نشانی مطب

تهران , میرداماد , تقاطع میرداماد با شریعتی، خیابان رودبار شرقی، پلاک ۴۷ ساختمان پزشکان رودبار

ساعت کاری

همه روزه از ۹ الی ۱۹

شماره های تماس

۷۵ ۷۷ ۹۶۰ ۰۹۳۵

لوگو دکتر سید هوتن علوی
دکتر سید هوتن علوی

لیفت اندوسکوپیک پیشانی

بسیاری از افراد به دلیل وجود ایراداتی از قبیل افتادگی ابرو، چین و چروک های قسمت پیشانی، خطوط مابین پیشانی و … درصدد از بین بردن آن ها و جوانسازی پوست خود می باشند که بدین منظور می توانند از روش لیفت اندوسکوپیک پیشانی که یکی از روش های لیفت پیشانی به شمار می روند و علاوه بر بالا بردن ابروها می توان چین و چروک های پیشانی و خطوط بین پیشانی را از بین ببرد.

لیفت-اندوسکوپیک-پیشانی

در این مقاله به طور کامل در مورد لیفت آندوسکوپیک پیشانی صحبت خواهیم کرد، پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

لیفت پیشانی چیست؟

قبل از پرداختن به لیفت اندوسکوپیک پیشانی در ابتدا به توضیح مختصری از لیفت پیشانی خواهیم پرداخت.

هدف اصلی لیفت پیشانی اصلاح افتادگی ابروها می باشد، به همین دلیل لیفت پیشانی به لیفت ابرو نیز شهرت پیداکرده است. کاهش چین‌وچروک‌های پیشانی، اصلاح طول و فرم پیشانی و سایر نازیبایی‌های مرتبط با پیشانی را می‌توان با لیفت پیشانی اصلاح کرد.
لیفت پیشانی روش‌های مختلفی دارد و هر روش برای نازیبایی خاصی اثرمندی بیشتر دارد. که یکی از این روش ها لیفت آندوسکوپیک پیشانی می باشد.

تعریف لیفت اندوسکوپیک

روش اندوسکوپیک در حال حاضر شایع‌ترین روش لیفت پیشانی است. آندوسکوپ یا درون‌بین وسیله‌ای دارای عدسی می باشد، که با دوربین بخش‌های درونی پوست و بدن را نشان خواهد داد. در این روش با استفاده از آندوسکوپ می توان عمل لیفت را انجام داد. در واقع این وسیله برای کم کردن طول برش‌هایِ پوستی و برش های جراحی ابداع‌ شده است، و به همین دلیل این روش به عنوان روشی کم تهاجمی به شمار می رود.

نحوه انجام لیفت آندوسکوپیک پیشانی

در لیفت اندوسکوپیک پیشانی با ۳ تا ۵ برشِ‌ کوچکِ داخل مو، دستگاه اندوسکوپ وارد فضای زیرپوست پیشانی شده و سپس اتصالات استخوانی پوست پیشانی و ابروها جدا شده و پوست به سمت بالا، در جهت و مقدار لازم کشیده خواهد شد.

برای اینکه پوست لیفت شده در محل جدید، مجدد به استخوان چسبندگی پیدا کند، نیاز است در نواحی مشخصی به استخوان ثابت شود.

دقیقاً شبیه به آویزان کردن لباس، پوست آزادشده‌ی پیشانی می‌بایست از استخوان آویزان شود. روش‌های مختلفی برای ثابت کردن وجود دارد. با پیچ، استفاده از نخ و اندوتاین می‌شود پوست را در محل لیفت شده ثابت کرد. در ادامه این روش های را بررسی خواهیم کرد.

روش‌های ثابت کردن لیفت آندوسکوپیک پیشانی

روش‌های مختلفی برای ثابت کردن پیشانی لیفت شده وجود دارد. بعد از لیفت آندوسکوپیک پیشانی نیاز است پوست پیشانی به روشی به استخوان متصل شود. پوست پیشانی می‌بایست برای لیفت از اتصالات استخوانی جدا شود. و همچنین برای دائمی شدن این لیفت، می‌بایست اتصالات استخوانی مجدد در محل جدید ایجاد شود که بدین منظور باید به‌صورت موقت، حداقل برای ۳ هفته پوست در دو نقطه به استخوان ثابت شود. در این مدت اتصالات جدید ایجاد خواهد شد. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد که در ادامه بررسی میکنیم.

نخ و پیچ

از نخ، وسیله‌های فلزی و پیچ برای ثابت کردن پوست لیفت شده استفاده می‌شود. اکثر جراحان پلاستیک از نخ جراحی برای اتصال پیشانی به استخوان استفاده می‌کنند. عده‌ا‌ی دیگر از پیچ‌های ظریف جراحی برای ثابت کردن استفاده می‌کنند. این پیچ‌ها بعد از ۳ هفته برداشته خواهند شد.

ثابت-کردن-با-نخ-لیفت-اندوسکوپیک-پیشانی

اندوتاین

اندوتاین (endotine) یک وسیله‌ی قابل‌جذب است که زیرپوست کار گذاشته می‌شود تا اتصال پوست به استخوان برقرار شود. این وسیله همان‌طور که در تصویر دیده می‌شود مثلثی شکل است. خارهای روی آن پوست را نگه می‌دارد و دکمه‌ی زیرین آن به استخوان ثابت می‌شود. این وسیله توسط شرکت میکروایرامریکا ساخته‌شده است. این وسیله زمان عمل را کوتاه می‌کند ولی هزینه‌ی نسبتاً زیادی دارد.

نکته: برای جراح پلاستیک که تجربه‌ی کافی در یک روش دارد، تفاوتی در انواع نحوه‌ی ثابت کردن وجود نخواهد داشت. به عبارتی جراحی که با نخ تجربه‌ی کافی پیداکرده است، اندوتاین رو نیز می تواند انجام بدهد.

مزیت‌های لیفت اندوسکوپیک پیشانی

 • کم بودن طول برش های پیشانی
 • کاهش ریزش مو ناشی از برش لیفت
 • برطرف کردن چین و چروک های خفیف تا متوسط پیشانی
 • افزایش طول پیشانی
 • جابه جایی پوست اضافه به پشت سر به جای حذف
 • جابه جایی خط رویش موی سر یه سمت عقب تر
 • امکان اعمال تغییرات و تضعیف عضلات اخم ابرو

نکات منفی لیفت اندوسکوپیک پیشانی

 • این روش برای چین‌های عمیق پیشانی مناسب نیست؛ یعنی اگر لیفت ابرو همراه با حذف چین‌های عمقی پیشانی مدنظر باشد لیفت باز پیشانی ارجح است.
 • این روش برای افرادی که پیشانی‌بلندی دارند مناسب نیست و پیشانی را بلندتر می‌کند.
 • روش اندوسکوپیک برای افرادی که قوس پیشانی زیادی دارند بسیار مشکل است و توصیه نمی‌شود.
 • فرم پیشانی با روش اندوسکوپیک قابل‌تغییر نیست. درصورتی‌که تغییر شکل پیشانی همراه با لیفت ابرو مدنظر باشد روش باز انجام می‌شود.
 • در مورد لیفت پیشانی در آقایان باید همیشه در فکر ریزش مو در ناحیه‌ی خط رویش‌ مو و ناحیه‌ی شقیقه باشیم. در بلندمدت ریزش مو در این نواحی می‌تواند باعث قابل‌رؤیت شدن برش‌های کوچک بشود.

توصیه های دکتر هوتن علوی در خصوص لیفت آندوسکوپیک پیشانی

◊◊ بیشتر مراجعه‌کنندگان برای لیفت پیشانی، خواهان بالابردن ابرو و یا اصلاح فرم پیشانی هستند. اصلاح فرم پیشانی تنها از طریق لیفت باز پیشانی قابل انجام است. نباید انتظار اصلاح فرم پیشانی با جراحی اندوسکوپیک داشته باشید.
◊◊ در تمام روش‌های لیفت پیشانی، امکان بالابردن ابرو وجود دارد.
◊◊ جراحی زیبایی پلک بالا به‌تنهایی در صورت وجود افتادگی ابرو نتیجه‌ی مطلوبی برای شما ایجاد نخواهد کرد.
◊◊ تاتو کردن ابرو برای بالابردن ابرو امکان لیفت پیشانی را در آینده از شما خواهد گرفت. درصورت لیفت، ابرو‌یِ تاتو شده بالاتر از حد معمول قرار می‌گیرد و به‌صورت شما حالت متعجب خواهد داد.
◊◊ انجام زیبایی پلک بالا درصورتی‌که افتادگی پلک وجود داشته باشد امکان لیفت پیشانی را در آینده‌ی نزدیک از میان خواهد برد.

سخن پایانی

با ارائه این مقاله سعی بر آن داشتیم تا شما را با یکی از دیگر روش های لیفت پیشانی به نام لیفت اندوسکوپیک پیشانی آشنا کنیم، همانطور که اشاره کردیم، این روش دارای مزایای زیادی از قبیل افزایش طول پیشانی و برطرف شدن چین و چروک های پیشانی و … خواهد شد. برای انجام این روش تنها باید به این نکته توجه داشته باشید که به بهترین جراح پلاستیک و جراحی با تجربه مراجعه کنید.

سوالات متداول لیفت آندوسکوپیک پیشانی

دکتر سید هوتن علوی

دکتر هوتن علوی

دکتر هوتن علوی فوق تخصص جراحی پلاستیک دانش آموخته‌ی فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی از دانشگاه ایران، بیمارستان حضرت فاطمه (س) در سال ۱۳۹۴ دارای بورد فوق تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا