لوگو دکتر سید هوتن علوی
دکتر سید هوتن علوی

سوالات شایع ابدومینوپلاستی

در این نوشته سوالات شایع ابدومینوپلاستی پاسخ داده شده است. سوال‌های کلیدی ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم در این مقاله برای شما قرار داده شده است.

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم یکی از راه‌های جراحی پلاستیک برای شکل‌دهی بهتر به تنه است. حذف شدن پوست اضافه‌ی شکم، ایجاد قوس کمری، کاهش ترک‌های حاملگی، صاف‌ شدن شکم، اصلاح افتادگی مونس و کاهش سازی دور کمر از اهداف این جراحی است. تقریباً در همه‌ی موارد لیپوساکشن انجام می‌شود و محل‌ترمیم برش زیر لباس‌زیر یا بیکینی خواهد بود.

اصطلاحات

ابدومینوپلاستی

به یکی از انواع جراحی زیبایی شکم گفته می‌شود که به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. اَبدو نامی است که مردم برای جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی بین خود رایج کرده‌اند.

ترمیم ماهیچه

به معنی بخیه‌ی عضلات مستقیم شکمی برای ایجاد قوس کمری و صاف‌تر شدن شکم می باشد.

مونس یا عانه

مونس به ناحیه ا‌ی گفته می‌شود که روی پایین‌ترین قسمت استخوانی لگن از روبرو قرارگرفته است. این ناحیه جزء شکم محسوب می‌شود و بالای دستگاه تناسلی قرارگرفته است.

کاندید مناسب ابدومینوپلاستی چه کسی است؟

مثل هر جراحی زیبایی، سلامت عمومی جسمانی و انتظارات واقعی جزء موارد ضروری است.

کاندید جراحی زیبایی شکم فردی با چاقی خفیف است که افتادگی پوستی شکم دارد. شرایط ایده‌آل را فردی دارد که بیماری دیابت ندارد و دخانیات مصرف نمی‌کند. بهتر است قصد زایمان مجدد یا کاهش وزن قابل‌توجه نداشته باشد.

کاندید-مناسب-ابدومینوپلاستی-چه-کسی-است؟

چاقی خفیف

در بهترین شرایط شاخص توده‌ی بدنی باید کمتر از ۳۲ باشد، هرچه میزان شاخص کمتر باشد نتیجه‌ی عمل بهتر خواهد بود. این عمل حداکثر با شاخص ۳۴ قابل انجام هست. جراحی ابدومینوپلاستی برای افراد با شاخص متوسط و شدید ممنوع است. در این گروه علاوه بر نتایج نامناسب احتمال آمبولی قابل‌توجه خواهد بود.

ابدومینوپلاستی برای افراد مجرد قابل انجام است؟

داشتن برنامه‌ی بارداری یا مجرد بودن منعی برای جراحی زیبایی شکم نیست. در حقیقت اگر میزان افتادگی شدید باشد، رضایت زیادی به وجود خواهد آمد. در مورد خانم‌های مجرد دو دلیل وجود دارد که بهتر است اقدام به ابدومینوپلاستی نکنند، اول اینکه حاملگی احتمالی آینده، باعث تغییر شکل و افتادگی مجدد پوست می‌شود، دوم اینکه ترمیم ماهیچه به دلیل احتمال بارداری در آینده، بهتر است انجام نشود. درصورتی‌که این ترمیم انجام شود گاهی نیاز است نخ با یک جراحی کوچک باز شود. این موضوع می‌تواند روی نتیجه‌ی نهایی تأثیر منفی بگذارد.

درصورتی‌که افتادگی خیلی شدید نباشد، پیشنهاد می‌کنم آقایان و خانم‌های جوان و مجرد از جراحی ابدومینوپلاستی، پرهیز کنند. علت برش پوستی است که ممکن است برای شریک احتمالی خوشایند نباشد.

بعد از ابدومینوپلاستی امکان بارداری وجود دارد؟

معتقدند ترمیم عضلات مستقیم شکمی در ابدومینوپلاستی می‌تواند در روند حاملگی ایجاد اشکال کند. به همین دلیل توصیه‌ شده در صورت حاملگی نخ‌ ترمیم ماهیچه در صورت امکان کشیده شود. با این‌ حال حاملگی بدون مشکل با وجود این نخ به‌کرات گزارش‌شده است.

بعد-از-ابدومینوپلاستی-امکان-بارداری-وجود-دارد؟

برای آمادگی قبل عمل ابدومینوپلاستی چه‌ کاری باید کرد؟

مثل همه‌ی جراحی ‌ها آزمایش و مشاوره‌ های قبل عمل حتی در صورت سلامت ضروری است. در حقیقت چکاپ قبل عمل یک ‌رویه‌ی استاندارد برای همه عمل‌هاست. استحمام و وعده غذایی سبک شب قبل عمل همراه با اصلاح یبوست برای قبل عمل بسیار ضروری هستند.

رژیم و وزن متعادل در چند ماه قبل عمل ضروری هستند. اگر برای کاهش وزن برنامه‌ رژیم و ورزش دارید توصیه می‌شود به وزن موردنظر چند ماه قبل عمل رسیده باشید.

دارو و مکمل 💊

دارو و مکمل‌های مستعد کننده‌ی خونریزی شامل آسپرین، داروهای ضدالتهابی، مکمل‌های مثل جینکو، روغن ماهی، چای سبز و ویتامین E باید قبل از عمل قطع شوند. قرص ضدبارداری و احتمالاً سایر داروها با هورمون زنانه حداقل یک هفته قبل عمل بایستی قطع شوند.

دخانیات 🚬

مصرف سیگار، قلیان و انواع دیگر تنباکو باید برای ۲ هفته قبل عمل و تا ۴ هفته بعد از عمل قطع شود.

هزینه‌ی ابدومینوپلاستی چقدر هست؟

هزینه‌ی عمل جراحی با توجه به عوامل مختلفی از قبیل محل انجام عمل، مدت جراحی و تکنیک جراحی تعیین می شود. جراحی می‌تواند در بیمارستان یا مرکز جراحی محدود انجام شود و هزینه‌ در بیمارستان طبعاً بیشتر خواهد بود. باید به این نکته اشاره کرد که هر چه مدت عمل جراحی بیشتر باشد هزینه بیشتر خواهد شد.

اینکه برای زیبایی شکم چه‌کارهایی نیاز هست و چه میزان سختی داشته باشد در هزینه تأثیر خواهد گذاشت.

برای ملاحظه‌ی حداقل‌های هزینه در مرکز جراحی محدود می‌توانید اینجا کلیک کنید.

چند نوع ابدومینوپلاستی داریم؟

انواع مختلفی وجود دارد که در اینجا به ابدومینوپلاستی کامل، مینی‌ابدومینوپلاستی و مدرن ابدو اشاره می‌شود.

مینی ابدومینوپلاستی

کاندید: زمانی که بیشتر مشکلِ شکم، در زیر ناف است. تکنیک: اول لیپوساکشن شکم و پهلو انجام می‌شود. بعد پوست اضافی زیر شکم با برش در خط بیکینی حذف‌ می‌شود.

در صورت نیاز، لیفت ناحیه‌ی مونس هم انجام می‌شود. در مینی‌ابدومینوپلاستی ناف دست‌نخورده باقی می‌ماند.

مینی-ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی مدرن

کاندید: بیشتر مشکلِ شکم، در زیر ناف است و مشکل مختصری بالای ناف دارند مناسب است. ناف به‌صورت طبیعی بالا قرارگرفته است.
تکنیک: یک جراحی شکم با پایین آوردن ناف هست. لیپوساکشن شکم و پهلو انجام می‌شود. پوست اضافی زیر ناف با برش در خط بیکینی حذف می‌شود. ترمیم عضلات انجام می‌شود. ناف از روی عضلات جدا می‌شود و تا ۲ سانتی‌متر پایین آورده می‌شود. با پایین کشیدن ناف، مشکل پوست اضافه‌ی بالای ناف اصلاح می‌شود.

ابدومینوپلاستی-مدرن

ابدومینوپلاستی کلاسیک یا کامل

کاندید: علاوه بر پوست اضافه‌ی زیر ناف، پوست اضافه‌ی زیادی بالای ناف وجود دارد.
تکنیک: اول لیپوساکشن شکم و پهلو انجام می‌شود. پوست، چسبیده به بالای ناف تا خط بیکینی حذف می‌شود. عضلات شکم ترمیم‌ می‌شود. لیفت ناحیه‌ی مونس انجام خواهد شد. پوست باقی‌مانده پایین کشیده می‌شود و ناف از منفذ جدیدی خارج می‌شود.

فرق بین ابدومینوپلاستی مینی و کامل چیست؟

در ابدو هدف این است که پوست اضافه حذف شود. در ابدومینوپلاستی مینی پوست اضافه فقط زیر ناف هست، پس بدون اینکه به ناف دست‌زده شود پوست زیر ناف در خط بیکینی حذف می‌شود.

در ابدومینوپلاستی کامل، کاندید موردنظر پوست اضافه هم بالای ناف و هم پایین ناف دارد و معمولاً پوست بالای ناف به‌قدری زیاد است که برای پوشش تمام شکم کافی است. در این ابدو، پوست از ناحیه‌ی ناف تا خط بیکینی کامل حذف می‌شود. پوست بالای ناف پایین کشیده و تمام شکم پوشش داده می‌شود. ناف از محل جدید خارج می‌شود.

فرق بین ابدومینوپلاستی مینی و مدرن چیست؟

در مینی ابدو کاندید موردنظر فقط پوست اضافه‌ی زیر ناف دارد ولی در مدرن ابدو کاندید موردنظر علاوه بر پوست اضافه‌ی زیر ناف، پوست اضافه‌ی مختصری بالای ناف هم دارد. در کنار این موضوع ناف هم به‌صورت طبیعی در موقعیت بالاتری قرارگرفته است.

در مینی ابدو بدون اینکه با ناف کاری داشته باشیم پوست اضافه را در خط بیکینی حذف می‌کنیم. در مدرن ابدومینوپلاستی ناف را از روی عضلات جدا کرده تا حدود ۲ سانتی‌متر پایین می‌کشیم، بعد پوست اضافه‌ را در خط بیکینی حذف می‌کنیم.

جراحی ۳۶۰ درجه چیست؟

شکل‌دهی گرداگرد یا ۳۶۰ درجه‌ای روشی است که تنه تحت لیپوساکشن قرار می‌گیرد؛ یعنی شکم، پشت و پهلو در یک نوبت لیپو می‌شود. همراه این جراحی معمولاً تزریق چربی به باسن و ابدو هم انجام می‌شود. مواردی که در این جراحی انجام می‌شود:

جراحی-360-درجه-چیست؟

◊ لیپوساکش پشت، خط سوتین، ایجاد قوس کمری و قوس بالای باسن

◊ اصلاح افتادگی باسن و تشدید قوس کمری با تزریق چربی به باسن (‌‌BBL)

◊ جراحی زیبایی شکم یا ابدو به همراه لیپوساکشن شکم و پهلو

آیا با وجود فتق امکان عمل ابدو وجود دارد؟

امکان ترمیم فتق‌های کوچک حین ابدو وجود دارد. درصورتی‌که فتق قبلاً عمل شده و عودِ کرده باشد بهتر است در عمل جداگانه‌ترمیم فتق انجام شود. در حقیقت وجود فتق بیرون زده یا عود کرده برای لیپوساکشن ممنوعیت محسوب می‌شود. اگر در جریان ابدومینوپلاستی برنامه‌ی لیپوساکشن حذف شود حتی فتق‌های بیرون زده را می‌شود حین عمل‌ترمیم کرد.

باید توجه کرد که حذف لیپو در ابدومینوپلاستی می‌تواند نتیجه‌ی عمل را تا حد زیادی متأثر کند.

آیا حین ابدو امکان ترمیم فتق نافی وجود دارد؟

درصورتی‌که فتق کوچک باشد و در حالت عادی با بیرون‌زدگی روده همراه نباشد امکان ترمیم فتق نافی وجود دارد. ترمیم فتق نافی هم‌زمان با ابدومینوپلاستی کامل امکان نکروز نافی را افزایش می‌دهد که باید مدنظر قرار داده شود.

ترمیم عضلات شکم در حین ابدو یعنی چی؟

در طول زمان و به دلیل چاقی یا بارداری دو عضله‌ی مستقیم شکمی به ‌تدریج از هم دور می‌شوند. این عضلات بسیار قوی و مسئول تخت نگه‌داشتن شکم و نمای سیکس پک هستند. ضعف این عضلات باعث از هم دور شدن آن‌ها می‌شود. عضلات ضعیف یا دور از هم حتی در فرد لاغر، باعث نمای برجسته شکم در حالت ایستاده می‌شود. به عبارتی عضلات ضعیف یا دور از هم‌، توان نگه‌داشتن محتویات شکم در محل خود را ندارد.

ترمیم-عضلات-شکم-در-حین-ابدو-یعنی-چی؟

ترمیم ماهیچه

در عمل جراحی زیبایی شکم عضلات مستقیم شکم با بخیه کنار هم آورده می‌شود. این بخیه تا چندین ماه می‌تواند عضلات را کنار هم نگه دارد. اگر با ورزش این عضلات تقویت نشود در نهایت عضلات مجدد از هم فاصله می‌گیرند. گاهی ضعف عضلات و شلی شکم به‌قدری شدید است که برای تقویت‌ و ترمیم ضرورت دارد از لایه‌ی مصنوعی (مِش) استفاده شود.

ترمیم دیاستاز چیست؟

این‌یک حالت بیمارگونه از دور شدن عضلات مستقیم شکمی است؛ یعنی نه‌تنها شکم برجسته است بلکه برجستگی قابل‌توجهی بین دو عضله بالای ناف حین زور زدن ایجاد می‌شود. این برجستگی غیر از برآمده بودن کلی شکم هست. در این موارد علاوه بر ترمیم عضلانی، تقویت لایه‌های شکم با توری پارچه مانند مصنوعی که مش گفته می‌شود نیاز هست. در کل‌ترمیم دی است از مشکل هست و احتمال عود آن‌ هم بالاست.

ترمیم-دیاستاز-چیست؟

ترمیم عضلات

برای ایجاد شکم صاف و بهتر کردن خط کمری‌ ترمیم عضلات انجام می‌شود. این عضلات یک جفت عضله مستقیم هستند که در دو طرف ناف از بالا به پایین کشیده شده‌اند. در طول زمان و به دلیل چاقی یا بارداری دو عضله‌ی مستقیم شکمی به‌تدریج از هم دور می‌شوند.

این عضلات بسیار قوی و مسئول تخت نگه‌داشتن شکم و نمای سیکس پک هستند. وقتی این عضلات ضعیف و یا از هم دور باشند حتی در افراد لاغر شکم در حالت ایستاده تخت باقی نمی‌ماند. عضلات ضعیف یا دور از هم‌ توان نگه‌داشتن محتویات شکم در محل خود را ندارد.
در عمل جراحی زیبایی شکم این عضلات با بخیه کنار هم آورده می‌شود. این بخیه تا چندین ماه می‌تواند عضلات را کنار هم نگه دارد. اگر با ورزش این عضلات تقویت نشود درنهایت عضلات مجدد از هم فاصله می‌گیرند.

طول جراحی باز شکم چقدر است؟

طول برش

طول برش کاملاً به میزان افتادگی پوست شکم بستگی دارد. حتی میزان پوست اضافه شکم و کمر هم‌روی تعیین طول این برش تأثیر می‌گذارد. هرچه میزان افتادگی کمتر باشد طول برش کوتاه‌تر خواهد بود. طول برش از برش سزارین بلند‌تر است و معمولاً تا برجستگی‌های استخوانی دو طرف لگن ادامه پیدا می‌کند.

طول-جراحی-باز-شکم-چقدر-است؟

گوش سگ

در صورتی‌ که طول برش برای جلب رضایت مراجعه‌کننده عمداً کمتر از حد موردنیاز داده شود، بعد از چند ماه دو انتهای برش برجستگی ایجاد می‌شود. به این برجستگی‌ها گوش سگ گفته می‌شود. البته این برجستگی‌ها با عمل مجدد سرپایی قابل‌حذف هستند.

گوش-سگ

آیا جای برش ابدومینوپلاستی از بین می رود؟

هیچ برش جراحی به‌طور کامل محو نخواهد شد. این تصور که بعد عمل با انواع پمادها و یا استفاده از لیزر محل برش را محو خواهم کرد اشتباه است. اساس جراحی پلاستیک، حذف پوست اضافه به صورتی است که خط برش نهایی در محلی قرار بگیرد که کمترین دید را داشته باشد. در حقیقت به قیمت ایجاد جوشگاه زخم، سعی می‌شود ظاهر اندام یا تنه زیباتر شود. در مورد ابدو این جوشگاه در محل بیکینی و زیر لباس ‌زیر قرار خواهد گرفت.

محل برش به‌تدریج در مدت یک سال به‌تدریج کمتر می‌شود. استفاده از پماد ترمیم‌کننده و لیزر در مدت ۶ ماه بعد عمل به کاهش قابل‌توجه جای برش کمک خواهد کرد.

چربی احشایی چیست و چه اهمیتی دارد؟

چربی شکم به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل برجستگی شکم در دو ناحیه قرارگرفته است:

◊ زیرپوست: این چربی هدف لیپوساکشن است. چربی این ناحیه تا جایی که باعث اشکال در خونرسانی پوست نشود با ساکشن تخلیه می‌شود.
◊ چربی احشایی: اطراف روده‌ها و داخل شکم، مقداری چربی در افراد طبیعی وجود دارد که به چربی احشایی شناخته می‌شود. در افراد چاق مقدار این چربی افزایش پیدا می‌کند و باعث برجستگی شکم می‌شود. این چربی در دسترس لیپوساکشن نیست و تنها با رژیم، ورزش و جراحی چاقی قابل کم شدن است.

چربی-احشایی-چیست-و-چه-اهمیتی-دارد؟

اهمیت چربی احشایی

چربی احشایی زیاد باعث برجستگی شکم می‌شود. در حالت خوابیده معمولاً برجستگی شکم حتی در افراد با چاقی برطرف می‌شود. این افراد حتی زمانی که در حالت خوابیده قرار می‌گیرند برجستگی شکمشان از بین نمی‌رود. در طی ابدومینوپلاستی این چربی حذف نمی‌شود و امکان تخت شدن شکم این افراد با جراحی زیبایی شکم وجود نخواهد داشت.

لیفت مونس چیست؟

لیفت-مونس-چیست؟

عانه با مونس

استخوان لگن از سه بخش ساخته‌شده است. استخوان عانه یا شرمگاهی (pubis)، استخوان تهیگاهی (ilium) و استخوان نشیمن‌گاهی (ischium) سه‌بخشی هستند که استخوان لگن را می‌سازند. لگن از دونیمه ساخته‌شده است، مونس یا مونس پوبیس (mons pubis) ناحیه‌ی برجسته‌ی از شکم است که روی استخوان شرمگاهی، بالای ناحیه‌ی تناسلی قرارگرفته است. این ناحیه معمولاً پایین خط کمربند قرار دارد. در فارسی به این ناحیه زهار یا عانه می‌گویند. به موهای این ناحیه موهای ناحیه‌ی زهار گفته می‌شود.

عانه-با-مونس

لیفت مونس یا مونسوپلاستی

مونس با تغییر وزن یا بارداری می‌تواند بزرگ و یا دچار افتادگی شود. گاهی این افتادگی به‌قدری شدید است که روی دستگاه تناسلی قرار می‌گیرد. در بعضی موارد فقط تجمع چربی غیرعادی در این ناحیه رخ می‌دهد. با لیفت این ناحیه یا انجام لیپوساکشن حین جراحی زیبایی شکم می‌شود این مشکل را می‌توان حل کرد. به اصلاح افتادگی این ناحیه لیفت مونس یا مونسوپلاستی می‌گویند.

ملاحظات و عوارضی که ابدو دارد چیست؟

اقدام برای جراحی زیبایی هرگز یک ضرورت نیست بلکه تصمیمی فردی است. تصمیم باید بر اساس آگاهی از میزان برآورده شدن درخواست در مقابل احتمال عوارض و محل برش‌های جراحی گرفته شود. قطعاً هزینه و عوارض ابدو دو عامل اصلی برای تصمیم‌گیری هستند. این عوارض شامل عفونت زخم، تغییر رنگ پوست، نکروز پوست، لخته و آمبولی، عدم تقارن، بی حسی پوست شکم، تخت نشدن شکم و … می باشد.

نقاهت بعد عمل ابدومینوپلاستی چطور است؟

بعد از عمل با پانسمان همراه با شکم‌بند یا گن به منزل مرخص می‌شوید. معمولاً یک یا دو درن به شما متصل هست. ممکن است جوراب ضد لخته به پا داشته باشید و از شما خواسته شود برای چند روز آن را همچنان بپوشید.

اگر پشت شما ساکشن شده باشد انتظار داشته باشید چند منفذ باز پوستی داشته باشید. از این منافذ باز پوستی ترشح خون‌آبه‌ای زیادی در یک یا دو روز اول بعد عمل خارج خواهد شد. معمولاً پانسمان زیر گن یا شکم‌بند از تعدادی پَد جاذب استفاده‌شده است. هر زمان که این پَد‌ها خیس شد نیاز است تعویض شود.

تا چند روز بعد از عمل کارهای روزانه‌ی خود را نمی‌توانید انجام بدهید. سرگیجه و سیاهی رفتن چشم ممکن است تا چندین روز وجود داشته باشد. درنتیجه باید برای یک هفته بعد عمل مرخصی در نظر بگیرید. برای جلوگیری از مشکلات زخم هفته‌ی اول بعد عمل راه رفتن به‌صورت خم‌ شده روبه‌جلو است.

درد در ابدو متوسط به بالاست. بعد اتاق عمل درد با آمپول یا پمپ مسکن و در منزل با شیاف قابل‌تحمل است. شدت درد بعد از ۳ روز فروکش می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل به تمام سوالاتی  که در زمینه ابدومینوپلاستی ذهن افراد را به خود درگیر کرده است، پاسخ دادیم، امیدواریم که به پاسخ تمام سوالات خود رسیده باشید.

دکتر سید هوتن علوی

دکتر هوتن علوی

دکتر هوتن علوی فوق تخصص جراحی پلاستیک دانش آموخته‌ی فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی از دانشگاه ایران، بیمارستان حضرت فاطمه (س) در سال ۱۳۹۴ دارای بورد فوق تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا