نشانی مطب

تهران , میرداماد , تقاطع میرداماد با شریعتی، خیابان رودبار شرقی، پلاک ۴۷ ساختمان پزشکان رودبار

ساعت کاری

همه روزه از ۹ الی ۱۹

شماره های تماس

۷۵ ۷۷ ۹۶۰ ۰۹۳۵

لوگو دکتر سید هوتن علوی
دکتر سید هوتن علوی

لیفت دایرکت ابرو

در این مقاله با مزایا و معایب لیفت دایرکت ابرو آشنا خواهید شد. تکنیک کلی لیفت دایرکت ابرو را شرح خواهیم داد و به شما خواهیم گفت چه کسانی کاندید لیفت دایرکت ابرو هستند. انتظار است در پایان بدانید افتادگی ابرو چه مشکلی ایجاد می‌کند و چه روش‌هایی، چه جراحی و چه غیر جراحی برای لیفت ابرو وجود دارد.

خلاصه

برای جراحی لیفت ابرو سه روش اصلی وجود دارد. لیفت باز و لیفت اندوسکوپیک ابرو روش‌های استاندارد هستند. لیفت دایرکت ابرو یکی از روش‌های لیفت ابروست که برای گروه خاصی از مراجعه‌کنندگان مفید است. در این روش با حذف پوست بالای ابرو اقدام به لیفت و قرینه‌سازی ابروها می‌شود.

اصطلاحات

◊ افتادگی ابرو: به‌صورت معمول به پایین آمدن ابرو از لبه‌ی استخوانی بالای حفره‌ی چشم افتادگی ابرو گفته می‌شود. گاهی به‌صورت وراثتی ابرو در محل پایین‌تر از لبه‌ی استخوانی قرارگرفته است ولی در بیشتر موارد روند پیری باعث پایین آمدن ابرو می‌شود.
◊ لیفت دایرکت ابرو: به جراحی اصلاح افتادگی ابرو از طریق برش مستقیم بالای ابرو، لیفت دایرکت یا مستقیم ابرو گفته می‌شود.
◊ لیفت اندوسکوپیک ابرو: به جراحی اصلاح افتادگی ابرو از طریق برش‌های محدود داخل مو با کمک آندوسکوپ گفته می‌شود. لیفت آندوسکوپیک ابرو در مقاله‌ی جداگانه‌ای در توضیح داده‌شده است.
◊ لیفت باز ابرو: به جراحی اصلاح افتادگی ابرو از طریق برش در خط رویش مو یا چند سانتی‌متر پشت آن گفته می‌شود. این روش در مقاله‌ی لیفت باز پیشانی توضیح داده‌شده است.
◊ ساب‌سیژن: ازاد کردن پوست از زیر با سوزن بسیار ظریف ساب‌سیژن گفته می‌شود. غیر از سوراخ کوچکی که سوزن وارد می‌شود زخمی روی پوست دیده نمی‌شود. این روش برای جوشگاه یا جای بخیه و جای جوش استفاده می‌شود.

لیفت دایرکت ابرو

افتادگی ابرو و انواع لیفت ابرو

علت افتادگی ابرو و اثر آن در صورت

در اثر افزایش سن و پیری بافت‌های بدن، آسیب ناشی از آفتاب و تغییر وزن، بافت‌های بدن دچار افتادگی می‌شوند. در ناحیه‌ی ابرو و پیشانی هم این تغییرات اتفاق می‌افتد. برحسب ژنتیک فرد و حجم عضلات و نحوه‌ی استفاده فرد از عضلات پیشانی، نواحی مختلف ابرو درجات متفاوتی از افتادگی را پیدا می‌کنند. عضلات پیشانی ابرو را به سمت بالا می‌کشند و عضلات اخم و پلک، ابرو را به سمت پایین جابجا می‌کنند.

اغلب عضلات پایین آورنده ابرو در قسمت انتهایی ابرو قوی‌تر بوده و یا در بسیاری از افراد، عضله‌ی بالابرنده در قسمت انتهایی ابرو وجود ندارد؛ بنابراین افتادگی ابرو در سمت خارج یا دم ابرو معمولاً محسوس‌تر است. گاهی عضلات اخم که بین دوابرو قرار دارند، قدرت خیلی زیادتری از عضلات پیشانی‌دارند و باعث پایین آمدن قسمت داخلی یا تاج ابرو می‌شوند.

اثر عمده‌ی افتادگی ابرو، پیدا شدن پوست اضافه در پلک بالاست. پوست پلک به سمت مژه‌ها پایین آمده چین پلک را می‌پوشاند و فضای بالای مژه‌ها را پر می‌کند. کم شدن یا پوشیده شدن چین پلک و کاهش فاصله‌ی ابرو تا مژه‌ها باعث ایجاد حالت مسن در چشم‌ها می‌شود.
به‌صورت معمول افتادگی ابرو در سمت دم ابرو در افراد بارز‌تر از سمت داخلی یا تاج ابرو هست و باعث ایجاد پف پلک بالا در سمت خارج (hooding) می‌شود. نتیجه‌ی آن، صورت بی‌تفاوت یا خسته می‌شود. پایین بودن محل ابرو برحسب فرم، می‌تواند حالت خسته، عصبانی یا غمگین ایجاد کند.

انواع روش لیفت ابرو

روش‌های مختلفی برای لیفت ابرو وجود دارد. این روش‌ها به دودسته غیرتهاجمی (بدون جراحی) و تهاجمی (جراحی) تقسیم می‌شود. تزریق بوتاکس، تتو، کاشت ابرو، لیفت با نخ جز روش‌هایی هستند که بدون جراحی سعی می‌کنند محل ابرو را بالاتر ببرند. روش‌های لیفت جراحی ابرو می‌توان به سه روش زیر اشاره کرد:

◊ لیفت ابرو به روش باز (Open Brow Lift)
◊ لیفت ابرو به روش آندوسکوپیک (Endoscopic Brow Lift)
◊ لیفت ابرو به روش مستقیم (Direct Brow Lift)

لیفت مستقیم یا لیفت دایرکت ابرو

در لیفت مستقیم ابرو، برش جراحی در خط رویش مو و بالای ابرو زده می‌شود. پوست بالای پلک به شکلی اختصاصی برای هر فرد طراحی و برداشته می‌شود تا درخواست مراجعه‌کننده تا حد امکان، متقارن برآورده شود. بعدِ طراحی، تزریق بی‌حسی انجام‌شده و پوست برداشته می‌شود. معمولاً به همان اندازه‌ای که پوست برداشته می‌شود ابرو لیفت می‌شود.

همیشه ضروری نیست که برش در تمام طول ابرو داده شود. برحسب مورد می‌شود از برش‌های کوتاه‌تر استفاده کرد. به‌صورت کلی، در لیفت مستقیم، دست جراح برای تغییر در فرم ابروها باز تر است. همراه با لیفت دایرکت ابرو، ساب‌سیژن خطوط پیشانی برای کاهش عمق آن‌ها، تزریق چربی برای جبران تحلیل چربی و جوان‌سازی هم‌زمان انجام شود.

تفاوت لیفت مستقیم با لیفت اندوسکوپیک و باز

در لیفت مستقیم جراحی با بی‌حسی و در لایه‌های سطحی انجام می‌شود. در لیفت باز یا اندوسکوپیک معمولاً بی‌هوشی عمومی نیاز هست و جراحی در لایه‌های عمقی انجام می‌شود. در لیفت مستقیم فقط اصلاح افتادگی و تغییر فرم ابرو انجام می‌شود درحالی‌که در لیفت باز یا اندوسکوپیک، اصلاح عضلات اخم، چین‌وچروک‌های پیشانی و خط رویش مو علاوه بر لیفت ابرو، مدنظر قرار می‌گیرد. در لیفت مستقیم ابرو امکان از بین بردن خطوط پیشانی و چروک‌های اطراف چشم خیلی کم هست و نباید انتظار داشت که این مشکلات نیز با لیفت مستقیم ابرو برطرف شود.

مزایا و محدودیت‌های لیفت دایرکت ابرو

مزایا و نکات مثبت

◊ عمل با بی‌حسی موضعی
◊ نقاهت کوتاه

در لیفت دایرکت ابرو احتمال رسیدن به تقارن و اصلاح عدم قرینگی ابرو بیشتر است. نسبت به لیفت شقیقه و لیفت اندوسکوپیک ماندگاری لیفت ابرو بیشتر است. جراحی لیفت مستقیم ابرو بدون بی‌هوشی امکان‌پذیر است. چون وسعت ناحیه‌ی تحت جراحی کمتر است دوران نقاهت راحت‌تر و کوتاه‌تری دارد.

اگر فرد ابرو کاشت شده یا تتو شده دارد یا بالای ابرو جای بخیه دارد لیفت دایرکت ابرو بسیار مناسب است. چراکه بعد عمل با کاشت یا تتو مجدد جای بخیه قابل پوشاندن هست.

معایب و نکات منفی

◊ باقی ماندن جای بخیه
◊ عدم بهبود چین‌وچروک‌های پیشانی

مهم‌ترین محدودیت لیفت دایرکت ابرو باقی ماندن جای بخیه است. باید آگاه باشید با بهترین و ظریف‌ترین تکنیک هم عمل انجام شود جای بخیه یا اسکار باقی خواهد ماند. در پوست‌های روشن، پرچین‌وچروک یا ابروهای پرپشت جای بخیه کمتر بوده و بین چین‌وچروک‌ها وابروهای پرپشت مخفی خواهد شد.

در افراد جوان بخصوص زیر ۴۰ سال پوست پیشانی صاف است و هر نوع برش جراحی با باقی ماندن جای بخیه همراه خواهد بود؛ بنابراین کاندید‌های مناسبی برای لیفت مستقیم نیستند. افرادی که ابروی کم‌پشت و نازک دارند هم بهتر است اقدام به لیفت ابرو نکنند. در هردوی این موارد احتمال دیده‌شدن محل بخیه بسیار زیاد خواهد بود.

یکی از نکات مهم لیفت ابرو کم شدن چین‌وچروک‌های پیشانی است. در لیفت باز یا اندوسکوپیک پیشانی این چین‌وچروک‌ها به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند ولی در لیفت دایرکت ابرو نباید انتظار زیادی برای اصلاح چین‌وچروک در ناحیه پیشانی را داشت.

روش‌های غیر جراحی لیفت ابرو

امروزه برای لیفت جراحی ابرو، روش‌ استاندارد لیفت اندوسکوپیک است. مدل محدود آن به لیفت شقیقه شناخته می‌شود. با توجه به شرایط از لیفت باز یا مستقیم هم استفاده می‌شود. درصورتی‌که مراجعه‌کننده تمایل به جراحی نداشته باشد یا برای جراحی کاندید مناسب نباشد از روش‌های غیرتهاجمی لیفت ابرو استفاده می‌شود که شامل موارد زیر است:

◊ بوتاکس

ماندگاری در این روش موقتی است ولی اغلب از نتیجه این روش رضایت دارند. در این روش هدف لیفت دم ابرو است. امکان بالابردن تاج ابرو با این روش ضعیف است. به عبارتی بوتاکس برای افرادی که فقط افتادگی دم ابرو دارند مناسب است. اگر تمام طول ابرو افتادگی داشته باشد بوتاکس با بالابردن دم ابرو باعث ظاهری ناخوشایند می‌شود.

در افرادی که افتادگی تاج ابرو مختصر دارند و پوست پیشانی ضخیم است، بوتاکس با دوز استاندارد می‌تواند افتادگی تاج ابرو را تشدید کند و ظاهری اخم‌آلود ایجاد کند.

◊ لیفت با نخ

روش‌های مختلفی برای لیفت دم ابرو با نخ، به‌تنهایی یا در ترکیب با ژل و بوتاکس معرفی‌شده است. اگر ناحیه‌ی شقیقه فرورفته باشد تزریق ژل به این ناحیه می‌تواند تا حدی محل ابرو را بالا بکشد. توجه داشته باشید اثر نخ در لیفت ابرو موقتی است.

لیفت ابرو با نخ با توجه به ماندگاری در حال حاضر توسط دکتر علوی توصیه نمی‌شود.

◊ استفاده از تتو (میکروبلیدینگ یا میکروشیدینگ) یا کاشت ابرو

همان‌طور که گفته شد افتادگی ابرو در سمت دم ابرو بارزتر است؛ بنابراین با اصلاح ابرو سعی می‌کنند این افتادگی را مخفی کنند. مرسوم شده که دم ابرو را می‌تراشند و دم جدید را در محل بالاتری تتو یا کاشت می‌کنند. در موارد افتادگی خفیف، این روش‌ها مناسب است و ظاهر ابرو و پلک را جوان‌تر می‌کند، بخصوص اگر هم‌زمان جراحی پلک هم انجام شود. در موارد شدید‌تر افتادگی ابرو، این روش‌ها به جوان شدن پلک وابرو خیلی کمک نمی‌کند و بیشتر ظاهر بزک‌کرده ایجاد می‌کند، حتی اگر هم‌زمان اقدام به جراحی پلک هم بشود.

نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که اگر کاشت یا به روشی دایمی تتو انجام شود شانس جوان‌سازی با لیفت ابرو در این ده کم می‌شود. چون با لیفت، ابروی کاشت یا تتو شده در موقعیت خیلی بالا قرار می‌گیرد و ظاهر ناخوشایندی ایجاد می‌کند.

اگر در این ده در فکر لیفت ابرو هستید پیشنهاد می‌کنم از روش‌های دایمی‌ یا نیمه‌دایمی تتوابرو یا کاشت ابرو پرهیز کنید و آن را بعد از لیفت ابرو انجام بدهید.

با تتو یا کاشت ابرو محل ابرو را می‌توانم بالا ببرم چرا لیفت ابرو کنم؟

برای جوان دیده شدن پلک وابرو محل ابرو فقط یکی از معیارهاست. محل قرار گرفتن چربی‌های اطراف چشم، شل شدن و افتادگی پوست پلک، بخصوص زیر دم ابرو در کنار فرم و محل ابرو معیار‌های جوانی است. با تتو فقط محل ابرو اصلاح می‌شود و سایر موارد اصلاح نمی‌شود. در موارد افتادگی شدید ابرو تتو یا کاشت در محل بالاتر ظاهری بزک‌کرده ایجاد می‌کند. در موارد خفیف درصورتی‌که با جراحی پلک انجام شود می‌تواند به جوان‌تر شدن ناحیه کمک کند.
بنابراین انتظار نمی‌رود با تتوی ابرو، در موارد افتادگی متوسط و شدید ظاهر جوان‌تری به پلک وابرو داده شود.

کلیپ توضیحات دکتر علوی

توضیحات شفاهی در مورد لیفت دایرکت ابرو

توصیه‌های دکتر سید هوتن علوی

فوق تخصص جراحی پلاستیک

◊◊ بهترین جراح پلاستیک لیفت ابرو یا بهترین جراح پلاستیک صورت را در اینترنت نمی‌توانید پیدا کنید. بعد از اطمینان از تخصص پزشک، باید حضوری مراجعه کنید و رضایت مراجعه‌کنندگان را از نزدیک ارزیابی کنید.
کاندید مناسب فرد بالای ۴۰ سال با ابروهای پرپشت است. اگر پیشانی پر چین‌وچروک باشد و یا بالای ابرو جای بخیه وجود داشته باشد فرد کاندید مناسبی برای لیفت مستقیم ابروست.
◊◊ لیفت مستقیم ابرو برای بالای ۴۰ سال مناسب است برای افراد جوان توصیه نمی‌کنم.
◊◊ اگر برای جراحی پلک وابرو در آینده برنامه‌ای دارید از تتوی دایمی و کاشت ابرو پرهیز کنید.

سوالات متداول

دکتر سید هوتن علوی

دکتر هوتن علوی

دکتر هوتن علوی فوق تخصص جراحی پلاستیک دانش آموخته‌ی فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی از دانشگاه ایران، بیمارستان حضرت فاطمه (س) در سال ۱۳۹۴ دارای بورد فوق تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا