‌سازی و شاداب‌تر شدن پوست و چشم‌ها خواهد شد.

سوالات متداول

دکتر سید هوتن علوی

دکتر هوتن علوی

دکتر هوتن علوی فوق تخصص جراحی پلاستیک دانش آموخته‌ی فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی از دانشگاه ایران، بیمارستان حضرت فاطمه (س) در سال ۱۳۹۴ دارای بورد فوق تخصصی

5 پاسخ
 1. درود وسپاس از اطلاعات ارزشمندی که دراختیار بینندگان قراردادید.
  یک سوال داشتم ،۵۲ ساله هستم و فستون چشمی دارم مدت زیادی است دنبال رفع این مشکل می باشم درصورت امکان راهنمایی بفرمایید

  1. سلام فستون چشمی براساس اینکه چه شدتی داشته باشد اقدام متفاوتی نیاز دارد. در موارد خفیف میشه از ساکشن ظریف استفاده کرد و در موارد شدید نیاز هست به شیوه‌ی زیبایی پلک تحتانی اقداماتی را انجام داد. برای بررسی دقیق تر می‌توانید با واتس اپ در تماس باشید ۰۹۳۵۹۶۰۷۷۷۵

 2. با درود و خدا قوت. منظور از ساکشن ضغیف برای موارد خفیف چی هستش و چگونه انجام میشه؟سپاسگزارم

  1. با سلام این روش برای فستون گاهی انجام می‌شود. ساکشن نواحی مختلف صورت روش استانداردی هست ولی به دلیل مشکلات خاصش خیلی شایع نشده است و مورد استقبال جراحان پلاستیک نیست. فستون می‌تواند مادرزادی یا به دلیل پیری باشد. گاهی بصورت مادرزادی چربی اضافه در این ناحیه جمع شده است که ممکن است با ساکشن برطرف شود. تجربه‌ی ما در این موارد فقط بصورت جراحی باز است. انهم در زمانیکه پلک پایین توام با فستون نازیبایی قابل نوجهی داشته باشد

  2. با سلام در بعضی موارد فستون به دلیل چربی در این ناحیه ایجاد شده است. با معاینه و سونوگرافی این موارد قابل شناسایی است. در کل ساکشن برای صورت روش خیلی مناسبی نیست. در موارد خاص با لوله‌های خیلی ظریف و با فشار منفی کم ساکشن می‌تواند کمک کننده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا